Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

JolantaPochodzenie i znaczenie imienia

Imię o nieustalonym pochodzeniu. Najprawdopodobniej pochodzi ono z greckiego i znaczy kwiat fiołka. W Polsce znane było już w XIII w., pierwotnie w formie Jolenta. Obecnie imię Jolanta nosi 241 339 Polek (w 2001 r. - 256 444). Zdaniem astrologów Jolanty cenią sobie dobrobyt, są romantyczne, uczuciowe i uwodzicielskie. Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Byka.

Znane osoby noszące to imię

Błogosławiona Jolenta (ok. 1244-1298) - patronka archidiecezji gnieźnieńskiej, Kalisza, apostołka zgody. Była księżną wielkopolską, córką króla węgierskiego Beli IV, młodszą siostrą Świętej Kingi i żoną Bolesława Pobożnego. Po śmierci męża wstąpiła do zakonu klarysek. Ufundowała kilka klasztorów i kościołów. Jej grób w kościele Franciszkanów w Gnieźnie zasłynął cudami i stał się miejscem pielgrzymek. Na obrazach przedstawiana jest zwykle w habicie klaryski z krzyżem w dłoni. Jej wspomnienie obchodzone jest 15 czerwca.
Jolanta Kwaśniewska - pierwsza dama RP w latach 1995-2005, żona byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Od początków prezydentury męża zajmuje się działalnością dobroczynną. W 1997 r. założyła fundację "Porozumienie bez barier", wraz z mężem utworzyła Fundusz Pomocy Młodym Talentom, jest członkiem komitetu doradczego przy sekretarzu generalnym ONZ ds. zapobiegania narkomanii. W 2003 r. pojawiły się pogłoski, że zamierza kandydować w wyborach prezydenckich w 2005 r. Według sondaży, miała 30-procentowe poparcie - najwyższe ze wszystkich potencjalnych kandydatów. W TVN Style prowadziła program "Lekcja stylu".
Jolanta Pieńkowska - dziennikarka, absolwentka PWST, swego czasu najpopularniejsza prezenterka "Wiadomości" TVP (1990-2004). Jest laureatką dwóch Telekamer (2003 i 2004) i Wiktora (2001). Do lipca 2006 r. prowadziła "Salon polityczny Trójki", a do stycznia 2008 r. była redaktor naczelną miesięcznika "Twój Styl". Obecnie jest współwłaścicielką agencji reklamowej, a razem z Wojciechem Jagielskim prowadziła magazyn "Dzień Dobry TVN".

Inne formy tego imienia

ang. Yolande, Iolande, Iolanthe, franc. Yolande, Yolante, Jolanthé, hiszp. Rolanda

15 VI; 15 IX; 16 XII; 17 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.