Paracetamol w ciąży - czy można go brać i jak dawkować?

Czy można brać paracetamol w ciąży? Mimo że przez długi czas lek ten uznawano za bezpieczny, obecnie coraz częściej mówi się o skutkach ubocznych jego stosowania w tym okresie.
Zobacz wideo

Paracetamol w ciąży - czy można go brać?

W okresie ciąży każdy lek powinien być przyjmowany z rozwagą. Należy dokładnie sprawdzić, czy jest wskazany dla kobiet w tym stanie. Jeśli pojawiają się co do tego jakieś wątpliwości, wówczas najlepiej w tej kwestii skonsultować się ze specjalistą. Wiadomo, że część popularnych leków jest bardzo niebezpieczna - niektóre z nich mogą nawet zwiększać ryzyko poronienia.

Paracetamol jest dostępny bez recepty, można go kupić w każdym kiosku. To gwarancja długotrwałego efektu - po tym leku ból może ulotnić się nawet na 6 godzin. Dodatkowo przez wiele lat panowało przekonanie, że jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży. Okazuje się jednak, że jeśli decydujemy się na jego stosowanie w tym okresie, należy zachować ostrożność. Przyjmowany w niewłaściwych ilościach może zaszkodzić dziecku.

Paracetamol a ból głowy w ciąży

Ciężarne sięgają po paracetamol bardzo często. To jeden z najskuteczniejszych środków na powszechny w ciąży ból głowy. Mimo że dolegliwość ta jest zazwyczaj niegroźna, może utrudniać normalne funkcjonowanie. Wówczas chętnie sięga się po takie szybkie i sprawdzone środki. Nie zawsze jest to właściwe rozwiązanie.

Nie oznacza to jednak, że ciężarne skazane są na ból. W przypadku powtarzającego się bólu głowy, często bardzo dobre rezultaty przynosi zmiana stylu życia - kobietom zaleca się więc dłuższy sen, spacery i zdrowszą dietę. Po takiej domowej terapii ciężarne często nie muszą już myśleć o przyjmowaniu leków przeciwbólowych.

Zobacz także: Ból głowy w ciąży - przyczyny i sposoby

Paracetamol w ciąży: dawkowanie. Czy lek można przyjmować w pierwszym trymestrze?

Ciężarne nie powinny zażywać leku bezrefleksyjnie. Należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym zmniejszymy ryzyko negatywnego wpływu na rozwój dziecka.

Lekarze zalecają jak najmniejsze dawki paracetamolu przez bardzo krótki okres. Lek powinno się przyjmować w ostateczności, gdy zawiodą nas wszelkie domowe sposoby.

Często pojawia się pytanie, czy środek może być zażywany w pierwszym trymestrze. Zdania wśród specjalistów są na ten temat podzielone. Niektórzy twierdzą, że lek można przyjmować dopiero od 4 miesiąca ciąży.

Paracetamol w ciąży: czy możliwe są skutki uboczne?

Lekarze ostrzegają, że paracetamol przyjmowany w zbyt długim czasie i w zbyt dużych ilościach może przyczynić się do powstania wad rozwojowych u dziecka.

Podejrzewa się także, że lek jest jedną z przyczyn ADHD. Kilka lat temu wspólne badania na ten temat przeprowadzili naukowcy z uniwersytetów w Kalifornii i Aarhaus. Pod tym kątem przebadano blisko 65 tysięcy kobiet i ich dzieci. Wynikało z nich, że prawdopodobieństwo zaburzenia u dziecka było tym wyższe, im większa była dawka leku i dłuższy okres jego przyjmowania przez matkę w okresie ciąży.

Paracetamol w ciąży - o tym musisz pamiętać

Jeśli decydujemy się na zażycie leku w ciąży, musimy pamiętać o kilku zasadach:

  • Lekarze zalecają przyjmowanie jak najmniejszych dawek;
  • okres korzystania z leku nie może być zbyt długi (maksymalnie przez 28 dni);
  • to, czy środek wskazany jest w naszym przypadku, warto skonsultować z lekarzem;
  • część specjalistów odradza przyjmowanie paracetamolu przed 4 miesiącem ciąży.

Lista lekarstw, których należy unikać w ciąży:

  • Aspiryna
  • Etopiryna
  • Ibupofren
  • Metamizol
  • Naproksen

Uwaga! Zawsze należy sprawdzać, czy któraś z tych substancji nie znajduje się w składzie innych, z pozoru niegroźnych leków - np. tabletek na ból gardła.

Zobacz także:

Farbowanie włosów w ciąży - porady i opinie

Poród naturalny czy cesarka?

Plamienie w ciąży - kiedy występuje?

Więcej o:
Copyright © Agora SA