USG połówkowe - kiedy najlepiej i jaka cena?

Każde badanie USG to niezwykłe przeżycie dla przyszłych rodziców - mogą oni podglądać swoje dziecko. USG połówkowe to jedno z tych szczególnych badań. Jeśli do tej pory tego nie wiedzieliśmy, najpewniej teraz poznamy płeć dziecka.

USG połówkowe - kiedy najlepiej je wykonać

USG połówkowe - jak sama nazwa wskazuje - wykonuje się w połowie ciąży. Według standardów opieki okołoporodowej Ministerstwa Zdrowia, w ciąży, która przebiega prawidłowo powinny być wykonane cztery badania USG:

  • między 11 a 14 tygodniem ciąży;
  • między 21 a 26 tygodniem ciąży;
  • między 27 a 32 tygodniem ciąży;
  • jednorazowo po 40 tygodniu ciąży.

USG połówkowe to właśnie badanie między 21 a 26 tygodniem ciąży (najlepiej wykonać je jednak do 22 tc).

USG połówkowe - dlaczego jest ważne

Jak podczas każdego innego badania ultrasonograficznego, lekarz oceni, czy dziecko rozwija się prawidłowo, zbada organy wewnętrzne. Na opisie USG znajdą się potem wymiary płodu, np. długość od ciemienia do pupy (CRL) czy długość kości udowej (FL).

Podczas USG połówkowego narządy są już dostatecznie ukształtowane, a kości na tyle miękkie, że ich nie przesłaniają. To z badania wykonywanego w piątym miesiącu (między 18 a 22 tygodniem ciąży) powstaje najwięcej niestandardowych zapisów USG (3D/4D) - wtedy najlepiej widać dziecko.

Jeśli lekarz nie określił tego wcześniej, najprawdopodobniej podczas USG połówkowego poznacie płeć dziecka. Narządy płciowe są już ukształtowane, a jeśli maluch nie zrobi wam psikusa i nie zasłoni kluczowych miejsc, będziecie wiedzieć, czy za kilka miesięcy powitacie na świecie córeczkę czy synka.

Podczas badania lekarz oceni także wiek płodu, położenie łożyska, sprawdzi ilość wód płodowych i stan szyjki macicy. Zweryfikuje, czy nie zmienia się termin porodu.

USG połówkowe - cena badania w prywatnych gabinetach

Gdy prowadzimy ciążę w państwowym gabinecie możemy liczyć na cztery refundowane badania USG (w tym połówkowe). Jeśli do lekarza chodzimy prywatnie, za każde badanie musimy płacić. Zazwyczaj cena USG połówkowego nie różni się od ceny innych badań ultrasonograficznych, które wykonujemy w ciąży. Najczęściej podział jest taki, że do 11 tygodnia ciąży za USG płacimy ok. 150-200 zł, a po 11 tygodniu ciąży - 220 - 250 zł. Oczywiście chcąc wykonać USG połówkowe w 3D/4D zapłacimy więcej. Nie możemy zapominać, że ceny zależą od miejsca, w którym zdecydujemy się wykonać badanie, a także od stosowanych w gabinecie praktyk. W niektórych placówkach od razu musimy zapłacić za pełne badanie 3D/4D, w innych jest tak, że podczas USG 2D lekarz zmienia ustawienia na 3D i w ramach standardowej opłaty wykonuje wyraźniejsze ujęcia, które zostaną wydrukowane.

To także może cię zainteresować: Piąty miesiąc ciąży

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.