Magnez w ciąży - co warto o nim wiedzieć?

Magnez w ciąży pełni bardzo ważną rolę. Jego optymalny poziom w organizmie kobiety wpływa na dobrostan matki i sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Niedobór magnezu w ciąży ma negatywny wpływ na obydwoje - czym się manifestuje? Jakie są źródła magnezu w diecie? Czy należy go suplementować? Co warto o nim wiedzieć?

Magnez w ciąży

Magnez jest pierwiastkiem, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów i narządów, między innymi układu nerwowego, immunologicznego czy kostnego. Magnez w czasie ciąży ma szczególne znaczenie. Jest bardzo ważny w ciąży zarówno dla kobiet, jak i dzieci. Magnez w ciąży:

 • wpływa na syntezę oraz aktywność wielu enzymów,
 • bierze udział w stabilizacji materiału genetycznego,
 • uczestniczy w rozwoju kości płodu - przyspiesza proces kostnienia, zwiększa odporność kości na złamania,
 • wpływa na krzepliwość krwi oraz utrzymanie właściwego ciśnienia tętniczego krwi,
 • chroni naczynia krwionośne przed chorobami,
 • jest niezbędny do produkcji białek budujących organizm,
 • zapobiega skurczom,
 • wspiera układ nerwowy.
Zobacz wideo

Ile magnezu w ciąży potrzebuje kobieta?

Magnez jest bardzo ważny, a kobieta w ciąży potrzebuje go więcej. Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego stwierdził, że dawka dobowa magnezu wynosi około 6 mg na kg masy ciała na dobę, a podczas ciąży i laktacji zapotrzebowanie wzrasta dwukrotnie. Wynika to z potrzeb dziecka oraz zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie przyszłych mam i prowadzą do wydalania magnezu wraz z moczem. To dlatego, jeśli codzienna dieta nie pokrywa zalecanej dawki magnezu w ciąży, przez co jest go za mało w stosunku do zapotrzebowania organizmu, należy go suplementować - koniecznie w konsultacji z lekarzem. Stosowane dawki doustnej suplementacji magnezu w ciąży wahają się od 200 do 1000 mg na dobę.

Magnez w ciąży - źródła w diecie

Dieta bogata w magnez wpływa na dobrostan dziecka i sprzyja prawidłowemu rozwojowi malucha. To dlatego tak ważne jest, by zapobiegać niedoborom magnezu. Jak to zrobić? Nade wszystko stawiając na zróżnicowaną, racjonalną i dobrze zbilansowaną dietę. Warto pamiętać, że główne źródła magnezu to: produkty pełnoziarniste (pieczywo, makaron), kasze, rośliny strączkowe, nabiał i kakao (w tym gorzka czekolada) oraz orzechy, pestki dyni i słonecznika, migdały.

Magnez pochodzący z produktów spożywczych, ze względu na różnorodność form chemicznych, jest słabo przyswajalny - przyswaja się tylko 50% spożytej ilości. Zwiększa go dieta bogata w mięso, ryby, jajka oraz tłuszcze nienasycone oraz obecność witaminy B6, witaminy D oraz laktozy.

Niedobór magnezu w ciąży

Niedobór magnezu w ciąży jest niekorzystny zarówno dla matki, jak i dziecka, ponieważ:

 • zwiększa ryzyko wystąpienia rzucawki,
 • obniża samopoczucie przyszłej mamy, wywołuje zmęczenie i osłabienie,
 • wywołuje bóle głowy, skurcze mięśni, bezsenność,
 • powoduje zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze,
 • wpływa na niską masę urodzeniową dziecka,
 • może zaburzać procesy kostnienia u płodu,
 • zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu, ponieważ wpływa na występowanie skurczy mięśniowych oraz macicy.

To dlatego bardzo ważne jest, aby poziom magnezu w organizmie ciężarnej był utrzymywany na optymalnym poziomie.

Magnez w ciąży - suplementacja

Na rynku można znaleźć wiele preparatów z magnezem - większość z nich to suplementy diety. Najważniejsze, by produkt był przebadany, bezpieczny i zgodny z deklarowanym składem oraz działaniem.

Przyjmowanie leków czy suplementów, w tym magnezu w ciąży powinno być zawsze konsultowane z lekarzem. Jaki magnez jest najlepszy dla kobiety w ciąży? Ponieważ zawiera go większość preparatów witaminowych przeznaczonych dla przyszłych mam, o wskazanie optymalnego produkty najlepiej zapytać lekarza prowadzącego ciążę.

Magnez w ciąży zawsze warto przyjmować w towarzystwie witaminy B6, ponieważ ta: wzmaga jego wchłanianie, ale i łagodzi nudności, wspomaga również wchłanianie kwasu foliowego i wspiera prawidłową produkcję czerwonych krwinek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.