Jest to elastyczna opaska, która - według producentów - ma pozytywnie działać na brzuch kobiet po porodzie. Pas ma za zadanie m.in.:
Pas poporodowy może mieć różne formy, jego wykonanie zależy od produkującej dany model firmy. Najczęściej jest to szeroki pas materiału z rozciągliwej tkaniny (podobnej do opasek elastycznych, zakładanych m.in. na kolano czy staw skokowy). Może być wciągana (zakładana przez nogi) lub zapinana - miejsce, jak i wykonanie zapięcia mogą być różne. Pasy poporodowe mogą zapinać się z boku, z tyłu lub z przodu, na rzepy, haftki lub napy.
Pas poporodowy bywa nazywany także gorsetem poporodowym, pasem brzusznym lub pasem wyszczuplającym/modelującym.
Wiele osób utożsamia pas poporodowy właśnie z jego wyszczuplającą funkcją. Owszem, "ściśnie" on brzuch, ale będzie to krótkotrwały efekt. Pas poporodowy - jeśli dodatkowo nie wykonujemy dedykowanych kobietom po porodzie ćwiczeń - raczej rozleniwia mięśnie niż je wzmacnia.
Lepiej nie używać pasa na własną rękę. Jeśli lekarz prowadzący uzna, że w twoim przypadku może być dodatkowym wsparciem (np. jako pomoc dla kręgosłupa), podpowie ci to rozwiązanie. Nie będzie to wtedy jednak typowy pas poporodowy, a pas stabilizacyjny, polecany także po innych operacjach w obrębie jamy brzusznej.
Pas poporodowy można zakładać dwa tygodnie po porodzie naturalnym i - o ile rana zagoiła się prawidłowo - cztery tygodnie po cesarskim cięciu. Jeśli będziemy nosić pas wcześniej, może powodować bóle brzucha, zaburzać krążenie i przeszkadzać w obkurczaniu się macicy.
Oprócz tego, że różnią się wykonaniem, pasy poporodowe mają różną wielkość. Różnią się od siebie obwodem, często również wysokością. Przed jego zakupem powinniśmy się zmierzyć swój obwód brzucha i na tej podstawie dobrać rozmiar pasa. Nie powinniśmy wybierać zbyt obcisłego pasa.
O pasie porodowym lepiej myśleć jako o czymś, co może nas na chwilę wesprzeć niż jako o sposobie na błyskawiczny powrót do formy sprzed ciąży. Na to potrzeba czasu - jednym zajmuje to krócej, innym dłużej, ale samo noszenie pasa na pewno nie wystarczy. Traktujmy go jak bieliznę modelującą, a nie jak coś, co sprawi, że brzuch się "wchłonie".
Jeśli czujemy taką potrzebę, zakładajmy pas na wielkie wyjścia, najwyżej na kilka godzin dziennie. "Wprawdzie po jego założeniu wygląda się lepiej, ale mięśnie brzucha rozleniwiają się, przez co nie mogą wrócić do formy sprzed ciąży. Radziłabym zakładać pas tylko na wyjątkowe okazje, na co dzień zaś ćwiczyć mięśnie brzucha, co pozwoli na szybszy powrót do dawnej sylwetki" - tak o pasie poporodowym mówiła dla "Dziecka" lek. med. Agnieszka Kurczuk-Powolny.
Oprócz tego, że długotrwałe noszenie pasa może sprawić, że mięśnie się rozleniwią, jego noszenie może mieć także inne negatywne konsekwencje dla organizmu. To m.in.:
Niektóre kobiety uważają, że pas pomaga przy pierwszym wstaniu po cesarskim cięciu. Z drugiej strony, pasa nie poleca się używać od razu po operacji, gdyż uciska ranę. Zanim zdecydujemy się na stosowanie pasa poporodowego, skonsultujmy się z lekarzem prowadzącym.
Na naszym forum znajdziecie mnóstwo wątków dotyczących stosowania pasa poporodowego. Zdania są podzielone - zarówno, jeśli chodzi o skuteczność pasów, wśród kobiet, które je nosiły, jak i o samo ich noszenie - jednym położne i lekarze polecali stosowanie pasów, innym kategorycznie odradzali.
O pas poporodowy pytamy lek. med. Andrzeja Kałamackiego, ginekologa położnika z krakowskiej Intima Clinic zajmującej się szeroko pojętym zdrowiem intymnym kobiet.
Czy istnieją medyczne wskazania do noszenia pasa poporodowego?
- Nie ma medycznego uzasadnienia stosowania pasa poporodowego. Kobiety decydują się na niego ze względów estetycznych. Chcą szybciej wrócić do figury sprzed ciąży, uniknąć rozstępu mięśni prostych brzucha itp.
Pas poporodowy - pomaga czy szkodzi?
- Istnieją doniesienia wskazujące na to, że w skali długoterminowej mogą występować niepożądane skutki noszenia pasa poporodowego. Fizjoterapeuci zajmujący się rehabilitacją kobiet po ciąży i porodzie, zauważają, że pacjentki, które wykorzystywały pas poporodowy mają częściej zaburzoną statykę narządu rodnego. Po okresie ciąży, w czasie połogu, wszystkie struktury ciała są rozluźnione. Mowa o mięśniach, skórze, generalnie o narządzie rodnym, ze szczególnym wskazaniem na przeponę moczowo-płciową. Stosując w okresie połogu taki pas, generowane jest duże ciśnienie z zewnątrz. Powoduje to znaczący wzrost ciśnienia śródbrzusznego co ma negatywny wpływ na rozluźnione struktury znajdujące się w miednicy mniejszej, szczególnie w przeponie moczowo-płciowej. Po paru latach może to doprowadzić do patologii jej funkcjonowania, do zaburzeń statyki narządu rodnego, jego obniżenia czy też problemu z nietrzymaniem moczu.
Nie ma medycznego uzasadnienia stosowania pasa poporodowego, a biorąc pod uwagę skutki odroczone w czasie, nawet po 10-15 latach, skłaniam się bardziej do odradzania stosowania w okresie połogu tego typu pasów.
Nie bez powodu okres połogu trwa sześć tygodni. Czas ten jest zarezerwowany na spokojny i stopniowy powrót organizmu kobiety do normalnego funkcjonowanie i regenerację po ciąży. Po jego upływie można wdrożyć ćwiczenia fizyczne, które wykonywane regularnie i przy zachowaniu odpowiedniej diety, doprowadzą ciało kobiety do pożądanego stanu. Swoim pacjentkom zalecałbym raczej taki sposób powrotu do kondycji. Pamiętajmy, że warto dać sobie na to czas.
To także może cię zainteresować: