Koszula do porodu - jaką wybrać? Gdzie kupić?

Koszula do porodu nie musi być brzydkim kawałkiem praktycznego materiału, który przypomina worek. Dzięki temu, że na rynku można znaleźć wiele rodzajów koszul do porodu i karmienia, każda rodząca na trakcie porodowym może czuć się nie tylko komfortowo, ale i pięknie. Jaka powinna być idealna koszula do porodu? Gdzie ją kupić?

Koszula do porodu, którą ciężarna zakłada na trakcie porodowym, to szalenie ważna sprawa. Wiele przyszłych mam uważa, że w takich okolicznościach najlepiej sprawdzi się koszula szpitalna, którą po akcji porodowej można zdjąć, po czym założyć swoje czyste ubranie. Jednak dla wielu kobiet takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia - posiadanie własnej koszuli do porodu jest dla nich nie tylko bardziej komfortowe, ale wręcz nieodzowne.

Zobacz wideo

Jeśli przyszła mama nie planuje podczas porodu zakładania odzieży szpitalnej, co powinna wybrać? Jaka powinna być koszula do porodu? Rzadko w tej roli sprawdzi się ogromny t-shirt, koszula męża czy przypadkowa koszula nocna w rozmiarze XXL. Koszula do porodu musi być bowiem nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim funkcjonalna.

Koszula do porodu - jaka powinna być?

Zwykle koszule do porodu, które przyszłe mamy kupują na finiszu ciąży, są ładniejsze i bardziej zgrabne niż modele szpitalne. Nie mniej istotne jednak jest to, by koszula do porodu spełniała swoje zadanie w tych szczególnych okolicznościach. Jak wybrać koszulę do porodu? Choć tak naprawdę to kwestia indywidualna, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.

Idealna koszula do porodu:

  • ma specjalny krój. Nie krępuje ruchów, jest dość obszerna, ma miejsce na duży brzuch, ale i jest zaprojektowana w sposób szczególny - pod kątem do porodu. Dzięki temu jest nie tylko wygodna, ale i spełnia swoją funkcję,
  • nie jest ani zbyt długa, ani za krótka. Koszula do porodu w wersji super mini może być krępująca (na przykład w drodze do toalety czy podczas spacerów po szpitalnym korytarzu), zaś w wersji midi bądź maxi może przeszkadzać podczas akcji porodowej, zarówno samej kobiecie, jak i personelowi. Koszula powinna sięgać do połowy uda,
  • często ma rozpinany tył, dzięki czemu możliwe jest szybkie i bezproblemowe podanie znieczulenia zewnątrzoponowego,
  • ma sprytnie zaprojektowany przód, dzięki czemu można jej używać nie tylko na finiszu ciąży i podczas porodu, ale i po nim. Wiele modeli, dzięki temu, że posiada wycięcia, umożliwiają karmienie dziecka po porodzie. To taka opcja dwa w jednym: koszula do porodu i karmienia.

Koszula do porodu rozpinana na całej długości z przodu (taka, która ma łatwe do rozpięcia guziczki) jest wygodna, choć może sprawić krępującą niespodziankę, rozpinając się w niespodziewanym momencie. Jeśli koszula ma nie być rozpinana, powinna mieć dekolt na tyle głęboki, by możliwe było zarówno przystawienie noworodka do piersi, jak i jego kangurowanie (chodzi o bezpośredni kontakt "skóra do skóry" matki i dziecka tuż po porodzie).

  • jest uszyta z przewiewnego, komfortowego i naturalnego materiału. Sztuczne tkaniny są może efektowne, ale mogą powodować podrażnienia i prowokować większą potliwość, co wynika ze słabej przepuszczalności powietrza,
  • jest ładna. Wprawdzie fason oraz walory estetyczne to kwestia drugorzędna, niemniej miło, gdy koszula do porodu podoba się rodzącej i sprawia, że przyszła mama czuje się dobrze i atrakcyjnie.

A może jednorazowa koszula do porodu?

Koszula jednorazowa, choć nie ma stylu, wdzięku i klasy, dla wielu mam jest rozwiązaniem idealnym. Ponieważ podczas porodu ubranie bardzo się brudzi, a plamy z krwi są trudne do sprania, po akcji porodowej można taką koszulę wyrzucić i założyć swoją czystą odzież. Dużą zaletą koszul jednorazowych do porodu jest ich cena. O ile za piękną koszulę, która być może nie będzie się nadawała do użytku po wyjściu ze szpitala trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych, o tyle za "jednorazówkę" - zaledwie kilka.

Gdzie kupić koszulę do porodu?

Koszulę do porodu można kupić w wielu sklepach dla przyszłych mam, zarówno tych stacjonarnych, jak i online. Ponieważ projektanci i producenci bardzo dbają o kobiety - także ciężarne i karmiące, można wybierać spośród koszul w wielu fasonach, wzorach i kolorach, na różnych poziomach cenowych.

Czy jednak warto w taką koszule inwestować? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy od okoliczności, także finansowych, jak również planów i oczekiwań. Jeśli koszula ma służyć nie tylko podczas porodu, ale zarówno wcześniej, jak i dłużej, warto wybrać ładny fason, funkcjonalny krój i dobry materiał. Ponieważ jakość i styl mają swoją cenę, za idealną koszulę do porodu trzeba zapłacić około 100 zł. W innym wypadku warto rozważyć inne, tańsze i jednorazowe opcje.

Więcej o: