Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Tomasz

Pochodzenie i znaczenie imienia

Tomasz jest imieniem biblijnym, wywodzącym się od aramejskiego słowa toma, czyli bliźniak. W Polsce jest ono notowane od XII w., początkowo w formie Toma. Na całym świecie należy ono do najpopularniejszych imion męskich. Dziś używa go 503 261 Polaków (w 2001 r. - 530 062), natomiast formy Thomas - 377 (w 2001 r. - 365). Zdaniem astrologów Tomaszowie są ludźmi praktycznymi, wytrwałymi i aktywnymi. Są ciekawi świata, chętnie się uczą, często mają żyłkę do interesów. Wadą Tomaszów może być niezdecydowanie. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób spod znaku Bliźniąt.

Przysłowia i powiedzenia

Jaka pogoda Tomaszowa, taka będzie i majowa.

Na Świętego Tomasza wyrasta w polu pasza.

Wolnoć, Tomku, w swoim domku.

Na Tomasza najdłuższa noc nasza.


Znane osoby noszące to imię

Święty Tomasz Apostoł - jeden z uczniów i apostołów Jezusa. Według tradycji chrześcijańskiej głosił ewangelię wśród Partów, Medów i Persów i zginął koło Madrasu. Najbardziej znany jest z historii o niewiernym Tomaszu. Gdy Jezus zmartwychwstał i pokazał się swoim uczniom, nie było wśród nich Tomasza. Apostołowie opowiedzieli mu o tym, ale Tomasz zażądał dowodu, powiedział, że nie uwierzy, dopóki sam nie zobaczy Jezusa i nie dotknie jego ran. Gdy Chrystus pojawił się ponownie, poprosił Tomasza, aby dotknął miejsc po zadanych ranach. Tomasz padł wtedy na kolana i powiedział: "Pan mój i Bóg mój". Święty Tomasz Apostoł jest patronem m.in. Indii, Portugalii, Wysp św. Tomasza, Rygi, a także teologów, architektów, geologów, budowniczych, geometrów, kamieniarzy i stolarzy. Wzywany jest w modlitwie o szczęśliwe małżeństwo, a także w razie bólu pleców. W ikonografii przedstawiany jest jako młody apostoł, najczęściej jako niewierny Tomasz dotykający ran Chrystusa. Jego wspomnienie obchodzone jest 3 lipca.

Tom Cruise - aktor, reżyser i producent filmowy. Jako nastolatek chciał zostać księdzem i wstąpił do seminarium franciszkańskiego. Zainteresowanie kinem okazało się jednak silniejsze i w wieku 18 lat rozpoczął karierę aktorską. Debiutował niewielką rolą w filmie "Niekończąca się miłość" (1981), przykuwając uwagę widzów i producentów. Wystąpił w wielu kasowych hitach lat 80. m.in. "Top gun" (1986), "Kolor pieniędzy" (1986) czy "Rain man" (1988). Stał się w tym czasie jednym z najlepiej opłacanych aktorów na świecie, ze średnią gażą 15 mln dol. Jako pierwszy aktor w historii wystąpił w pięciu kolejnych filmach, które zarobiły ponad 100 mln dol.: "Ludzie honoru" (1992), "Firma" (1993), "Wywiad z wampirem"(1994), "Mission: Impossible" (1996) oraz "Jerry Maguire", za który został nominowany do Oscara. Od 1990 r. jest członkiem Kościoła scjentologicznego, który jego zdaniem wyleczył go m.in. z dysleksji, na którą cierpiał od dziecka. Wielokrotnie umieszczany w rankingu najpiękniejszych ludzi na świecie magazynu "People", w 1997 r. znalazł się na 3. miejscu listy największych gwiazd kina magazynu "Empire".

Inne formy tego imienia

ang. Thomas, Tom, franc. Thomas, hiszp. Tomas

11 I; 28 I; 7 III; 1 IV; 22 VI; 3 VII; 6 IX; 22 IX; 31 X; 18 XI; 10 XII; 21 XII; 29 XII; 30 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.