29 października 2024 r. rząd zaakceptował projekt zmian w Kodeksie pracy oraz niektórych innych ustaw. W ramach tego projektu od 19 marca 2025 roku zostanie znacznie wydłużony urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci, u których po narodzinach konieczna jest hospitalizacja. Przy czym istotne będą tu takie czynniki jak tydzień ciąży, w którym doszło do porodu, waga noworodka czy czas owego pobytu malucha w szpitalu. A ile będzie trwał taki uzupełniający urlop macierzyński i jak złożyć wniosek o jego przyznanie? Zobaczcie sami.
Co do zasady urlop macierzyński trwa od 20 do 37 tygodni, zależnie od liczby pociech, które przyszły na świat podczas jednego porodu. Można z niego skorzystać w dniu porodu, jak i do sześciu tygodni przed nim. Z kolei uzupełniający urlop macierzyński będzie trwał odpowiednio:
Przy czym, aby móc z niego skorzystać rodzice (biologiczni, adopcyjni bądź zastępczy) lub opiekunowie prawni będą musieli złożyć wniosek i dołączyć do niego m.in. zaświadczenia z placówki leczniczej, w której przebywa dziecko.
Jak już wspomnieliśmy powyżej, uzupełniający urlop macierzyński będzie przyznawany na wniosek. Jednorazowo i przynajmniej 21 dni przed zakończeniem korzystania z niego. Poza tym będzie też płatny w 100 procentach, a jak podaje serwis Infor.pl, przy obliczaniu jego długości będą brane pod uwagę również niepełne tygodnie pobytu dziecka w szpitalu. W jaki sposób? Zostaną zaokrąglone w górę, do pełnego tygodnia.
Co więcej, okresy hospitalizacji będą się sumowały i to nawet wtedy, gdy pojawią się między nimi jakieś przerwy. A kiedy owo świadczenie wejdzie w życie? Co do zasady po trzech tygodniach po ogłoszeniu wspomnianej nowelizacji przepisów, czyli 19 marca 2025 roku. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.