Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Małgorzata

Pochodzenie i znaczenie imienia Imię pochodzenia greckiego, oznacza perłę. Do Polski dotarło za pośrednictwem łacińskiego imienia Margarita. W Polsce nadawane jest od średniowiecza. Obecnie jest na 4. miejscu najpopularniejszych imion żeńskich w Polsce. Noszą je 565 162 Polki (w 2001 r. - 597 505). Zdaniem astrologów Małgorzaty są bardzo kobiece, zrównoważone i spokojne. Są dobrymi żonami, matkami i paniami domu. Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Raka.

Przysłowia i powiedzenia

Jaka Małgorzatka, takie będzie pól latka (10 VI)
Ze świętą Małgorzatą zaczyna się lato (10 VI)
Święta Małgorzata zapowiada środek lata (20 VII)


Znane osoby noszące to imię

Święta Małgorzata z Antiochii - dziewica i męczennica. W krajach niemieckojęzycznych zaliczana jest do grona 14 świętych wspomożycieli, którzy pomagają nam w potrzebach duszy i ciała. Jest patronką Antiochii, Nowego Sącza i Tucholi oraz płodności i urodzaju, a także rolników, dziewcząt, noworodków, mamek, kobiet ciężarnych, położnic i żon. Wzywana jest w wypadku trudnego porodu, chorób wzroku i ran, a także w czasie ognia i burzy. Według legendy żyła w IV w. Skazano ją na tortury i ścięto mieczem, gdy odmówiła ręki poganinowi, namiestnikowi Antiochii. W ikonografii przedstawiana jest zwykle ze smokiem u stóp lub z krzyżem w ręku. Jej wspomnienie obchodzone jest 20 lipca. W średniowieczu w dniu Świętej Małgorzaty rolnicy rozpoczynali żniwa.
Święta Małgorzata Szkocka (ok. 1046-1093) - patronka Szkocji. Była królową Szkocji, żoną króla Malcolma III. Dzięki niej w Szkocji nastąpił rozkwit oświaty i sztuki. Małgorzata ufundowała wiele kościołów i opactw, m.in. słynne opactwo w Dunfermline, które później stało się miejscem pochówku szkockich władców. Sprowadziła też do Szkocji pierwszych benedyktynów. W ikonografii przedstawiana jest jako królowa, często z bukietem białych margerytek. Jej wspomnienie obchodzone jest 16 listopada.
Święta Małgorzata Węgierska (1242-1270) - córka króla Węgier Beli IV, siostra Świętej Kingi. Małgorzata została ofiarowana Bogu przez rodziców za ocalenie ojczyzny od najazdu Tatarów. Wychowywała się w klasztorze Dominikanek w Veszprém. Mimo dyspensy papieskiej nie chciała opuścić klasztoru i odrzuciła wszystkich starających się o jej rękę. Gdy miała 12 lat, zamieszkała w ufundowanym przez ojca klasztorze Dominikanek na wyspie koło Budy i złożyła śluby zakonne. Obecnie miejsce to znane jest jako Wyspa Świętej Małgorzaty. Praktykowała bardzo surową ascezę, co zapewne przyczyniło się do jej wczesnej śmierci. W ikonografii przedstawia się św. Małgorzatę w habicie dominikańskim, z lilią i księgą w ręku i królewską koroną złożoną u stóp. Jej wspomnienie obchodzone jest 18 stycznia.

Inne formy tego imienia

ang. Margaret, Margery, Margory, Marjorie, Marjory, franc. Marguerite, hiszp. Margarita

12 I; 18 I; 22 II; 25 II; 25 III; 10 IV; 13 IV; 27 V; 10 VI; 13 VII; 20 VII; 27 VIII; 14 X; 16 X; 17 X; 2 XI; 16 XI; 30 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie