Co to jest "pierścień ognia"? Przy porodzie tego zjawiska doświadcza wiele kobiet. Na czym polega

Choć każdy poród jest inny, niektóre z odczuć rodzących są wspólne dla wielu kobiet. Jednym z nich jest np. pierścień ognia. To moment, kiedy przez kanał rodny przechodzi najszersza część główki.

Pierścień ognia. Czym jest?

Wiele przyszłych mam szukając w internecie lub literaturze informacji o zbliżającym się porodzie, natrafia na tajemniczo brzmiący termin: "pierścień ognia" (ang. ring of fire). Choć nazwa nasuwa na myśl mistyczne przeżycie, to tak naprawdę wiąże się z doznaniami podczas porodu. Jak można się domyślać, nie są to doznania, które można określić mianem przyjemnych. 

O pierścieniu ogania mówimy, gdy przez kanał rodny przechodzi najszersza część główki dziecka. Wówczas szyjka macicy osiąga maksymalne rozwarcie. Często właśnie w tym momencie dochodzi do pęknięcia krocza lub otarć śluzówki. Wiele rodzących wskazuje, że właśnie wtedy oprócz bólów partych czują także w okolicy krocza ogromne pieczenie, wręcz palenie, stąd nazwa - pierścień ognia. 

Moment rozciągnięcia. To jest tylko chwila, ale bardzo dobrze je pamiętam z powodu intensywności odczucia. (...) To był bardzo trudny moment, ale z drugiej wiedziałam, że jak już moje dziecko przejdzie ten punkt, to zaraz się urodzi. Kojarzy mi się to z przejściem przez pierścień ognia 

- wspomina Małgorzata Sikora-Borecka w rozmowie na stronie Blekitnyporod.pl.

Powtarzam raz za razem, że piecze, strasznie piecze. Samo mówienie przynosi ogromną ulgę. Już blisko. Czuję to, jak główka się wysuwa. „Główka!” – mówię głośno. Dziewczyny potwierdzają. Urodziłam główkę. Krocze traci napięcie

- opowiada o swoim porodzie autorka strony Liseko.com.

Zobacz wideo Poród w wodzie: Dziecko pod powierzchnią zawraca

Fazy porodu

Każdy poród jest inny - to prawda. Mówi się jednak tak dlatego, że każda rodząca przeżywa go inaczej. Tymczasem każdy poród przebiega według tych samych etapów - czyli faz porodu. Ich kolejność jest stała, jednak czas ich trwania jest zmienny, zależy od indywidualnego przypadku. 

Przeczytaj także: Jak rozpoznać, że to już poród? Trzy sygnały, że musisz jechać do szpitala

Poród składa się z trzech faz. Faza pierwsza to rozwieranie się szyjki macicy. Trwa najdłużej. Na tym etapie kobieta zaczyna doznawać regularne skurcze mięśni macicy. Stopniowo nasilają się i pojawiają z większą częstotliwością. Pod koniec tej fazy przerwy, które początkowo trwały kilkadziesiąt sekund, skracają się do kilku sekund. 

Druga faza porodu trwa od pełnego rozwarcia ujścia szyjki macicy do momentu pojawienia się dziecka na świecie. Szyjka jest już rozwarta maksymalnie, ból nasila się. Kobieta może zacząć odczuwać silną potrzebę parcia. Wówczas też często w rodzącą wstępują nowe siły. Ciało mobilizuje się, a kobieta osiąga maksymalne skupienie. To wszystko znaki, że organizm jest gotowy, by wypchnąć dziecko na świat. To właśnie teraz przejdzie przez kanał rodny najpierw główka dziecka (wtedy może wystąpić wspomniany pierścień ognia), a następnie reszta ciała. 

Gdy dziecko jest już na świecie, następuje trzecia faza porodu. Poród łożyska. Rodząca nadal ma skurcze, ponieważ musi urodzić łożysko. Macica bardzo dynamiczne zaczyna się obkurczać (zobacz: Położna pokazała, co dzieje się z macicą w trakcie porodu. Za pomocą balonika i piłeczki). Po urodzeniu łożyska jest ono bardzo dokładnie oglądane. Ważne jest, by zostało wydalone w całości. W przeciwnym razie może dojść do komplikacji, zagrażających życiu matki. 

Więcej o przebiegu porodu dowiesz się z naszego tekstu: Poród "krok po kroku" - jak przebiegają fazy porodu.

Więcej o: