Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Rafał

Pochodzenie i znaczenie imienia

Rafał jest imieniem pochodzenia hebrajskiego i znaczy "Bóg uzdrowił". W Polsce imię to jest znane od XIII w. Dziś nosi je 247 834 Polaków (w 2001 r. - 256 823), a w formie Rafael - 484 (w 2001 r. - 481). Zdaniem astrologów Rafałowie są łagodni, cierpliwi i rodzinni. Nie lubią pośpiechu ani konfliktów. Zwykle mają wszechstronne zainteresowania. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób, które urodziły się pod znakiem Panny.

Znane osoby noszące to imię

Archanioł Rafał, Rafael - jeden z archaniołów wymieniony w Starym Testamencie jako towarzysz Tobiasza i uzdrowiciel jego ociemniałego ojca. Według Księgi Tobiasza Rafał, podając się za Izraelitę Azariasza, towarzyszył młodemu Tobiaszowi w podróży do Medii. Pomógł mu odzyskać dług należny jego rodzinie, przepędził demona Asmodeusza i przywrócił wzrok ojcu Tobiasza. Święty Rafał jest m.in. patronem aptekarzy, lekarzy, chorych, pielgrzymów, podróżnych, emigrantów, żeglarzy, dekarzy. Wzywany jest też w wypadku chorób oczu i zarazy. W ikonografii przedstawiany jest najczęściej jako anioł prowadzący Tobiasza. W Kościele katolickim jego święto wypadało kiedyś 24 października, od 1969 r. trzech archaniołów - Michała, Gabriela i Rafała - wspomina się razem 29 września.

Rafał Blechacz - pianista. W 2005 r. bezapelacyjnie zwyciężył w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. F. Chopina (drugiej nagrody nie przyznano). Otrzymał również nagrody specjalne za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza i koncertu, a także ufundowanej przez Krystiana Zimermana nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie sonaty. Występy Blechacza są entuzjastycznie przyjmowane przez publiczność i krytyków na całym świecie. Jego kalendarz koncertowy jest już całkowicie wypełniony na najbliższe lata. W 2006 r. pianista podpisał pięcioletni kontrakt z Deutsche Grammophon. Jest drugim w historii po Krystianie Zimermanie Polakiem związanym z tą ekskluzywną firmą fonograficzną. Jego pierwsza płyta z preludiami Fryderyka Chopina, która w Polsce ukazała się w październiku 2007 r., już pierwszego dnia sprzedaży uzyskała status złotej płyty, a w drugim tygodniu - platynowej.

Inne formy tego imienia

ang. Raphael, franc. Raphaël, hiszp. Rafael

24 I; 20 III; 20 VI; 29 IX; 24 X; 20 XI; 2 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.