Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Mateusz

Pochodzenie i znaczenie imienia

Mateusz jest imieniem pochodzenia hebrajskiego. Wywodzi się od imienia Mattanja oznaczającego dar Jahwe. W Polsce imię to jest notowane od XII w. Często jednak było mylone z Maciejem, ponieważ oba imiona mają tę samą etymologię i podobne formy łacińskie - Mathias i Mathaeus. Mateusz jest dziś bardzo modnym imieniem, od dwudziestu lat należy do najczęściej nadawanych imion. Nosi je 304 573 Polaków (w 2001 r. - 250 550). Według astrologów Mateuszów charakteryzuje błyskotliwość, śmiałość i pewność siebie. Są oni zdecydowani, mają silną wolę i zwykle realizują swoje cele. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Strzelca.

Przysłowia i powiedzenia

Gdy Święty Mateusz w śniegu przybieżał, będzie po pas całą zimę leżał.

Przyszła kryska na Matyska.

Na Mateusza słońce grzeje, po Mateuszu wiatr ciepło wywieje.


Znane osoby noszące to imię

Święty Mateusz Ewangelista, Mateusz Apostoł (I w. n.e.) - jeden z dwunastu apostołów Jezusa. Według legendy Mateusz był Galilejczykiem i zajmował się pobieraniem ceł i podatków w Kafarnaum nad jeziorem Genezaret. W Palestynie pogardzano wówczas celnikami, ponieważ ściągali opłaty na rzecz znienawidzonych Rzymian. Gdy Jezus spotkał go w komorze celnej i powiedział: "Pójdź za mną", Mateusz porzucił wszystko i podążył za nim. W tradycji chrześcijańskiej uważany jest za autora pierwszej Ewangelii. Święty Mateusz jest patronem Salerno, a także celników, księgowych, bankowców i urzędników finansowych. Wzywany jest także w wypadku alkoholizmu. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej podczas pisania księgi, często też w scenie powołania. Jego wspomnienie obchodzone jest 21 września. Kiedyś rolnicy uważali dzień św. Mateusza za początek zimy. Na jego podstawie przepowiadano pogodę.

Matthew Perry - aktor amerykańsko-kanadyjski. Mimo że zagrał w ponad czterdziestu filmach, wciąż jest najbardziej znany dzięki roli Chandlera Binga w kultowym serialu telewizyjnym "Przyjaciele" (1994-2004). Swój talent komediowy potwierdził też w "Jak ugryźć dziesięć milionów", gdzie wystąpił w roli dentysty Nicolasa "Oz" Oseransky'ego u boku Rosanny Arquette i Bruce'a Willisa.

Inne formy tego imienia

ang. Matthew, Mathew, franc. Mathieu, hiszp. Mateo

13 XI; 7 X; 22 I; 21 IX

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.