Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Robert

Pochodzenie i znaczenie tego imienia

Robert jest imieniem o pochodzeniu germańskim. Wywodzi się od słów hroth, czyli sława, oraz beraht - błyszczący, lśniący. Oznacza człowieka sławnego, promieniującego sławą. W polskich zapisach imię to występuje od XII w., początkowo w łacińskiej formie Rubertus. Dziś imię Robert nosi 250 281 Polaków (w 2001 r. - 271 467). Według astrologów Robertowie są rozsądni, poważni i uporządkowani. Cenią sobie stabilizację, niechętnie zmieniają zdanie, zwykle są wykształceni i oczytani. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Panny.

Znane osoby noszące to imię

Święty Robert z Molesme (1027-1111) - francuski benedyktyn, współzałożyciel zakonu cystersów. Początek klasztorom cystersów dały założone przez niego opactwa w Molesmes i C^teaux w Burgundii. Wraz ze św. Bernardem z Clairvaux i św. Stefanem Hardingiem jest patronem zakonu cystersów. W ikonografii przedstawiany jest z księgą reguły lub z modelami dwóch opactw. Jego wspomnienie obchodzone jest 29 kwietnia (kiedyś także 17 kwietnia), a wszystkich trzech założycieli cystersów - 26 stycznia.

Robert De Niro - aktor amerykański. Studiował aktorstwo w prestiżowym nowojorskim Stella Adler Conservatory. Początkowo grywał w teatrach i filmach nieznanego jeszcze wtedy Briana de Palmy, a rozgłos przyniosła mu dopiero rola baseballisty w "Uderzaj powoli w bęben" (1973). Jeszcze w tym samym roku zagrał po raz pierwszy u Martina Scorsese w "Ulicach nędzy" (1973), filmie, który otworzył mu drzwi do wielkiej kariery. W 1974 r. w drugiej części "Ojca Chrzestnego" F.F. Coppolli wcielił się w rolę młodego Vito Corleone, granego wcześniej przez Marlona Brando. Aktor podołał wyzwaniu, za co został uhonorowany Oscarem dla najlepszego aktora drugoplanowego. Wraz z Marlonem Brando są jedynymi zdobywcami nagrody Akademii Filmowej za zagranie tej samej postaci. Już w 1980 r. otrzymał Oscara dla najlepszego aktora za rolę we "Wściekłym byku", a nominowany był jeszcze czterokrotnie. Do jego najbardziej znanych filmów należą m.in. "Taksówkarz" (1976), "Nietykalni" (1987), "Chłopcy z ferajny" (1990) czy musical "New York, New York" (1977). Stworzył wiele niezapomnianych kreacji, był pomysłodawcą wielu kultowych scen i dialogów, m.in. sceny przed lustrem w filmie "Taksówkarz". Zwyciężył w rankingu na aktora wszech czasów przeprowadzonym przez portal FilmFour.com w 2002 r., a w podobnym notowaniu magazynu "Empire" zajął piąte miejsce.

Robert Redford - amerykański aktor, reżyser i producent filmowy. W młodości uczył się malarstwa w Pratt Institute of Arts i przez krótki czas mieszkał w Europie. Szybko zaczął jednak studia aktorskie w American Academy of Dramatic Arts w Nowym Jorku, w czasie których zaczął otrzymywać pierwsze role w broadwayowskich sztukach.

Inne formy tego imienia

ang. Robert, Robin, franc. Robert, hiszp. Roberto

21 II; 27 III; 17 IV; 29 IV; 13 V; 7 VI; 18 VII; 17 IX; 1 XI

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.