Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

DorotaPochodzenie i znaczenie imienia

Imię pochodzenia greckiego, tłumaczone jako dar od Boga. W Polsce pojawiło się w XIV w. W średniowieczu było bardzo popularne w Czechach, Polsce i Niemczech. Imię to nosiła np. żona Jana Kochanowskiego - Dorota Podlewska. Obecnie imię Dorota nosi 262 518 Polek (w 2001 r. - 278 149). Według astrologów Doroty to osoby niezależne, często poglądami i sposobem życia wyprzedzają swoją epokę, zaskakują bogactwem pomysłów. Jednocześnie nie popełniają wielkich błędów i dokonują trafnych wyborów wiedzione dobrą intuicją. Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Wodnika.

Przysłowia i powiedzenia

Na Świętej Doroty będzie śniegu za płoty.

Znane osoby noszące to imię

Święta Dorota - patronka ogrodników, botaników, sprzedawców kwiatów, górników, piwowarów, położnych i młodych małżeństw. Według tradycji poniosła męczeńską śmierć za wiarę w Chrystusa 6 lutego 304 r., za panowania cesarza Dioklecjana. W ikonografii atrybutami Świętej Doroty są: anioł, trzy jabłka i trzy róże, a także korona, krzyż, lilia, miecz, palma męczeństwa. Przedstawiana jest w stroju królewskim z koroną na głowie, czasami wśród chórów anielskich.
Doda (właśc. Dorota Rabczewska) - piosenkarka, obecnie jedna z najpopularniejszych polskich celebrities. Częsta bohaterka internetowych serwisów plotkarskich i tabloidów, była jurorką "Tańca na lodzie" w TVP 2.

Inne formy tego imienia

ang. Dorothy, Dorothea, franc. Drothée, Dora, hiszp. Dorotea, Dora

6 II; 25 VI; 7 VII; 7 VIII; 5 IX

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.