Krzywa cukrowa w ciąży - co to za badanie, kiedy jest wykonywane i jaki ma wpływ na przebieg ciąży?

Krzywa cukrowa (krzywa glikemiczna) to badanie stężenia poziomu glukozy we krwi. Wynik tego testu ma szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży. Należy je wykonać między 24. a 28. tygodniem ciąży. Dodatni wynik badania może świadczyć o tzw. cukrzycy ciążowej i wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem diabetologiem. Jak wygląda badanie i jak czytać jego wyniki?

Do sprawdzenia stężenia glukozy konieczne jest pobranie próbki krwi z żyły łokciowej. Badanie składa się z kilku etapów. Aby jego wyniki były miarodajne do punktu pobrań należy przyjść na czczo i w przerwie między kolejnymi pobraniami nie można wykonywać żadnych czynności, które będą wymagały większego wysiłku fizycznego.

Krzywa cukrowa - jak wygląda badanie?

Badanie krzywej cukrowej jest obowiązkowe i musi je wykonać każda kobieta w ciąży między 24. a 28. tygodniem ciąży. Podczas badania krzywej cukrowej pielęgniarka pobiera od przyszłej mamy trzy próbki krwi. Pierwszą - tuż po przyjściu do punktu pobrań. Kobieta, która przychodzi na badania musi pamiętać, aby być na czczo (od ostatniego posiłku musi minąć co najmniej osiem godzin), ponieważ nawet najmniejsza ilość pokarmu spożyta przed badaniem może zaburzyć jego wynik i sprawić, że całą procedurę trzeba będzie powtórzyć.

Cukrzyca ciążowa - badania, objawy i leczenie

Po pierwszym pobraniu pielęgniarka przygotowuje roztwór glukozy - 75 gramów glukozy (75 proc. glukozę zazwyczaj trzeba nabyć samemu w aptece i zabrać ze sobą na badanie) plus 300 mililitrów wody. Tak przygotowany płyn trzeba jak najszybciej wypić. Po godzinie od przyjęcia płyny pielęgniarka ponownie pobiera krew do badania. Po upływie kolejnej pobierana jest trzecia i ostania próbka.

Na przeprowadzenie badania potrzeba około trzech godzin. Niezwykle ważne jest, aby w czasie oczekiwania na kolejne pobrania nie wykonywać żadnej aktywności fizycznej. Nawet niepozorny spacer może wpłynąć na wynik badania. Prawidłowy wynik i taki, który nie daje powodów do obaw to:

  • 5,6 mmol/l (100 mg/dl) - na czczo
  • poniżej 7,8 mmol/l (140 mg/dl) - po upływie dwóch godzin

Każde odstępstwo wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem diabetologiem i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. W większości przypadków pomaga modyfikacja jadłospisu. Kiedy to nie pomaga konieczne może być podanie insuliny.

Krzywa cukrowa - po robi się to badanie?

Podstawowym celem badania krzywej cukrowej jest potwierdzenie lub wykluczenie cukrzycy ciążowej. Schorzenie sprawia, że glukoza, która jest pozyskiwana jest z jedzenia przestaje być przekłada na energię. Dzieje się tak ponieważ trzustka wydziela zbyt mało insuliny - hormonu, który pobudza ten proces - lub z jakiegoś komórki ciała na nią reagują. Dlaczego takie zaburzenie pojawia się u kobiet w ciąży? Na to pytanie nauka nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Najprawdopodobniej winne są zaburzenia hormonalne, które mają miejsce w czasie ciąży. Ale cukrzyca ciążowa nie pojawia się u wszystkich przyszłych mam. W grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim te kobiety, które:

  • miały cukrzycę ciążową w poprzedniej ciąży,
  • mają więcej niż 35 lat
  • są otyłe lub mają znaczną nadwagę
  • przed ciążą miły rozpoznane nadciśnienie tętnicze
  • urodziły dziecko, które ważyło więcej niż cztery kilogramy
  • u których w poprzedniej ciąży rozpoznano wady rozwojowe
  • mają w rodzinie kogoś, kto choruje na cukrzyce typu 2
  • chorują na zespół policystycznych jajników

Cukrzyca ciążowa: objawy

Do najbardziej typowych objawów cukrzycy ciążowej należą przede wszystkim:

  • zawroty głowy
  • omdlenia
  • nadmierne pragnienie

Ale ich obecność nie jest regułą, bo brak jakichkolwiek dolegliwości i fakt, że kobieta czuje się dobrze, nie znaczy, że nie jest chora. Dlatego tak ważne jest wykonanie krzywej cukrowej i w razie potrzeby regularnie sprawdzanie poziomu glukozy we krwi. Cukrzyca ciążowa, która nie jest leczona będzie miała duży wpływ na to, jak będzie rozwijało się dziecko. Schorzenie może doprowadzić do:

  • przedwczesnego porodu,
  • nieprawidłowego rozwoju układu oddechowego,
  • przerostu mięśnia sercowego (zdarza się, że problemy z sercem u dziecka zaczynają się już po narodzinach)
  • makrosomii, czyli nadmiernej wielkość lub masy płodu

Mimo że w ogromnej większości przypadków poród i przyjście dziecka na świat sprawia, że wszystkie dolegliwości i objawy związane z cukrzycą ciężarnych znikają, to kobiety dalej kontrolować swój stan zdrowia. Zdiagnozowanie cukrzycy w ciąży znacząco podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 2 po porodzie.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: