Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Marta

ang. Martha, franc. Marthe, hiszp. Marta
Marta jest imieniem pochodzenia aramejskiego, oznacza panią domu, gospodynię. W Polsce pojawiło się już w XIII wieku. Obecnie imię to nosi 271 270 Polek (w 2001 r. - 298 159).

Od świętej Marty za żniwa, dawaj kwarty.
Około dnia świętej Marty ze żniwami już nie na żarty.
Po Marcie ustanie ptaków śpiewanie.
Gospodyni Marta niewiele warta.


Astrolodzy przypisują Martom zaradność, przedsiębiorczość i zdrowy rozsądek. Zwykle już od dziecka Marty wiedzą, kim chciałyby być, gdy dorosną. Wybierają praktyczne zawody. Potrafią narzucić sobie żelazną dyscyplinę i z uporem dążą do zakładanych celów.
Imię to najbardziej pasuje do osób urodzonych pod znakiem Koziorożca lub Panny.

Znane osoby noszące to imię

Święta Marta z Betanii
- patronka życia domowego, kucharek, gospodyń domowych i hotelarzy, sprzątaczek, oberżystów i właścicieli zajazdów, rzeźbiarzy, malarzy, a także umierających. Wzywana jest w wypadku krwotoku. Marta pochodziła z Betanii koło Jerozolimy. Była siostrą Marii i Łazarza. Chrystus darzył ich swą przyjaźnią i wiele razy bywał w ich domu. Marta zajmowała się domem i troszczyła się o gościa. Jedno ze spotkań opisuje szczegółowo św. Łukasz, a św. Jan wspomina Martę, opisując wskrzeszenie Łazarza. Marta szczególnie czczona jest na południu Francji. Wynika to z legendy prowansalskiej, według której po wniebowstąpieniu Jezusa Żydzi wypędzili Łazarza, Marię i Martę, a oni statkiem bez steru dopłynęli przez Morze Śródziemne do Marsylii. Łazarz miał zostać pierwszym biskupem tego miasta, a Marta założyła w pobliżu żeński klasztor. W ikonografii Święta Marta przedstawiana jest w skromnej szacie z pękiem kluczy za pasem i łyżką kuchenną - symbolami gospodarstwa domowego, czasami we wspaniałej sukni z koroną na głowie.
Jej wspomnienie obchodzone jest 29 lipca.

22 II; 21 VI; 28 VII; 29 VII; 18 I

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.