Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Henryk

Pochodzenie i znaczenie imienia

haimi, czyli ojczyzna, dom, i r^hhi - potężny, bogaty, władca. Oznaczało pana domu lub władcę potężnego kraju. W Polsce było notowane już w XII w. w formie Heinricus. Dziś imienia tego używa 255 087 Polaków (w 2001 r. - 395 791). Według astrologów Henrykowie są pełni energii, odpowiedzialni i ambitni. Są dobrymi dyplomatami, lubią sprawiać innym przyjemność. Często są domatorami i kolekcjonerami. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób spod znaku Raka.

Przysłowia i powiedzenia

Od Świętego Henryka noc umyka.

Znane osoby noszące to imię

Święty Henryk z Uppsali (zm. ok. 1160) - misjonarz, męczennik, apostoł Finlandii. Prawdopodobnie pochodził z Anglii, ok. 1153 r. przybył do Szwecji i został biskupem Uppsali. Wraz z królem szwedzkim Erykiem IX wyruszył na krucjatę do Finlandii, gdzie prowadził działalność misyjną. Został zabity przez pogańskiego wieśniaka. Jest patronem Finlandii. W Polsce kult Świętego Henryka pojawił się za panowania Wazów. W ikonografii przedstawiany jest w stroju biskupim, często w towarzystwie chłopa-zabójcy. Jego wspomnienie obchodzone jest 19 stycznia, a w Finlandii 20 stycznia.

Henryk VIII (1491-1547) - król Anglii od 1509 r., od 1542 r. również król Irlandii, ojciec Elżbiety I. Jako monarcha umocnił Koronę i Anglię i zyskał opinię obrońcy suwerenności tworzącego się angielskiego państwa narodowego. Uwielbiał sport, polowania, turnieje i zabawy, ale zasłynął też jako człowiek despotyczny, bezwzględny i nielojalny, nawet wobec najbliższych. Doprowadził do przewrotu religijnego w Anglii. W 1534 r. został głową nowo utworzonego Kościoła anglikańskiego. Uniezależnienie od Rzymu i papiestwa pozwoliło mu na unieważnienie małżeństwa z Katarzyną Aragońską i zawieranie kolejnych z Anną Boleyn, Jane Seymour, Anną de Kleve, Katarzyną Howard i Katarzyną Parr. Henryk VIII stał się bohaterem dramatów Williama Szekspira "Henryk VIII" oraz Roberta Bolta "Kanclerz i król". Jego barwne życie stało się tematem wielu filmów, m.in. "Anna Tysiąca Dni" (1969) z Richardem Burtonem w roli Henryka, "Sześć żon Henryka VIII" (1970), "Prywatne życie Henryka VIII" (1993) czy "Henryk VIII" (2003).

Henry Fonda (1905-1982) - amerykański aktor teatralny i filmowy, producent. Przez blisko pięćdziesiąt lat był jednym z najpopularniejszych aktorów hollywoodzkich. Często grał role silnych mężczyzn, broniących sprawiedliwości i pokoju. Zagrał w 115 filmach, m.in. w "Gronach gniewu" (1940), "Mieście bezprawia" (1946), "Dwunastu gniewnych ludziach" (1957), "Gwieździe szeryfa"(1957), "Bitwie o Mid-way" (1976). W 1981 r. został nagrodzony honorowym Oscarem za całokształt twórczości. W 1981 r. po raz pierwszy i jedyny zagrał ze swoją córką Jane w filmie "Nad złotym stawem". Rola w tym filmie przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora - miał wtedy 76 lat i został najstarszym aktorem w historii uhonorowanym tą nagrodą.

Inne formy tego imienia ang. Henry, Harry, Hendrick, franc. Henri, hiszp. Enrique, Enriquez

19 I; 23 I; 27 I; 19 II; 2 III; 16 III; 10 IV; 10 VI; 12 VII; 13 VII; 15 VII; 2 IX

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.