Ból podczas porodu. Co czuje kobieta rodząca?

Co czuje kobieta rodząca? Odczuwany w trakcie porodu ból można porównać do łamania 20 kości w tym samym czasie.

Co czuje kobieta w trakcie porodu? Fazy porodu

Dopóki twoje dziecko nie przyjdzie na świat, nie będziesz wiedzieć, co oznacza porodowy ból. To bardzo indywidualna kwestia, nie ma dwóch takich samych porodów. Różna jest także nasza wytrzymałość na ból, więc każda kobieta odczuwa go nieco inaczej.

Przyjrzyjmy się jednak fazom porodu. To pozwoli choć w pewnym stopniu przygotować się na ból podczas porodu.

Położnicy obserwują trzy etapy porodu. Pierwszy okres prowadzi do pełnego rozwarcia szyjki macicy. Drugi to czas, gdy dziecko przychodzi na świat. Trzecią fazą, tą, o której często zapomina się w rożnych opracowaniach czy choćby opowieściach, jest urodzenie łożyska.

Co czuje kobieta rodząca w poszczególnych fazach porodu?

Ból podczas porodu - I faza

Przyjście dziecka na świat jest możliwe dzięki skurczom macicy. Pierwsza faza rozpoczyna się właśnie od nich. Na początku nie są bolesne. Dochodzi do mimowolnego napięcia i rozluźniania włókien mięśniowych, które znajdują się wzdłuż trzonu macicy. Doprowadza to do powolnego skrócenia się szyjki macicy, a tym samym zrobienia miejsca dla dziecka.

Ból odczuwany podczas tej fazy porodu pojawia się z czasem. Przypomina rozpychanie się dziecka w brzuchu. Specjaliści nazywają ten etap "fazą utajoną". Czasem jednak napięcie, a za nim ból rośnie. Brzuch napina się, a po kilku sekundach rozluźnia się i czujemy chwilową ulgę. Te skurcze często porównywane są do łagodnych bóli miesiączkowych. Kobiety często pamiętają też dreszcze, które co jakiś czas wstrząsają ich ciałem.

Pierwszej fazie – o ile nie nastąpiło to już wcześniej – towarzyszy oderwanie i wypadnięcie czopu śluzowego. Kiedy należy jechać do szpitala? Jasnym sygnałem, że poród się rozpoczął, jest odejście wód płodowych. Jednak warto zgłosić się na oddział położniczy dopiero, gdy skurcze przybiorą na regularności. Powinny pojawiać się co cztery, pięć minut, a pojedynczy powinien trwać od 45 do 60 sekund. Te skurcze będą już bardzo silne. Odczuwane są jako silny ból brzucha i podbrzusza. Może pojawić się bolesność w okolicy krzyżowej.

Pełne rozwarcie szyjki macicy może trwać nawet kilkanaście godzin. Skurcze mają różną intensywność, a ich odczucie jest zależne od indywidualnej odporności na ból. Dobrym rozwiązaniem jest poród ze znieczuleniem. Można je podać, gdy rozwarcie wynosi 3-4 cm. Później możemy usłyszeć od położnej, że jest już za późno na podanie środków farmakologicznych, bo zwyczajnie nie zdążą zadziałać, zanim dziecko przyjdzie na świat.

Najtrudniejszym etapem jest tak zwany kryzys siódmego centymetra. Przy takim rozwarciu skurcze są bardzo mocne i znacznie dłuższe. Przerwy między nimi o wiele krótsze. To moment, podczas którego ból porodowy jest bardzo silny, a kobiety często chcą… uciekać z sali porodowej. Nie trwa on jednak długo.

Gdy zaczyna się pełne rozwarcie – od 8 do 10 cm – skurcze są bardzo silne. Dziecko przesuwa się niżej przez obręcz miednicy.

Zobacz wideo

Ból podczas porodu - II faza

Gdy szyjka macicy dojdzie do pełnego rozwarcia, można przeć. Ta faza porodu trwa zwykle kilkadziesiąt minut. Może jednak trwać kilka godzin. Ból jest silny. Nie warto powstrzymywać się od krzyków. Wydawanie różnych dźwięków bardzo pomaga.

W tej fazie porodu może dojść do wypróżnienia. To zupełnie normalne. Personel medyczny przeprowadzi nas przez kolejne etapy. Ważne, aby postępować zgodnie z ich instrukcjami, przeć i powstrzymywać się od parcia wtedy, gdy o to proszą.

Główka dziecka rodzi się bardzo powoli. Ale gdy ten etap minie, najbardziej bolesne doświadczenia będą już za nami.

Ból podczas porodu - III faza

Gdy dziecko pojawi się już na świecie, czas na urodzenie łożyska. Trwa to do 30 minut i jest łatwiejszą częścią porodu. Ból przypomina lekkie skurcze. Po wypchnięciu łożyska, lekarz może szyć krocze. Oczywiście, o ile zostało ono wcześniej nacięte. To ostatni ból w trudnej porodowej drodze. Później pozostaje już tylko nabrać sił i cieszyć się z przyjścia na świat maleństwa.

Więcej o:
Copyright © Agora SA