Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

JaninaPochodzenie i znaczenie imienia

Janina jest odpowiednikiem męskiego imienia Jan, o etymologii hebrajskiej. Tłumaczone jest jako "Bóg jest łaskawy", czyli może oznaczać osobę cieszącą się łaską boską. W XXI w. znacząco traci na popularności. W Polsce mieszka obecnie 384 187 osób o imieniu Janina (w 2001 r. - 577 104).

Znane osoby noszące to imię

Jane Austen (1775-1817) - pisarka angielska. Jest autorką popularnych powieści opisujących życie ziemiaństwa i angielskiej klasy wyższej z XIX wieku. Obdarzona znakomitym zmysłem obserwacji i talentem narratorskim przedstawiała w sposób krytyczny i ironiczny życie rodzinne i towarzyskie angielskiej prowincji. Choć jej powieści opowiadają zwykle o uczuciach i zamążpójściu, sama Austen nigdy nie wyszła za mąż. Austen nadal jest bardzo popularną autorką, jej książki wciąż są wydawane i czytane na całym świecie. W 2002 r. egzemplarz pierwszego wydania "Dumy i uprzedzenia" został sprzedany na aukcji w Londynie za 40 tysięcy funtów. Na podstawie jej książek nakręcono około 40 filmów. "Dumę i uprzedzenie" ekranizowano dziewięć razy (w 1995 r. powstał też serial), a "Rozważną i romantyczną" - trzy razy. Poza tym sfilmowano jeszcze "Mansfield Park", "Emmę", "Opactwo Northanger" i "Perswazje". Powstały też dwa filmy o samej Jane Austin, a w 2007 r. na ekrany kin wszedł film "Rozważni i romantyczni: Klub miłośników Jane Austen".
Janina Ipohorska (pseud. Jan Kamyczek, 1914-1981 r. w Krakowie) - malarka, dziennikarka. Była autorką popularnych książek o savoir-vivrze: "Grzeczność na co dzień", "Savoir-vivre dla nastolatków". Pod pseudonimem Jan Kamyczek publikowała w "Przekroju" felietony o savoir-vivrze. Napisała scenariusz pierwszego polskiego serialu kryminalnego "Kapitan Sowa na tropie" (1965). Była też autorką znanych aforyzmów, jak: "Jaka to oszczędność czasu zakochać się od pierwszego wejrzenia", "Zawsze z którejś ambony jest się wyklętym" czy "Wymieniaj doświadczenia. Ale tylko na lepsze!".
Jane Fonda - jedna z najbarwniejszych postaci w Hollywood. Bywała zarówno symbolem seksu, jak i aktywistką polityczną oraz propagatorką zdrowego stylu życia. W 2000 r. wręczała Andrzejowi Wajdzie Oscara za całokształt twórczości. Sama dwa razy została nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki za role w filmach "Klute" (1971) oraz "Powrót do domu" (1978). Zagrała wiele znakomitych i znaczących ról, m.in. w skandalizującej "Barbarelli" swego ówczesnego męża Rogera Vadima (1968), "Chińskim syndromie" (1979) czy wzruszającym "Nad złotym stawem" (1981), w którym jedyny raz wystąpiła ze swym ojcem Henrym Fondą. Pod koniec lat 80. powoli wycofała się z filmu, ale niespodziewanie powróciła w 2005 r., gdy zagrała obok Jennifer Lopez w komedii "Sposób na teściową". Fonda znana jest także ze swej działalności społecznej i politycznej. Podczas wojny w Wietnamie organizowała antywojenne protesty. Walczyła o prawa Indian i przeciwko dyskryminacji Murzynów. Popierała polską "Solidarność" i w 1987 r. przyjechała nawet do Polski.

Inne formy tego imienia

ang. Jane, Joan, Jean, franc. Jeanne, hiszp. Juana

1 X; 3 X; 9 X; 19 X; 20 X; 23 X; 11 XI; 13 XI; 24 XI; 26 XI; 14 XII; 23 XII; 27 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.