Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Zofia

ang. Sophie, Sophia, Sophy, franc. Sophie, hiszp. Sofia
Jest to imię pochodzenia greckiego utworzone od słowa sophia, czyli mądrość. W Polsce znane jest od XII wieku. Dziś imienia Zofia używa 414 459 Polek (w 2001 r. - 601 701).

Astrolodzy przypisują Zofiom przenikliwy umysł i wrodzone zamiłowanie do równowagi. Obdarzone zdrowym rozsądkiem są ostrożne i rzadko popełniają błędy. Imię to najlepiej służy osobom spod znaku Wagi.

Święta Zofia kłosy rozwija.

Znane osoby noszące to imię

Święta Zofia (zm. ok. 125) - męczennica, patronka wdów, wzywana w potrzebach i niedoli. Według legendy zginęła wraz z trzema córkami Pistis, Elpis i Agape (Wiara, Nadzieja i Miłość) podczas prześladowań chrześcijan w Rzymie. Wspominana jest 30 września.

Święta Zofia z Rzymu (zm. 305) - męczennica. Jest wzywana w przypadkach późnych mrozów, w modlitwach o pomyślny rozwój ziemiopłodów. Według tradycji Zofia, młoda Rzymianka, poniosła śmierć męczeńską za wiarę za panowania Dioklecjana. Wspomina się ją 15 maja. "Zimna Zofia" jest po Pankracym, Serwacym i Bonifacym (12, 13 i 14 maja) ostatnią z tzw. świętych ogrodników, którzy często przynoszą załamanie pogody.

Sofia Coppola - reżyser, scenarzystka, producentka i aktorka amerykańska, a także fotograf i projektantka mody. W filmie zadebiutowała już jako niemowlę w pierwszej części "Ojca chrzestnego" (1972) u swojego ojca Francisa Forda Coppoli. Była twarzą perfum Marca Jacobsa, zajmowała się projektowaniem strojów, także do filmów, jedna z jej kolekcji była odkryciem roku 1997 magazynu "Harper's Bazar".
Jednak prawdziwą sławę i uznanie zyskała jako reżyser i scenarzystka. Jest uważana za jeden z największych reżyserskich talentów ostatnich lat. Jej pełnometrażowym debiutem reżyserskim były 'Przekleństwa niewinności" (1999). Film, ciepło przyjęty przez widzów i krytykę, przyniósł jej Young Hollywood Award za najlepszą reżyserię oraz nagrodę MTV dla najlepszego młodego reżysera. Za kolejny film, "Między słowami" (2003), jako trzecia w historii kobieta i pierwsza Amerykanka, została nominowana do Oscara za najlepszą reżyserię i dostała statuetkę za scenariusz, nagrodzony także Złotym Globem. Prywatnie jest związana z wokalistą Thomasem Marsem, w 2006 r. w Paryżu przyszła na świat ich córka Romy.

Sophia Loren - włoska aktorka filmowa, jedna z największych gwiazd kina, uważana za jeden z symboli seksu lat 60. i jedną z najpiękniejszych kobiet na świecie. W 1962 r. za rolę w filmie "Matka i córka" jako pierwsza w historii nieanglojęzyczna aktorka zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki, a także Złotą Palmę w Cannes. W 1991 r. Akademia przyznała jej honorowego Oscara za całokształt twórczości. Jest też laureatką honorowego Cezara (1991), a także Złotych Globów. W 1994 r. otrzymała swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.
Zagrała w 90 filmach, m.in. w "Domu na łodzi" (1958), "Małżeństwie po włosku" (1964), "Hrabinie z Hong-Kongu"(1967), "Dwaj jeszcze bardziej zgryźliwi tetrycy" (1995)."Pośród obcych" (2002).

15 V; 30 IX

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.