Poród francuski. Mamy mogą wyjść ze szpitala 12 godzin po porodzie
Poród francuski – co to?
Poród francuski, nazywany porodem brzusznym i porodem FAUCS, to jedna z form cięcia cesarskiego. Nazwę FAUCS można rozwinąć jako French Ambulatory Cesarean Section. To cięcie cesarskie odbywa się pozaotrzewnowo, czyli bez otwierania jamy otrzewnowej. Lekarz nacina skórę brzucha poprzecznie, a powłoki brzuszne podłużnie. W ten sposób zmniejsza inwazyjność i dolegliwości bólowe. To metoda, podczas które to mama używa siły mięśni, żeby wydać dziecko na świat. Parcie przypomina to z porodu naturalnego.
Poród francuski w Olsztynie
Pierwszy poród francuski w Polsce odbył się 7 marca 2020 roku w Olsztynie, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Na stronie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego można przeczytać:
Lekarze z Collegium Medicum UWM jako pierwsi w Polsce wykonali zabieg cięcia cesarskiego tzw. metodą FAUCS, nazywaną porodem brzusznym. Metoda ta jest mniej bolesna i pozwala mamom szybciej wrócić do sprawności. I co najważniejsze: zmniejsza ryzyko późniejszych powikłań u noworodka.
Kilka dni później prof. Marcin Jóźwik wraz z zespołem medycznym z Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Miejskiego Szpitala w Olsztynie samodzielnie przeprowadził poród najnowszą metodą FAUCS. - 30-letnia pacjentka już 4 godziny po zabiegu czuła się bardzo dobrze spacerując po sali. Urodziła zdrowego chłopca. To pierwszy poród pacjentki.
Poród francuski a cesarskie cięcie
Staramy się naśladować mechanizm naturalnego porodu. Wykonujemy bardzo niewielkie nacięcie macicy. Pacjentka jest wcześniej uczona obsługiwania specjalnego ustnika, nazywanego przez rodzące gwizdkiem, który zwiększa tłocznię brzuszną. Współpracując z operatorem w trakcie cięcia wypycha dziecko z macicy siłą mięśni brzucha. W ten sposób, główka niejako naśladuje mechanizm biologicznego przechodzenia przez kanał rodny, w związku z tym dzieci są bardziej rodzone niż wyciągane z macicy
– wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Waśniewski.
Cesarskie cięcie ma powikłania dla mamy i dziecka. Są to późne powikłania, jak cukrzyca, choroby tarczycy, astma oskrzelowa, spektrum autyzmu czy ADHD. Poród francuski może być metodą, która liczbę powikłań zmniejszy
- powiedział specjalista w programie Dzień Dobry TVN.
Co ważne, we Francji młode mamy po 12 godzinach od porodu wychodzą do domu. W Polsce spędzają 48 godzin w szpitalu. Jest to związane z procedurami zdrowotnymi dotyczącymi noworodka.
-
W powrocie do szkoły mają pomóc programy Ministerstwa Edukacji. Czarnek: "Dzieci zostaną przebadane z uwagi na problemy psychologiczne"
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
Nową Miss Niemiec została 33-letnia matka dwójki dzieci. Ma "dodawać siły autentycznym kobietom"
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Kiedy 13. i 14. emerytura 2021? Wypłata trzynastki już wkrótce, ale wyniesie mniej niż minimalna emerytura
- Coraz mniej uczniów klas 1-3 chodzi do szkół? Minister Czarnek: Notujemy spadek frekwencji
- Lektury do matury 2021 to tylko osiem książek. "Nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy, jak w edukacji stacjonarnej"
- Dziecko dobrze rozwiązało z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
- CKE matury próbne 2021. "Niech próbne matury będą tym, czym są: diagnozą"
- Wielkanoc 2021. Najlepsze ciasto na Wielkanoc, które możesz przygotować razem z dzieckiem