Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Piotr

Pochodzenie i znaczenie imienia

Piotr jest imieniem pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa pétra, czyli opoka, skała. Oznacza mężczyznę niezłomnego jak skała. Do Polski imię to trafiło za pośrednictwem łaciny, notowane jest od XII w. Dziś Piotr jest najpopularniejszym imieniem męskim w naszym kraju. Używa go 654 103 Polaków (w 2001 r. - 720 254).

Zdaniem astrologów Piotrów charakteryzuje zdrowy rozsądek, prostolinijność i szczerość. Mają oni silny instynkt opiekuńczy, dbają o swoje rodziny, unikają wszelkich skrajności. Imię to jest najbardziej odpowiednie dla osób spod znaku Byka.

Przysłowia i powiedzenia

Gdy Święty Piotr z Pawłem płaczą, ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą.

Po Świętym Pawle i Pietrze muchy tłuste jak wieprze.

Znane osoby noszące to imię

Święty Piotr Apostoł (zm. ok. 64 r. n.e.) - przywódca dwunastu apostołów, uznawany za pierwszego zwierzchnika Kościoła powszechnego, a w Kościele katolickim - za pierwszego papieża. Według ewangelii Święty Piotr, a właściwie Szymon, był rybakiem i pochodził znad jeziora Genezaret. Jako pierwszy uznał Jezusa za Mesjasza. Jezus nadał mu imię Piotr, czyli skała, na której będzie utworzony Kościół chrześcijański. Przyznał mu także pierwszeństwo wśród swoich uczniów. Piotr był świadkiem przemienienia Jezusa na Górze Tabor i wskrzeszenia córki Jaira. Według Świętego Pawła to właśnie Piotrowi jako pierwszemu ukazał się Jezus po zmartwychwstaniu. Święty Piotr stał na czele Kościoła w Jerozolimie, a po 60 r. - w Rzymie, gdzie został ukrzyżowany głową w dół podczas prześladowań chrześcijan za panowania Nerona. Na jego grobie powstała Bazylika Świętego Piotra w Watykanie. Święty Piotr jest m.in. patronem papieży, szklarzy, stolarzy, szewców, rybaków i sprzedawców ryb, marynarzy, przystępujących do spowiedzi oraz dziewic. Wzywany jest w wypadku gorączki, chorób nóg, opętania, wścieklizny, ukąszenia żmii, a także kradzieży. W ikonografii jest przedstawiany najczęściej jako łysiejący, brodaty starzec, niekiedy w stroju papieża, często razem ze św. Pawłem. W Kościele katolickim jest kilka świąt Świętego Piotra, do najważniejszych należy wspólne z Pawłem - 29 czerwca.

Pierce Brosnan - irlandzki aktor i producent filmowy, znany przede wszystkim jako odtwórca roli Jamesa Bonda. Gdy był nastolatkiem, pracował w cyrku jako pożeracz ognia, a następnie studiował aktorstwo w prestiżowym Drama Centre w Londynie. Karierę zaczynał od epizodów w produkcjach telewizyjnych, a popularność przyniosła mu dopiero główna rola w serialu "Detektyw Remington Steele" (1982-1987). Propozycję zagrania Bonda otrzymał już w 1986 r., jednak kontrakt z producentami serialu uniemożliwił mu przyjęcie roli, którą otrzymał Timothy Dalton. W postać agenta 007 wcielił się po raz pierwszy dopiero w 1995 r. w filmie "Golden eye".

Inne formy tego imienia

ang. Peter, franc. Pierre, hiszp. Pedro

6 XII; 9 XII; 21 XII; 25 XII; ; ; ; ; ; ; ; ; ; 1 VIII; 2 VIII; 3 VIII; 6 VIII; 11 VIII; 12 VIII; 18 VIII; 19 VIII; 27 VIII; 29 VIII; 30 VIII; 2 IX; 9 IX; 10 IX; 11 IX; 12 IX; 17 IX; 23 IX; 25 IX; 3 X; 18 X; 19 X; 7 XI; 16 XI; 21 XI; 24 XI; 26 XI; 4 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.