Lęk przed porodem: jak sobie z nim radzić?

Lęk przed porodem towarzyszy każdej kobiecie. Czego boją się przyszłe mamy? Nieprzyjemne emocje budzi zarówno sama wizja porodu, jak i konkretne sytuacje.

Lęk przed porodem jest zjawiskiem naturalnym. Rozwiązania boją się wszystkie ciężarne i jest to zrozumiałe. Boją się zarówno pierworódki (to lęk przed nieznanym), jak i kobiety, które już rodziły (ponieważ wiedzą, co je czeka).

Zwykle im bliżej godziny zero, tym strach przybiera na sile. Nie jest to jednak specjalnie niebezpieczne czy niepokojące, choć zdecydowanie niekomfortowe. Umiarkowany strach dotyczący urodzenia dziecka nie jest niczym złym. Problem pojawia się, gdy niepokój przeistacza się w paniczny lęk przed porodem, strach jest paraliżującą obsesją, a wizje stają się nie tylko koszmarne, ale i dręczące.

Lęk przed porodem należy okiełznać i trzymać w ryzach. Zarówno dotkliwy i niemożliwy do opanowania niepokój, jak i długo utrzymujący się wysoki poziom stresu jest szkodliwy dla matki, ale też grozi wystąpieniem porodu przedwczesnego. Oprócz tego badania dowodzą, że ciężarne, które odczuwają strach przed porodem, są bardziej narażone na przedłużający się poród oraz konieczność wykonania cesarskiego cięcia. Strach odczuwany podczas porodu ma wpływ na tempo i ogólny przebieg akcji porodowej.

Objawy porodu u różnych kobiet mogą wyglądać zupełnie inaczej. Czego się spodziewać?

Zobacz wideo

Czego boją się kobiety przed porodem?

Lęk przed porodem towarzyszy każdej mamie. Ta, dla której będzie to pierwszy raz, odczuwa strach przed nieznanym. Kobieta, która już rodziła, boi się, bo wie, co ją czeka. Ciężarne stresuje nie tylko sama wizja porodu, ale i konkretne sytuacje. Kobiety boją się:

  • Bólu, który jest wpisany w scenariusz akcji porodowej. Jego źródłem są zarówno skurcze, jak i pęknięcie czy zszywanie krocza.
  • Tego, że coś złego stanie się z dzieckiem. Dziecko udusi się owinięte pępowiną. Maluch urodzi się chory bądź z wadą wrodzoną.
  • Podczas porodu pojawią się komplikacje.
  • Niekompetentnego personelu. Kiepskich warunków, nieżyczliwej atmosfery, nieuwzględnienia życzeń z planu porodu.
  • Tego, że nie zdążą dotrzeć do szpitala. Że zabraknie miejsca w szpitalu.
  • Że będą zbyt wyczerpane i nie dadzą rady wydać dziecka na świat.
  • Reakcji partnera. Tego, że po porodzie nie będą dla nich atrakcyjne seksualnie.
  • Poród naturalny zakończy się cesarskim cięciem.

Lęk przed porodem: jak sobie z nim radzić?

Jak oswoić lęk przed porodem? Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że ciało kobiety jest przystosowane do rodzenia dzieci, a natura wyposażyła je zarówno w odpowiednie mięśnie, jak i instynkt, który pozwala urodzić. Ciało doskonale wie, co ma robić.

Poza tym warto postawić na szeroko rozumianą edukację. Ważne jest, by mieć wiedzę na temat ciąży, etapów porodu i przebiegu poszczególnych faz. Aby zdobyć te informacje, należy korzystać z rzetelnych, wiarygodnych i profesjonalnych źródeł. To podręczniki, szkoły rodzenia. Warto rozmawiać na ten temat z położną i lekarzem prowadzącym ciążę. Wiedza zdecydowanie redukuje strach. Nie mniej ważne jest oswajanie się ze specyfiką porodu. Nie należy słuchać krwawych czy dramatycznych opowieści o porodach. O pozytywne podejście niech zadbają historie nieutrzymywane w aurze rodem z horroru.

Jeżeli źródłem lęku przed porodem jest strach związany z bólem, warto porozmawiać z lekarzem o możliwościach znieczulenia. Dobrym pomysłem jest nauczenie się technik relaksacyjnych, które pomogą zredukować stres i poradzić sobie z bólami porodowymi. Pomogą w tym położne, doule i nauczyciele w szkole rodzenia.

Lęk przed porodem tonuje przestrzeganie terminów wizyt u lekarza, wykonywanie zleconych przez niego badań, tak z krwi, jak i USG czy KTG. Istotne jest również prowadzenie higienicznego trybu życiu, unikanie używek i produktów zakazanych zapewnia dobrostan dziecku i spokój jego mamie.

Bardzo ważna jest myśl, że podczas porodu kobieta może liczyć na wsparcie zarówno lekarzy i położnych, jak i douli czy partnera. Jeśli to tylko możliwe, dobrze jest przed pójściem na trakt porodowy porozmawiać z osobami, które będą nam towarzyszyć w tej wyjątkowej chwili. Dzięki temu można poczuć się pewniej i bezpiecznie. Warto rozmawiać o swoim strachu z innymi mamami oraz bliskimi.

Jeżeli lęk przed porodem jest bardzo dokuczliwy, warto poprosić o pomoc specjalistę. Wizyta u psychologa lub psychiatry jest konieczna, gdy przyszła mama odczuwa paraliżujący i obsesyjny lęk przed porodem. O ile niepokój jest integralną częścią ciąży, o tyle paniczny strach może świadczyć o poważnej chorobie zwanej tokofobią. Pod tym pojęciem kryje się silny i niekontrolowany lęk obejmujący możliwość zajścia w ciążę oraz poród dziecka. Tokofobia, czyli lęk przed porodem, znajduje się na liście fobii specyficznych, to jest takich, w których lęk wywołuje konkretny czynnik bądź sytuacja.

Więcej o:
Copyright © Agora SA