Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

DanutaPochodzenie i znaczenie imienia

Imię pochodzenia litewskiego. W Polsce pojawiło się w XIV w. Dużą popularność zdobyło dzięki bohaterce "Krzyżaków" Sienkiewicza - Danusi. Obecnie imię Danuta nosi 344 681 Polek (w 2001 r. - 385 818). Według astrologów Danuty to kobiety o żywym usposobieniu, przebojowe i towarzyskie. Chętnie podkreślają swoją oryginalność i niezależność. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Bliźniąt i Wodnika.

Znane osoby noszące to imię

Danuta Rinn (1936-2006) - piosenkarka i aktorka. Wylansowała wiele brawurowo śpiewanych przebojów, m.in. "Na deptaku w Ciechocinku", "Tyle wdzięku", "Gdzie ci mężczyźni".
Danuta Stenka - utalentowana aktorka teatralna i filmowa. Związana z warszawskimi teatrami Dramatycznym i Narodowym. Zagrała w kilkudziesięciu filmach, m.in. w "Bożej podszewce" (1997), "Chopin - pragnienie miłości" (2002), komedii romantycznej "Nigdy w życiu!" (2004) i w filmie Andrzeja Wajdy "Katyń" (2007).
Danuta Szaflarska (ur. 1915) - aktorka teatralna i filmowa. Związana z warszawskimi teatrami Współczesnym, Narodowym i Dramatycznym. Status niekwestionowanej gwiazdy i legendy polskiego kina zdobyła dzięki rolom w pierwszych powojennych filmach "Zakazane piosenki" (1946) i "Skarb" (1948). Zagrała w kilkudziesięciu filmach. Zarówno w teatrze, jak i w filmie grywa do dziś. Ciągle podbija serca publiczności - w wieku ponad 90 lat fantastycznie zagrała główną rolę w filmie "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej (2007). Rola ta uważana jest za jedną z najlepszych kreacji polskiego kina ostatnich lat.

Inne formy tego imienia

ang. Danuta, franc. Dany, hiszp. brak

24 VI; 1 X; 3 I; 10 I; 16 II

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.