Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

HalinaPochodzenie i znaczenie imienia

Imię o nieustalonym pochodzeniu. Być może jest ono przekształceniem imienia Helena. Równie prawdopodobne, że powstało z imienia Alina przez dodanie "h". Możliwe również, że zostało wymyślone jako imię bohaterki literackiej; w literaturze pojawiło się w XVII w. Sławę zyskało dzięki operze "Halka" Stanisława Moniuszki. Obecnie nosi je 302 499 Polek (w 2001 r. - 356 783). Według astrologów Haliny mają dużo zdrowego rozsądku, nie dają się ponosić emocjom, działają z namysłem, ale skutecznie. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób spod znaku Panny lub Koziorożca.

Znane osoby noszące to imię

Halina Konopacka (1900-1989) - lekkoatletka. Była pierwszą polską mistrzynią olimpijską (w 1928 r. w rzucie dyskiem) i trzykrotną rekordzistką świata.
Halina Kunicka - piosenkarka popularna w latach 60. i 70. XX w. Jej przebojami były m.in. "Orkiestry dęte" i "Niech no tylko zakwitną jabłonie".
Halina Wyrodek - aktorka teatralna i filmowa. Od 1969 r. występowała w krakowskim Teatrze im. Słowackiego, a od 1992 r. jest aktorką Teatru STU. Jedna z ważnych postaci Piwnicy pod Baranami, do jej najsłynniejszych piwnicznych pieśni należy "Ta nasza młodość".

24 VIII; 1 VII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.