Co to jest naturalne cesarskie cięcie? Lekarz robi tylko małe nacięcie

Naturalne cesarskie cięcie to jeden z najpopularniejszych tematów, który zajmuje przyszłe mamy. Na czym polega naturalne cesarskie cięcie? Co to jest i czy jest bezpieczne?

Cesarskie cięcie to poród, który od zawsze budzi wiele emocji. Faktem jest, że Polsce te operacje są wykonywane bardzo często. A jednym z ewentualnych skutków może być opóźniona laktacja czy nawet trwałe problemy z karmieniem.

Nic dziwnego, że wszelkie nowe sposoby uczynienia tej formy porodu jak najbardziej zbliżoną do porodu siłami natury zawsze cieszą się wielkim zainteresowaniem. Ostatnio popularnym tematem wśród młodych rodziców stało się naturalne cesarskie cięcie. Co to takiego?

Naturalne cesarskie cięcie – co to?

Naturalne cesarskie cięcie to także operacja. Od tradycyjnej różni się tym, że lekarze dokładają wszelkich starań, aby przyjście dziecka na świat nie było związane z szokiem. Naturalna cesarka mniej stresuje niemowlę, które pojawia się na świecie.

Na czym polega naturalne cesarskie cięcie?

W Polsce naturalna cesarska to jeszcze nowość. Jednak w Stanach Zjednoczonych zabieg ten wykonywany jest coraz częściej. Na czym polega naturalne cesarskie cięcie? Najważniejsze w naturalnej cesarce jest stopniowe, bardzo wolne wyjmowanie dziecka z macicy. Po wykonaniu nacięcia lekarz wyciąga tylko główkę dziecka. Pozwala w ten sposób wyjść noworodkowi samodzielnie. Malec przeciska się przez otwór w powłokach brzusznych. Pomagają mu w tym skurcze macicy. Aby te były silniejsze, niekiedy podaje się młodej mamie oksytocynę. Nie jest to jednak konieczne we wszystkich przypadkach.

Pamiętajmy, że to w dalszym ciągu operacja, która musi przebiegać zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Jest jednak możliwa obecność ojca przy porodzie.

Naturalne cesarskie cięcie – kolejne kroki

Noworodek łatwiej i szybciej, a przede wszystkim łagodniej, adaptuje się do nowego środowiska, gdy sam opuścić brzuch mamy. Spokojniejsze przystosowanie się do nowych warunków ułatwia także późniejsze odcięcie pępowiny. Podczas tradycyjnego cesarskiego cięcia wykonuje się to od razu po wyjęciu malca z macicy. Natomiast w trakcie naturalnego cesarskiego cięcia pępowina jest odcinana dopiero wtedy, gdy przestaje tętnić. W ten sposób dziecko  stopniowo przestawia się z oddychania pępowiną na oddychanie płucami.

Następnie młoda mama musi mieć nałożone szwy. Lekarze zszywają powłoki brzuszne. To czas, gdy maluchem powinien – jeśli jest to możliwe – zająć się tata. Kontakt skóra do skóry jest bardzo ważny już od pierwszych chwil życia. A kiedy mama poczuje się na tyle silna, że może przytulić nowo narodzone dziecko, personel medyczny powinien jej to ułatwić. Naturalne cesarskie cięcie nie powoduje w większości przypadków problemów z karmieniem. Szybkie przystawienie dziecka do piersi to kolejny krok w przywitaniu dziecka na świecie.

Naturalne cesarskie cięcie Sarah

Naturalne cesarskie cięcie jest praktykowane w Stanach Zjednoczonych już od kilku lat. W 2016 roku media społecznościowe obiegł film młodej Amerykanki. Sarah zdecydowała się pokazać światu, jak wyglądała jej naturalna cesarka. Poniżej znajdziecie cały film. Nagranie dotarło do 2 589 205 osób na całym świecie.

Dlaczego kobieta podzieliła się tak intymnymi szczegółami?

Chciałam pokazać, że jeśli nie możesz rodzić "naturalnie” to możliwość “naturalnego” cesarskiego cięcia jest najlepszą opcją! W tym niesamowitym filmie mój syn samodzielnie przychodzi na świat, a chirurg pomaga przytrzymując mu główkę. Zespół był fantastyczny i pozwolił mi doświadczyć takich narodzin, które zapamiętam na zawsze
 
Więcej o: