Imiona dla dzieci

Imiona dziewczynek
Imiona chłopców

Grzegorz

Pochodzenie i znaczenie imienia

Grzegorz jest imieniem pochodzenia greckiego, wywodzącym się od słowa gregoriós, czyli czujny. Oznacza osobę gotową do nocnego czuwania i modlitwy. W Polsce notowane jest od początków XIV w. Wciąż należy do najpopularniejszych imion męskich - nosi je 379 121 Polaków (w 2001 r. - 407 449). Według astrologów Grzegorzowie są ambitni, pracowici, rzetelni. Lubią zwracać na siebie uwagę. Imię to najlepiej służy osobom urodzonym pod znakiem Skorpiona.

Przysłowia i powiedzenia

Na Świętego Grzegorza idzie zima do morza.

Na Świętego Grzegorza szuka kawka łoża.

Po Świętym Grzegorzu nie paś bydła na zbożu.

Na Świętego Grzegorza idą rzeki do morza.

Groch Święty Grzegorz zasiewa, soczewicę Jakub miewa.

Co wie Grześ, to i cała wieś.


Znane osoby noszące to imię

Święty Grzegorz I Wielki (ok. 540-604) - papież, Doktor Kościoła. rzymski benedyktyn. Zreorganizował posiadłości Kościoła rzymskiego, stwarzając podwaliny pod przyszłe państwo kościelne. Uniezależnił papiestwo od władzy świeckiej, umocnił dyscyplinę wśród kleru. Zreformował liturgię, upowszechnił rzymski śpiew liturgiczny - chorał gregoriański. Jest patronem m.in. muzyków, nauczycieli, uczniów, studentów, a także kopalni. Wzywany jest w wypadku artretyzmu i zarazy. Od wieków istnieje obyczaj mszy gregoriańskich - przez 30 dni odprawia się msze za dusze wskazanych zmarłych; Grzegorz, jeszcze jako opat klasztoru benedyktynów, polecił odprawiać przez 30 dni msze za duszę jednego ze zmarłych zakonników. W ikonografii św. Grzegorz Wielki przedstawiany jest w papieskim stroju liturgicznym, czasami podczas pisania, unosi się nad nim gołębica. Jego wspomnienie obchodzone jest 3 września (przeniesione w 1969 r. z 12 marca.

Gregory Peck (1916-2003) - amerykański aktor filmowy. Przez ponad pięćdziesiąt lat był jednym z największych gwiazdorów Hollywood. Wykreował wizerunek bohatera bez skazy, prawego człowieka, który zawsze postępuje w imię dobra. Występował w melodramatach, westernach, dramatach społeczno-psychologicznych, filmach wojennych, a także w komediach romantycznych. Zagrał w 59 filmach, m.in. w "Śniegach Kilimandżaro" (1952), "Białym kanionie" (1958), "Działach Nawarony" (1961), "Przylądku strachu" (1962), "Omenie" (1976). Za rolę prawnika w dramacie "Zabić drozda" (1962), jako pierwszy rodowity Kalifornijczyk w historii, został uhonorowany Oscarem dla najlepszego aktora. Kreacja ta, nagrodzona także Złotym Globem, jest uważana za jedną z największych w historii kina. W 2003 r. wraz z Audrey Hepburn, z którą zagrał w "Rzymskich wakacjach" (1953), znalazł się na 3. miejscu w rankingu telewizji E! na najgorętsze hollywoodzkie pary ekranowe. W 1967 r. był współzałożycielem Amerykańskiego Instytutu Filmowego, który w 1989 r. uhonorował go prestiżową nagrodą za dorobek całego życia. Za całokształt twórczości otrzymał też nagrodę w Cannes i Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

Inne formy tego imienia

ang. Gregory, franc. Grégoire, hiszp. Gregorio

2 I; 4 I; 10 I; 11 II; 13 II; 12 III; 24 IV; 26 IV; 4 V; 9 V; 25 V; 13 VI; 25 VIII; 3 IX; 30 IX; 16 X; 17 XI; 20 XI; 23 XI; 28 XI; 10 XII; 19 XII; 24 XII

Najpopularniejsze imiona dziewczynek

Najpopularniejsze imiona chłopców

Imiona dla dzieci i ich znaczenie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.