Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

KrystynaPochodzenie i znaczenie imienia

Imię pochodzenia łacińskiego od imienia Christinus. Oznaczało ono osobę należącą do Chrystusa, chrześcijankę. W Polsce pojawiło się w XIII w., początkowo w formach Kierstyna, Krystyna, Krzysztyna. Krystyna wciąż należy do najpopularniejszych imion w naszym kraju, chociaż w XXI w. jest rzadziej nadawane. Obecnie imię to noszą 513 902 osoby (w 2001 r. - 601 919). Zdaniem astrologów Krystyny są osobami samodzielnymi, pewnymi siebie, szczerymi. Lubią porządek i jasno określone zasady, nie mają skłonności do rozczulania się nad sobą ani do sentymentalizmu. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób urodzonych pod znakiem Panny lub Wodnika.

Znane osoby noszące to imię

Święta Krystyna z Persji - męczennica. Zginęła 13 marca 559 r. podczas krwawych prześladowań chrześcijan z nakazu króla Chozroesa I. W ikonografii przedstawiana jest w szacie matrony z palmą męczeńską w ręku. Jej wspomnienie obchodzone jest w rocznicę śmierci 13 marca.
Święta Krystyna z Bolzano - męczennica. Jest patronką m.in. Bolzano, Palermo, młynarzy, marynarzy, żeglarzy i łuczników. Według legendy żyła pod koniec III w. w Toskanii. Kiedy przyjęła chrzest, jej ojciec poganin kazał, by składała ofiary pogańskim bożkom. Gdy go nie posłuchała, kazał ją torturować i utopić w morzu z kamieniem u szyi. Jej kult rozpowszechnił się już w IV w. W ikonografii przedstawiana jest jako młoda dziewczyna z księgą lub narzędziami tortur - strzałami, którymi ją przeszyto, z wężami, kołem młyńskim i powrozem, który uwiązano jej do szyi, by ją utopić. Jej wspomnienie obchodzone jest 24 lipca.
Christina Aguilera - amerykańska piosenkarka o irlandzko-ekwadorskich korzeniach. Znana jest z mocnego, czterooktawowego głosu oraz występów a cappella. Karierę zaczynała jako nastolatka w amerykańskim "Klubie Myszki Mickey" razem z Britney Spears i Justinem Timberlake'em. Na międzynarodowej scenie debiutowała hitem "Genie in a Bottle" w 1999 r. Od tego czasu wydała cztery albumy, wszystkie sprzedawały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Pięciokrotnie była nagradzana nagrodą Grammy, w tym dla najlepszej piosenkarki. Mimo że w połowie jest Ekwadorką i wydała hiszpańskojęzyczną płytę, nie mówi po hiszpańsku. Zdaniem magazynu "The Rolling Stone" jej teledysk do piosenki "Dirrty" był najczęściej odtwarzanym teledyskiem wszech czasów.
Krystyna Czubówna - dziennikarka i prezenterka programów informacyjnych, znana przede wszystkim jako lektor filmów przyrodniczych. Przez wiele lat współpracowała z "Panoramą" w TVP 2. Była jedną z najbardziej popularnych prezenterek. Cztery razy została laureatką Telekamer w kategorii "Informacje" (1998, 1999, 2000 i 2001).

Inne formy tego imienia

ang. Christine, Christina, Cristina, franc. Christine, hiszp. Cristina

18 I; 14 II; 13 III; 24 VII; 6 XI; 5 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.