1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Poród - najnowsze artykuły

 • Opieka położnej w ciąży

  Jestem w 27. tygodniu drugiej ciąży i dopiero teraz natknęłam się na artykuł o opiece położnej nad ciężarną. Chodzę do lekarza prywatnie, ale z chęcią skorzystałabym z opieki położnej, do której mogłabym zadzwonić w razie pytań. Czy mimo że moją ciążę prowadzi prywatny lekarz, mogę skorzystać z porady położnej w ramach NFZ? Jak wygląda taka opieka?

  Anna
 • Jak ćwiczyć z dzieckiem

  Jak ćwiczyć z dzieckiem

  Ćwiczyć najlepiej w grupie - wtedy mamy większą motywację. Świeżo upieczonym mamom proponujemy trening w pigułce w minigrupie. Mama i dziecko.

  Tekst Małgorzata Welman, miesięcznik Dziecko
 • Połóg

  Jestem 10 dni po porodzie. Od dwóch dni krwawienie znów jest większe, przypomina miesiączkę. Niepokoi mnie też uczucie ciężkości w kroczu.

  MARIA
 • Poród bliźniąt

  Spodziewam się bliźniąt. Lekarz prowadzący ciążę mówi, że rodzaj porodu zależy od ułożenia dzieci. Na razie mają jeszcze dużo miejsca (termin porodu mam za trzy i pół miesiąca) i cały czas zmieniają pozycje. Kiedy ułożenie dzieci będzie ostateczne? Jakie mam szanse na poród naturalny? Starszą córkę urodziłam siłami natury, bez nacinania i znieczulenia, poród wspominam na tyle dobrze, że nie mam oporów przed kolejnym, ale obawiam się możliwych komplikacji i konieczności szybkiego cięcia cesarskiego.

  KAROLINA
 • Ile razy KTG?

  Czy są jakieś przepisy, które regulują monitorowanie tętna dziecka w czasie porodu?

  AGNIESZKA
 • Spanie na plecach

  Jestem w 8. miesiącu ciąży. Staram się spać na lewym boku, ale gdy nie mogę zasnąć, obracam się na drugi bok. Czasem podczas snu przekręcam się też na plecy. Ostatnio przeczytałam jednak, że to grozi niedotlenieniem płodu. Czy to prawda?

  SYLWIA
 • Ból krocza przed porodem

  Jestem w 40. tygodniu ciąży, a więc powinnam już rodzić. Na razie jednak nic się nie dzieje. Tylko od kilku dni czuję ból krocza, szczególnie przy dotyku, badaniu. Boję się, co będzie przy porodzie.

  MEDELLIN.777
 • Brak skurczów partych

  Rodziłam już dwa razy, do pełnego rozwarcia dochodziło szybko, pęcherz płodowy był przebijany w trakcie porodu i dopiero wtedy zaczynały się silne bóle. Dla mnie jednak najtrudniejszy był moment, kiedy trzeba było wyprzeć dziecko. Nie czułam bowiem skurczów partych. To położna mówiła mi, kiedy przeć, a kiedy nie. Zastanawiam się, czy położna przyspieszała poród, nie czekając na moje skurcze parte, czy też niektóre kobiety ich nie czują.

  PAULLLA6
 • Pielęgnacja po porodzie

  Kompletuję wyposażenie torby do szpitala i zastanawiam się, co spakować do pielęgnacji krocza. Co przyspieszy jego gojenie?

  MOM6
 • Ruchy dziecka

  Czy to normalne, że odczuwam ruchy dziecka bardzo nisko. Jakby maluch kopał mnie po kroczu (czasem mam wrażenie, że zaraz wypadnie). To dopiero 30. tydzień ciąży, a ruchy są bardzo mocne - czasem aż bolesne.

  GDYNKAA
 • Pielęgnacja krocza

  Kompletuję wyposażenie torby do szpitala i zastanawiam się, co spakować do pielęgnacji krocza. Co przyspieszy jego gojenie?

  Mom6
 • Żel położniczy

  Sporo się ostatnio słyszy o żelach położniczych ułatwiających rodzenie. Co Pani myśli o tego typu wynalazkach?

  Nuage8
 • Krwawienia połogowe

  Prawie sześć tygodni temu urodziłam synka. Do końca trzeciego tygodnia krwawiłam, później miałam lekkie plamienia, a w piątym tygodniu znów zaczęłam krwawić jak przy miesiączce, i to krwawienie trwa już tydzień. Czy tak może być?

  Sweethour83
 • Ruch a przyspieszenie porodu

  Czy aktywność fizyczna, np. intensywne sprzątanie, chodzenie po schodach, może przyspieszyć opóźniający się poród? Jestem już kilka dni po terminie, oznak zbliżającego się porodu niestety zero. W pierwszej ciąży urodziłam 8 dni po terminie; myślałam, że za drugim razem wszystko rozkręci się wcześnie, ale tracę nadzieję.

  Luska_108
 • Angina w ciąży

  W 39. tygodniu ciąży zachorowałam na anginę. Lekarz przepisał mi antybiotyk i kazał płukać gardło rozpuszczoną aspiryną. Czuję się już lepiej, ale mam 37,2°C. Jakie mogą być konsekwencje tej choroby? Czy dziecko może być zakażone?

  Cynamonowomi
 • Długie parcie

  Moja położna, przyjmująca porody w domu, opowiadała mi o kobiecie, która od pełnego rozwarcia do urodzenia dziecka potrzebowała 6 godzin. Tymczasem u mojej koleżanki po 2 godzinach parcia w szpitalu użyto próżniociągu. Czy w sytuacji, gdy parcie się przedłuża, można czekać, aż dziecko samo zechce wyjść, czy też lepiej mu pomóc?

  Mary An
 • Stołek porodowy

  Słyszałam, że rodzenie na stołku porodowym może spowodować zbyt szybką drugą fazę porodu i krwotok. Czy to prawda?

  Podkocem
 • Pieczenie podczas oddawania moczu

  Urodziłam tydzień temu i od wczoraj czuję pieczenie podczas oddawania moczu. Czy to infekcja? A może to skutek uboczny cewnikowania, jakiemu byłam poddana w czasie porodu? Co mogę zażywać? Dodam, że karmię piersią.

  Anna
 • Plamienie pod koniec ciąży

  Jestem w 38. tygodniu ciąży. Dziś znalazłam na bieliźnie niewielką ilość podbarwionego krwią śluzu. Potem jeden malutki skrzep i śluz ze śladowymi ilościami pasemek krwi. Nie zauważyłam odejścia czopa śluzowego (w pierwszej ciąży było to wyraźne - taka brunatna galaretka). Do tego pobolewa mnie w krzyżu i brzuch wyraźnie się napina. Czy to oznaki zbliżającego się porodu? A może to plamienie oznacza coś złego i powinnam jechać do szpitala?

  Karolkowa
 • Położenie miednicowe

  Od czterech dni ryczę jak bóbr. Czuję żal, złość, bezsilność. Z powodu położenia miednicowego będę mieć cesarskie cięcie. Prawdopodobnie nie pozwolą mi nawet spróbować rodzić siłami natury. Czuję się bezradna. Czy mam prawo nie wyrazić zgody na cesarkę, jeśli powodem jest tylko ułożenie miednicowe? Jakich argumentów użyć? Czekać na akcję porodową czy lepiej wszystko zaplanować?

  Ania
 • Strach przed ciąży

  Mój syn ma 5 lat. Bardzo chcę mieć drugie dziecko, ale nie jestem w stanie zdecydować się na zajście w ciążę. Prześladuje mnie paniczny lęk, że będzie jak poprzednio. Mój poród był okropny, dziecko duże, syn doznał poważnych urazów, ja też miałam komplikacje. To było jak zespół stresu pourazowego. I psychicznie, i fizycznie długo do siebie dochodziłam. Wiedziałam już 5 lat temu, że potrzebny mi psycholog, bo nie radzę sobie, ale nie poszłam. Jak walczyć z tym lękiem?

  Michalina
 • Połóg po cesarskim cięciu Strach przed ciąży Położenie miednicowe

  Czy po cesarskim cięciu połóg wygląda tak samo? Będę miała cesarkę i zastanawiam się, czy po nim krwawienie występuje też od razu, czy później? I czy trwa tyle samo czasu? Mój syn ma 5 lat. Bardzo chcę mieć drugie dziecko, ale nie jestem w stanie zdecydować się na zajście w ciążę. Prześladuje mnie paniczny lęk, że będzie jak poprzednio. Mój poród był okropny, dziecko duże, syn doznał poważnych urazów, ja też miałam komplikacje. To było jak zespół stresu pourazowego. I psychicznie, i fizycznie długo do siebie dochodziłam. Wiedziałam już 5 lat temu, że potrzebny mi psycholog, bo nie radzę sobie, ale nie poszłam. Jak walczyć z tym lękiem? Od czterech dni ryczę jak bóbr. Czuję żal, złość, bezsilność. Z powodu położenia miednicowego będę mieć cesarskie cięcie. Prawdopodobnie nie pozwolą mi nawet spróbować rodzić siłami natury. Czuję się bezradna. Czy mam prawo nie wyrazić zgody na cesarkę, jeśli powodem jest tylko ułożenie miednicowe? Jakich argumentów użyć? Czekać na akcję porodową czy lepiej wszystko zaplanować?

  Beata Michalina Ania
 • Brzuch bardzo nisko

  Jestem w 33. tygodniu drugiej ciąży i mam bardzo nisko brzuch (mogę położyć płaską dłoń między biustem a brzuchem). Położna w szkole rodzenia zwróciła mi na to uwagę i postraszyła wcześniejszym porodem. Moja ginekolog natomiast powiedziała, że brzuch mam nisko od początku i to dlatego, że mam krótką szyjkę macicy (z pessarem), i nie jest specjalnie zaniepokojona. Czy rzeczywiście mam się czego obawiać i dużo leżeć? Czy powinnam się spodziewać wcześniejszego rozwiązania? Mój brzuch wygląda jak wisząca piłka z największym uwypukleniem na poziomie pępka i poniżej.

  Aneta
 • Opieka położnej przed porodem

  Czy to prawda, że ciężarnej przysługuje 30 godzin wizyt domowych położnej przed porodem? Gdzie szukać takiej osoby?

  Kasia
 • Zielone wody płodowe

  Podczas mojego porodu wody płodowe były zielone. Mimo to córka przyszła na świat kilka godzin później w bardzo dobrej formie i bez żadnych ingerencji medycznej. A jakie są Pani doświadczenia w tej kwestii?

  Ilona
 • Tętno dziecka

  Podczas porodu byłam cały czas podpięta pod KTG. Pod koniec porodu miałam bardzo silne skurcze. Mąż zauważył, że gdy przestawałam na tym skurczu oddychać, dziecku spadało tętno. Gdy resztkami sił zaczynałam łapać oddech, tętno wracało. Czy taka sytuacja jest faktycznie możliwa, czy to zbieg okoliczności? Jakie tętno dziecka jest nieprawidłowe?

  Karolina
 • Poród dużego dziecka

  Dwa lata temu miałam planową cesarkę ze względu na makrosomię płodu (ciąża wzorowa, bez cukrzycy). Synek miał 4750 g i 65 cm. Jestem na początku drugiej ciąży. Czy jest szansa, żeby mój drugi poród odbył się siłami natury? Czy powinnam do tego dążyć, czy też jest to zbyt niebezpieczne? Na dziecko poniżej 4 kg nie liczę - w mojej rodzinie raczej się takie nie rodzą

  Natalia
 • Męczący poród

  Miałam długi i męczący poród. Na finale zabrakło mi sił i skończyło się cesarskim cięciem. W związku z tym moje pytanie: jak dobrze rozplanować siły? Z jednej strony poleca Pani wypoczywanie (na ile się to da) w trakcie porodu. Z drugiej jednak strony w szkołach rodzenia zaleca się aktywność, przechadzanie się, podskakiwanie na piłce. Pełna ambicji starałam się ćwiczyć i chodzić, zamiast leżeć i stękać. Okazało się, że ta strategia jednak zawiodła.

  Mary
 • Zdążyć na cesarskie cięcie

  Mój synek był wcześniakiem. Mimo małych wymiarów nie mógł się długo urodzić. Miałam za wąską miednicę i lekarz musiał wypychać dziecko, przez to miałam pękniętą miednicę, a dziecko wymagało respiratora. Teraz jestem w kolejnej ciąży, ponownie na fenoterolu. Mam zaplanowane cesarskie cięcie w 39. tygodniu ze względu na wąską miednicę i jej pęknięcie przy pierwszym porodzie. Boję się przedwczesnego porodu, ale najbardziej boję się tego, że nie zdążę do wybranego przeze mnie szpitala (mam ok. półtorej godziny drogi). Co w sytuacji, jeśli poród będzie musiał odbyć się w domu, a sytuacja się powtórzy?

  Ania
 • Kolejna ciąża tuż po porodzie

  Chciałabym się dowiedzieć, jakie konsekwencje może mieć zajście w ciążę w 2-3 miesiące po porodzie zarówno dla kobiety, jak i dla dziecka i całego przebiegu takiej ciąży.

  Marianna
 • Lusterko w czasie porodu?

  Wyczytałam, że rodzącym pomaga, jak widzą w lusterku poród, wychodzenie główki itp. Czy to jest dobry pomysł?

  Wera
 • Dolegliwości przed porodem

  Zaczynam 40. tydzień ciąży. Od dwóch tygodni często po wiele godzin mam dość bolesne skurcze (pojawiają się nawet co 8 minut i trwają do 40 sekund). Potem wszystko się wycisza. Brzuch mi "opadł" już trzy tygodnie temu, czop odchodzi, dzieciaczek podobno "wstawiony" od trzech tygodni, szyjka zamknięta, ale już gotowa... Jak odróżnić bardzo bolesne skurcze przepowiadające od tych właściwych? Dodam, że jestem z tych raczej odpornych na ból i pamiętam, że pierwszy poród prawie w całości przegadałam. Stąd obawy i niepewność, kiedy powinnam wszczynać alarm.

  Melania
 • Szybki poród

  Szybki poród

  Czasem zdarza się, że poród odbywa się w błyskawicznym tempie. Olbrzymia większość takich spontanicznych, szybkich porodów przebiega bez komplikacji - wyjaśnia położna Katarzyna Oleś.

  Z Katarzyną Oleś, położną, rozmawia Magda Rodak, miesięcznik Dziecko
 • Cud niepamięci - pamiętnik nagrodzony w naszym konkursie
 • Przygotowanie do porodu

  Jestem w połowie ciąży, ale chciałabym wcześniej pomyśleć o tym, jak przygotować się do porodu. Na co się zdecydować? Jedni radzą mi ćwiczenia z fizjoterapeutą, inni masaż krocza, picie naparu z liści malin, jedzenie siemienia lnianego... Które z tych metod mają sens?

  Joanna
 • Poród naturalny po cesarskim cięciu

  Dwa lata temu urodziłam córkę. Jestem w ciąży, czas pomiędzy porodami będzie wynosił 2 lata. Poprzedni poród zakończył się cięciem z powodu spadków tętna dziecka. Teraz lekarz dał mi wybór: mogę umówić się na termin następnego cięcia lub próbować rodzić naturalnie. Czym ryzykuję, decydując się na poród naturalny? Co mówią statystyki, jeśli chodzi o ryzyko pęknięcia macicy? Czy to prawda, że przy porodzie naturalnym po pierwszej cesarce nie powinnam dostać oksytocyny ani znieczulenia?

  Elżbieta
 • Wielkość miednicy

  Pierwsze dziecko urodziłam 8 lat temu. Mam 160 cm wzrostu, dziecko ważyło 3,5 kg i miało 56 cm. Zmierzono mi miednicę na sali porodowej i podobno wszystko było prawidłowo. Jednak nie mogłam urodzić córki mimo skurczów partych - w końcu wypchnięto mi ją z brzucha. Lekarze powiedzieli, że to duże dziecko, jak na mnie i mój wąski kanał rodny. Teraz jestem w drugiej ciąży, za tydzień mam termin porodu. Tydzień temu według pomiarów USG dziecko ważyło prawie 4 kg. Czy jest szansa, że ten poród przebiegnie lepiej?

  Emilia
 • Oksytocyna w III fazie porodu

  W szpitalu, w którym zamierzam rodzić, rutynowo podaje się dożylnie oksytocynę w III fazie porodu. Czy to częsta praktyka? Czy rzeczywiście jest to konieczne? Ile czasu zajmuje urodzenie łożyska w sposób naturalny?

  Irma
 • Przechowywanie krwi pępowinowej

  Przechowywanie krwi pępowinowej

  Czy warto bankować krew pępowinową? Kolejne towarzystwa medyczne uznają, że tak. A jakie są praktyczne możliwości wykorzystania jej do terapii w Polsce?

  Joanna Szulc, miesięcznik Dziecko
 • Poród naturalny po cesarskim cięciu

  Dwa lata temu urodziłam córkę. Jestem w ciąży, czas pomiędzy porodami będzie wynosił 2 lata. Poprzedni poród zakończył się cięciem z powodu spadków tętna dziecka. Teraz lekarz dał mi wybór: mogę umówić się na termin następnego cięcia lub próbować rodzić naturalnie. Czym ryzykuję, decydując się na poród naturalny? Co mówią statystyki, jeśli chodzi o ryzyko pęknięcia macicy? Czy to prawda, że przy porodzie naturalnym po pierwszej cesarce nie powinnam dostać oksytocyny ani znieczulenia?

  Elżbieta