Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

BarbaraPochodzenie i znaczenie imienia Imię o etymologii greckiej, rozpowszechnione dzięki łacinie. Grecki przymiotnik bárbaros znaczy niemówiący po grecku, niekulturalny, barbarzyński. Rzymianie określali tak przedstawicieli obcych ludów. Zatem Barbara znaczy po prostu cudzoziemka. W Polsce imię Barbara znane jest od połowy XIV w. Obecnie noszą je 515 902 Polki (w 2001 r. - 572 295). Według astrologów Barbary są bardzo rodzinne, w trudnych sytuacjach opiekuńcze i odpowiedzialne. Imię to najbliższe jest osobom urodzonym pod znakiem Ryb.

Przysłowia i powiedzeniaBarbórka Święta o górnikach pamięta.
Kiedy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto.
Święta Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie.
Święta Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie.
Gdy w świętą Barbarę ostre mrozy, to na zimę gotuj wozy; a gdy roztajanie, każ opatrzyć sanie.


Znane osoby noszące to imię

Święta Barbara (zm. ok. 306), jak głosi legenda, zginęła z rąk własnego ojca poganina za wyznawanie chrześcijaństwa. Czczona jako obrończyni przed nagłą śmiercią; patronka m.in. górników i artylerzystów. Na obrazach przedstawiana jest zwykle na tle wieży, w koronie, z mieczem w ręku i palmą symbolizującą męczeństwo lub z kielichem i hostią.
Barbara Radziwiłłówna (1523-1551) - królowa Polski, ukochana żona Zygmunta II Augusta. Ich potajemny ślub w 1547 r. wywołał burzę wśród szlachty i spotkał się ze sprzeciwem Zygmunta Starego i królowej Bony.
Barbra Streisand - jedna z najbardziej popularnych piosenkarek i aktorek amerykańskich, gwiazda musicalu. Jej debiutancka płyta "The Barbra Streisand Album" (1963) stała się w USA najlepiej sprzedającą się płytą nagraną przez kobietę. W 1969 r. zdobyła Oscara za rolę aktorki rewiowej Fanny Brice w "Zabawnej dziewczynie". W 1977 r. otrzymała drugiego Oscara, tym razem za kompozycję piosenki "Evergreen" do filmu "Narodziny gwiazdy". Barbra Streisand nagrała dotąd 36 złotych albumów, 20 platynowych i 7 multiplatynowych. Zdobyła 11 Złotych Globów, 5 nagród Emmy i 2 Oscary.
Barbara Trzetrzelewska - Basia, polska wokalistka śpiewająca jazz-pop, obdarzona głosem o rozpiętości trzech oktaw. Jej debiutancki album "Whose Side Are You On", nagrany z grupą Matt Bianco (1984 r.) został nagrodzony w Wielkiej Brytanii Złotą Płytą. Kolejny, solowy już "Time And Tide" (1987), rozszedł się w USA w nakładzie ponad miliona egzemplarzy (Platynowa Płyta w USA, Złota Płyta we Francji), a popowy hit "Time And Tide" znalazł się w Top 30 na liście "Billboardu". Kolejne płyty "London, Warsaw, New York" (1990, Platynowa Płyta w USA, Złota Płyta we Francji i Japonii) i "Sweetest Illusion" (1994, Platynowa Płyta w Japonii, Złota Płyta w USA) powtórzyły ten sukces, przynosząc Basi popularność także poza granicami USA.

Inne formy tego imienia

ang. Barbra, franc. Barbara, Barbe, hiszp. Barbara

4 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.