Pierwsze ruchy dziecka - kiedy i jak rozpoznać?

Przyszłe mamy najczęściej spodziewają się porządnych kopnięć. Tymczasem pierwsze ruchy dziecka przypominają raczej delikatne bąbelki, muskanie. Podpowiadamy, kiedy się ich spodziewać i jak je rozpoznać.
Zobacz wideo

Pierwsze ruchy dziecka to coś, czego wyczekują przyszłe mamy. Chociaż wiedzą one, że noszą w sobie dziecko, to właśnie jego ruchy sprawiają, że staje się ono czymś rzeczywistym, co może poczuć i tata dziecka.

  • Pierwsze ruchy dziecka, kiedy? Wiele zależy od tego, czy to twoja pierwsza czy kolejna ciąża i... czego się spodziewać
  • Najczęściej ruchy dziecka zaczynamy czuć około 20 tygodnia ciąży, jednak czasem odczuwalne są już około 16 tc
  • Wcześniej zaczynają czuć ruchy dziecka te kobiety, które wiedzą, czego się spodziewać
  • Kopniaki i falujący brzuch przyjdą z czasem

Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka?

Zanim pojawi się wyraźne falowanie brzucha i mocne kopnięcia, czekamy na pierwsze ruchy dziecka. Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy, bardzo często przez długi czas nie są świadome, że różnego rodzaju "bąbelki" i łaskotanie wewnątrz brzucha to nie gazy i trawione jedzenie, a... ich maluszek. Pierwsze ruchy dziecka bywają bardzo delikatne, daleko im do porządnych uderzeń. Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Większość kobiet odczuwa je około 20 tygodnia ciąży, jednak niektóre są w stanie je wyczuć już w 16-18 tygodniu. Wcześniej i wyraźniej ruchy swojego dziecka odczuwają szczuplejsze kobiety, a także te, które w ciąży są kolejny raz - one po prostu wiedzą, czego się spodziewać.

Pierwsze ruchy dziecka - jak rozpoznać

Tak, jak wspomniałam, na samym początku nie należy spodziewać się kopnięć, mocnych uderzeń. One przyjdą, ale pierwsze ruchy dziecka są odczuwalne raczej jako muśnięcia, delikatne przelewanie, bulgotanie, "bąbelki". Pojawiają się zazwyczaj po jedzeniu albo wieczorem, gdy spokojnie leżysz. Na pewno zorientujesz się, że to właśnie "to". Gdy już wiesz, że nie chodzi o kopnięcia, bez problemu wyodrębnisz charakterystyczne "bulgotki".

Z czasem muśnięcia zamienią się w kopniaki, twój brzuch będzie falował, pojawią się wyraźne ślady obecności dziecka, które będą mogły zaobserwować także osoby z twojego otoczenia. W czasie aktywności maluszka, przykładając rękę do brzucha będzie można poczuć uderzenia, ciężko będzie nie zauważyć falującego ciała.

Pierwsze ruchy dziecka w drugiej ciąży

Pamiętam, gdy w pierwszej ciąży długo wyczekiwałam pierwszych ruchów dziecka - gdybym wiedziała, że nie mam co liczyć na kopniaki na pewno zorientowałabym się wcześniej. W drugiej ciąży wiedziałam już czego się spodziewać, wcześniej wyczuwałam ruchy, właśnie około 15-16 tygodnia. Delikatne muskanie, łaskotanie od wewnątrz - ciężko dokładnie opisać to uczucie, ale gwarantuję, że będziesz wiedziała, że to jest "to".

Ruchy dziecka - o tym trzeba pamiętać

Pierwsze ruchy dziecka powinny być odczuwalne do 20 tygodnia ciąży. Jeśli jesteś w 21 tc i ich nie czujesz, zgłoś się do lekarza prowadzącego. Zrobi on USG i sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Pamiętaj też, że wiele zależy od tkanki tłuszczowej, która ogranicza odczuwanie ruchów.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA