Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Michał

Pochodzenie i znaczenie imienia

Michał jest imieniem pochodzenia biblijnego. Wywodzi się od wyrażenia oznaczającego "któż jest jak Bóg". W Polsce imię to jest nadawane od XI w. i nieustannie cieszy się dużą popularnością. Dziś imienia tego używa 419 892 Polaków (w 2001 r. - 433 896), natomiast w formie Michael - 1072 (w 2001 r. - 933). Według astrologów Michałowie są pewni siebie, ambitni i zrównoważeni. Zwykle umieją cieszyć się życiem i łatwo przystosowują się do każdych warunków. Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Byka.

Przysłowia i powiedzenia

Gdy noc jasna na Michała, to nastąpi zima trwała.

Jaki Michał, taka wiosna.


Znane osoby noszące to imię

Archanioł Michał - pierwszy i najważniejszy spośród aniołów. W tradycji żydowskiej był pośrednikiem między Jahwe a ludźmi. Według Księgi Daniela wspierał Israela w walce z innymi książętami aniołów. Kabała przedstawia go jako symbol łaski Jahwe i obrońcę Israela. W Apokalipsie św. Jana jest księciem aniołów, który pokonał i strącił z nieba smoka-szatana. W chrześcijaństwie jest przewodnikiem i sędzią dusz ludzkich na Sądzie Ostatecznym. Wierzono, że Michał stoi u wezgłowia umierających i towarzyszy duszom w drodze do nieba. Archanioł Michał jest m.in. patronem Kościoła katolickiego, aptekarzy, piekarzy, pracowników banków, umierających, cmentarzy, policjantów i żołnierzy. Wzywany jest w wypadku błyskawic i burzy. W średniowieczu był jednym z głównych patronów rycerstwa. W ikonografii przedstawiany jest zwykle w zbroi rycerskiej, a najbardziej znaną sceną jest Michał przeszywający włócznią smoka. Jego wspomnienie obchodzone jest 29 września.

Znane osoby noszące to imię

Michael Jackson - amerykański muzyk, ikona popkultury ostatnich dekad. Karierę rozpoczął w wieku siedmiu lat w zespole The Jackson 5, gdzie śpiewał razem z czterema braćmi. W 1982 r. wydał płytę "Thriller" - najlepiej sprzedający się album wszech czasów, który rozszedł się w ilości 104 mln egzemplarzy na całym świecie. Kolejne albumy: "Bad" (1987), "Dangerous" (1991), "HIStory" (1995) oraz "Invincible" (2001) przyniosły mu tytuł Króla Popu. Magazyn "Vanity Fair" nadał mu w 1990 r. tytuł najpopularniejszego artysty w historii show-biznesu. Otrzymał też American Music Award dla Artysty Stulecia oraz osiem statuetek Grammy podczas jednej ceremonii. Album "Thriller" stał się niepobitym rekordzistą listy "Billboardu", z dziesięcioma piosenkami na szczycie. W 1993 r. po raz pierwszy zarzucono mu molestowanie nieletnich. Oskarżenia zakończyły się głośnym procesem w latach 2003-2005, w wyniku którego Jackson został oczyszczony z zarzutów. Gwiazdor jest ojcem trojga dzieci, a także ojcem chrzestnym Nicole Richie i Michaela Gibba - syna lidera zespołu Bee Gees. Zmarł w 2009 roku.

Inne formy tego imienia

ang. Michael, franc. Michel, hiszp. Miguel

23 I; 10 II; 2 III; 14 III; 6 IV; 10 IV; 4 V; 8 V; 14 V; 23 V; 14 VI; 20 VI; 5 VII; 25 VIII; 29 VIII; 1 IX; 6 IX; 29 IX; 29 X

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.