Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Paweł

Pochodzenie i znaczenie imienia

Paweł jest imieniem pochodzenia łacińskiego, wywodzącym się od słowa paulus, czyli mały, drobny. Oznaczać mogło człowieka niskiego wzrostu, drobnej budowy ciała. W Polsce notowane było od XII w. Obecnie należy do najpopularniejszych imion, nosi je 483 770 Polaków (w 2001 r. - 513 400). Według astrologów Pawłowie są niepokorni i uparci. Obca im jest nuda, stabilizacja czy rutyna, lubią ciągłe współzawodnictwo. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Skorpiona.

Przysłowia i powiedzenia

Kiedy Paweł się nawróci, zima na wspak się odwróci.

Znane osoby noszące to imię

Święty Paweł Apostoł (ur. ok. 10 r., zm. między 64 a 67 r.) - najważniejszy misjonarz i teolog wczesnego chrześcijaństwa zwany Apostołem Narodów, główna postać Dziejów Apostolskich, autor Listów Świętego Pawła. Pochodził z rodziny faryzeuszów, miał na imię Szaweł, ale używał greckiej wersji imienia Paulos. Początkowo był zagorzałym przeciwnikiem chrześcijan, brał nawet udział w ukamienowaniu św. Szczepana w Jerozolimie. Nawrócił się ok. 35 r. podczas podróży do Damaszku pod wpływem wizji Chrystusa. Wraz z Barnabą uczestniczył w misji na Cypr i do południowej Azji Mniejszej, a z Sylasem wyruszył do Azji Mniejszej, Macedonii i Grecji. Po śmierci Świętego Piotra przewodził chrześcijanom w Rzymie. Zginął podczas prześladowań chrześcijan za panowania Nerona. Święty Paweł jest patronem m.in. prasy katolickiej, teologów i duszpasterzy. Wzywany jest w strachu, w modlitwach o deszcz i urodzaj, a także w wypadku ukąszeń żmii, skurczów i chorób uszu. W ikonografii przedstawiany jest zwykle jako człowiek drobny, łysy, z długą brodą i wydatnym nosem, często w towarzystwie Świętego Piotra. Wspominany jest kilka razy w roku, najważniejsze święto wypada 29 czerwca.

Sir Paul McCartney - angielski kompozytor, multi-instrumentalista i piosenkarz. Jako piętnastolatek w 1957 r. wraz z Johnem Lennonem założył zespół The Quarryman, który trzy lata później, po przyłączeniu się Ringo Starra oraz George'a Harrisona, zmienił nazwę na The Beatles. Wspólnie z Johnem Lennonem tworzył większość przebojów grupy, m.in. "Yesterday", "Let it be", "Can't buy my love", "Yellow Submarine" czy "Hey Jude". Po rozwiązaniu Beatlesów w 1968 r. wraz z żoną Lindą założył zespół Wings, a następnie kontynuował karierę solową. Ma na koncie 60 złotych płyt oraz ponad 100 tys. sprzedanych singli. Trafił do księgi rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedający się muzyk i kompozytor pop. Brytyjski magazyn rockowy "Q" umieścił go w 1998 r. na pierwszym miejscu najbogatszych gwiazd rocka, z majątkiem wycenianym na miliard dolarów. W 1990 r. otrzymał nagrodę Grammy za całokształt twórczości. Jeszcze jako członek The Beatles został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego, a w 1997 r. otrzymał z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki, który dedykował pozostałym członkom zespołu. Na jego cześć nazwano odkrytą w 1983 r. planetoidę 4148 McCartney.

Inne formy tego imienia

ang. Paul, franc. Paul, hiszp. Pablo

10 I; 15 I; 19 I; 25 I; 1 II; 5 II; 6 II; 8 II; 2 III; 7 III; 22 III; 16 IV; 28 IV; 15 V; 1 VI; 7 VI; 26 VI; 28 VI; 29 VI; 20 VII; 25 VII; 30 VII; 20 IX; 3 X; 19 X; 8 XI; 16 XI; 19 XI

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.