Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Elżbieta



Pochodzenie i znaczenie imienia Imię pochodzenia biblijnego, można tłumaczyć je jako "Bóg mą przysięgą" lub "poświęcona Bogu". Od czasów średniowiecza jest bardzo popularne w królewskich rodach Europy. Znanych jest ponad 20 świętych o tym imieniu. W Polsce pojawiło się już w XII w. Obecnie nosi je 453 437 Polek (w 2001 r. - 515 403). Według astrologów Elżbiety obdarzone są wewnętrzną siłą i ogromną energią. Są samodzielne, praktyczne i skuteczne w działaniu, przy tym niepokorne, nieustępliwe. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Barana lub Koziorożca.

Przysłowia i powiedzenia

Dzień Elżbiety da orędzie, czy ta zima sroga będzie.
Na Elżbiety kiedy leje, złe latu robi nadzieje.
Na świętą Elżbietę bywa śnieg nad piętę.


Znane osoby noszące to imię

Święta Elżbieta - matka św. Jana Chrzciciela, żona Zachariasza. Uchodząca za bezpłodną w podeszłym wieku urodziła Zachariaszowi syna. Kiedy Elżbieta była w szóstym miesiącu ciąży, odwiedziła ją jej kuzynka Maria. Elżbieta poznała w niej Matkę Boga i powitała ją słowami: "Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twego". Maria pozostała przy Elżbiecie aż do porodu. Święta Elżbieta jest patronką matek, żon, położnych. W ikonografii ukazywana jest często w scenie nawiedzenia NMP lub tuż po urodzeniu św. Jana. Jej święto wypada 5 listopada.
Święta Elżbieta Portugalska (1271-1336) - królowa Portugalii. Jest patronką Portugalii, Coimbry, Estremoz, Saragossy. Orędowniczka podczas udręk wojny. Przedstawiana jest w stroju królewskim, czasami w habicie klaryski. Jej atrybutami są: dzban na wino, flakonik z wodą, korona królewska, róża, księga. Dzień jej święta przypada 4 lipca.
Święta Elżbieta Węgierska (1207-1231) - patronka Niemiec, Węgier, wdów i tercjarzy. Była córką Andrzeja II, króla Węgier, i żoną Ludwika IV, landgrafa Turyngii. Gdy w wieku 20 lat została wdową, wyrzekła się świata i została tercjarką św. Franciszka. Resztę życia spędziła, opiekując się chorymi i ubogimi. Jest patronką elżbietanek oraz III zakonu św. Franciszka. W ikonografii przedstawiana jest w stroju królewskim albo z naręczem róż w fartuchu. Jej święto obchodzone jest 17 XI.
Elżbieta I Wielka (1533-1603) - królowa Anglii i Irlandii z dynastii Tudorów. Była córką Henryka VIII i Anny Boleyn, po śmierci matki została uznana za dziecko nieprawe. Uważana jest za najwybitniejszego monarchę brytyjskiego. Za jej panowania położono podwaliny pod angielską potęgę morską i ekspansję kolonialną, a Anglia wyrosła na jedną z ważnych sił w Europie. Był to również okres rozkwitu literatury, nauki i sztuki (stąd styl elżbietański). Jej barwne życie było wielokrotnie filmowane - w 1971 r. wcieliła się w jej rolę Glenda Jackson, w 1998 - Cate Blanchett, a w 2005 - Helen Mirren.

Inne formy tego imienia

ang. Elizabeth, Lisbeth, Lizabeth, Betsy, franc. Elisabeth, hiszp. Isabel, Izabelle

4 I; 20 II; 18 VI; 4 VII; 8 VII; 14 VIII; 14 IX; 21 X; 5 XI; 9 XI; 14 XI; 17 XI; 19 XI; 25 XI

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Agora SA