Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Helena

Pochodzenie i znaczenie imienia

Imię z mitologii greckiej. Nosiła je Helena Trojańska, córka Zeusa i Ledy, najpiękniejsza z kobiet. W Polsce imię to znane jest od XII w. Dzisiaj nosi je 262 115 Polek (w 2001 r. - 469 095). Według astrologów Heleny charakteryzuje równowaga, spokój i harmonia. Nie podejmują pochopnych decyzji, kierują się rozsądkiem. Imię to najbardziej pasuje do osób urodzonych pod znakiem Raka.

Znane osoby noszące to imię

Święta Helena (Flavia Julia Augusta, 248/255-328/330) - cesarzowa, matka Konstantyna Wielkiego, nawrócona na chrześcijaństwo. Szczególnie czczona w Kościołach wschodnich. Jest patronką m.in. Bazylei, diecezji w Trewirze, Ascoli, Frankfurcie, a także farbiarzy, wytwórców igieł i gwoździ. Przedstawiana jest jako cesarzowa z koroną lub w bogatym wschodnim stroju. Jej wspomnienie obchodzone jest 18 sierpnia.
Helena Modrzejewska (1840-1909) - najwybitniejsza polska aktorka specjalizująca się w rolach szekspirowskich i tragicznych. W 1877 r. z sukcesem debiutowała na scenie amerykańskiej, rozpoczynając karierę światową. Była jedną z najpiękniejszych kobiet swej epoki.
Helen Mirren (Elena Wasiljewna Mironowa) - brytyjska aktorka teatralna i filmowa. W 2006 r. otrzymała Oscara za rolę Elżbiety II w filmie "Królowa". Wcześniej dwukrotnie nominowana za role w "Szaleństwie króla Jerzego" i "Gosford Park".
Jelena Isinbajewa - rosyjska tyczkarka. Na olimpiadzie w Atenach (2004) zdobyła złoty medal, bijąc rekord świata (4,91 m), po czym ustanowiła kilka rekordów świata z rzędu. Jest dwukrotną mistrzynią świata (Helsinki 2005 i Osaka 2007).

Inne formy tego imienia

ang. Helen, Helena, Helene, Ellen, franc. Hélene, hiszp. Elena

2 III; 11 IV; 23 IV; 22 V; 31 VII; 18 VIII; 4 XI

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.