Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Maciej

Pochodzenie i znaczenie imienia

Maciej jest imieniem pochodzenia hebrajskiego. Wywodzi się od imienia Mattathias oznaczającego dar Jahwe. W Polsce imię to nadawane jest od XIII wieku. W średniowieczu popularna była forma Maćko, która do dziś używana jest jako zdrobnienie. Maciej wciąż należy do bardzo popularnych imion, dziś nosi je 226 727 Polaków (w 2001 r. - 212 933). Astrolodzy przypisują Maciejom spokój i równowagę ducha. Obdarzeni są zwykle dobrym gustem, cenią sobie wygodne, spokojne życie na łonie rodziny. Mają często dobrą intuicję w sprawach finansowych. Imię to najlepiej służy osobom spod znaku Byka.

Przysłowia i powiedzenia

Kiedy Gromniczna zimę traci, to Święty Maciej ją wzbogaci.

Na Święty Maciej skowronek zapiej.

Na Świętego Macieja prędzej wiosny nadzieja.


Znane osoby noszące to imię

Święty Maciej - uczeń Jezusa, apostoł. Według Dziejów Apostolskich Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa. Wybrany został do grona dwunastu apostołów na miejsce Judasza, po jego zdradzie i samobójstwie, w następstwie losowania spośród dwóch kandydatów. Według tradycji poniósł męczeńską śmierć w Jerozolimie. Najpierw miał być kamienowany przez pogan, a następnie zabity toporem. Święty Maciej jest patronem m.in. cieśli i rzeźników, rzemieślników, budowlanych, cukierników, kowali, krawców, a także rozpoczynających naukę. Wzywany jest w razie kokluszu, pryszczy, niepłodności. W ikonografii przedstawiany jako apostoł z księgą i zwojem, a także z narzędziami męczeństwa. Katolicy wspominają go 14 maja, luteranie - 24 lutego (jak kiedyś katolicy), Kościół wschodni - 9 sierpnia.

Maciej Stuhr - aktor filmowy i teatralny. Jest synem wybitnego aktora Jerzego Stuhra i początkowo nie zamierzał iść w ślady wielkiego ojca. Jako kierunek studiów wybrał psychologię. Zadebiutował u Krzysztofa Kieślowskiego w "Dekalogu X". Potem wystąpił u swojego ojca w "Historiach miłosnych". Obdarzony dużym talentem komediowym, stworzył świetne kreacje w filmach "Chłopaki nie płaczą", "Fuks", "Poranek kojota" czy "Testosteron". Uznanie krytyki i publiczności przyniosła mu rola Hipolita Wielosławskiego w adaptacji "Przedwiośnia". Mówi się o nim, że jest "skażony genetycznie" dobrym aktorstwem. W 2006 r. prowadził wraz z Sophie Marceau galę wręczania Europejskich Nagród Filmowych w Warszawie.

Inne formy tego imienia

odpowiedniki tak jak Mateusz: ang. Matthew, Mathew, franc. Mathieu, hiszp. Mateo

30 I; 24 II; 25 II; 26 II; 14 V; 3 VI; 11 XI

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.