Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Teresa

ang. Teresa, Theresa, Tess, Tessa, Tracy, franc. Thérese, hiszp. Teresa, Teresita
Jest to imię pochodzenia greckiego, utworzone prawdopodobnie od nazwy archipelagu na Morzu Kreteńskim - Thera, czyli dzisiejsze Sandorini, i oznaczało mieszkankę wysp Thera. Możliwe jest też, że powstało od słowa teresis, czyli obrona, opieka. W Polsce używane jest od XVII w. Obecnie imię to nosi 410 049 Polek (w 2001 r. - 471 045).

Zdaniem astrologów Teresy nie znoszą zastoju, lubią zmieniać zawody i miejsca zamieszkania, często pociąga je błyskotliwa kariera. Zwykle są pełne pasji, stają w obronie innych, potrafią walczyć nie tylko o własne sprawy, ale i cudze.
Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Barana lub Skorpiona.

Znane osoby noszące to imię

Święta Teresa z Ávili, Teresa od Jezusa
(1515-1582) - hiszpańska mistyczka, karmelitanka. W 1622 r. kanonizowana przez Grzegorza XV, w 1970 r. Paweł VI ogłosił ją Doktorem Kościoła. W 1560 r. miała wizję piekła, po której złożyła ślub ścisłego przestrzegania reguły zakonnej i rozpoczęła reformę zakonu karmelitańskiego. Nowa reguła, nazwana od jej imienia terezjańską, kładła większy nacisk na modlitwę kontemplacyjną i ubóstwo.
Św. Teresa wraz ze św. Janem od Krzyża założyła 32 klasztory karmelitów bosych. Zostawiła po sobie wiele dzieł, m.in. traktaty ascetyczno-mistyczne "Droga doskonałości", "Twierdza wewnętrzna", listy i poezje.
Jest patronką Hiszpanii, Ávili, Alba de Tormes, Neapolu, karmelitów bosych i trzewiczkowych, pisarzy hiszpańskich, tasiemkarzy. Wzywana jest w utrapieniach duchowych, w razie bólu głowy i serca. W ikonografii przedstawiana jest w habicie karmelitanki. Jej atrybutami są: anioł przeszywający jej serce strzałą miłości, gołąb, krzyż, pióro i księga, napis: "Misericordias Domini in aeternum cantabo".
Jej wspomnienie obchodzone jest 15 października, a w zakonach karmelitańskich 5 października.

Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, Teresa z Lisieux (1873-1897) - francuska karmelitanka bosa, mistyczka. W 1925 r. została ogłoszona świętą, a w 1997 r. - Doktorem Kościoła. Dokonała przemiany w duchowości chrześcijańskiej, przesuwając akcent ze sprawiedliwości Bożej i obrazu Boga karzącego na Boże miłosierdzie. Pozostawiła po sobie autobiografię duchową "Dzieje duszy" oraz listy, poezje, utwory sceniczne. Jest patronką Francji, misji katolickich i karmelitanek. W sztuce przedstawiana jest w habicie karmelitanki, jej atrybutem są róże. Wspominana jest 1 października (dawniej 3 października).

3 III; 11 III; 7 IV; 7 VI; 27 VI; 6 VII; 9 VIII; 26 IX; 1 X; 3 X; 15 X

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.