Ciąża i poród - najnowsze artykuły
-
Absolwentka szkoły prawniczej zaczęła rodzić podczas egzaminu. Po porodzie ukończyła test w szpitalu
Brianna Hill była w zaawansowanej ciąży, gdy przystąpiła do egzaminu adwokackiego. Rozwiązywała test, gdy raptem odeszły jej wody. Mimo to nie chciała się poddać i dokończyła egzamin po urodzeniu dziecka.
-
Kobieta urodziła syna trzy tygodnie po tym, jak dowiedziała się, że jest w ciąży. Ważył mniej niż paczka cukru
Cheryl Robinson nie spodziewała się, że wkrótce jej rodzina się powiększy. Trzy tygodnie po tym, jak lekarz poinformował ją o ciąży, urodziła syna.
-
Rekordowy zarodek. Po 27 latach od zamrożenia jajeczek para powitała na świecie córeczkę
Tina i Benjamin Gibson mają dwie córki - Emmę Wren i Molly Everette. Obie dziewczynki pochodzą z zamrożonych zarodków. Młodsza, pobiła rekord starszej, a o starszej można powiedzieć, że jest niemal w wieku swojej mamy.
-
Nieodrealniony obraz macierzyństwa. Mamy pokazują, jak zmieniają się ich ciała po ciąży i porodzie
Mamy coraz częściej pokazują, jak wygląda rzeczywistość po porodzie. Udostępniają w sieci naturalne zdjęcia brzucha, rozstępów, blizn po cesarskich cięciach i piszą o pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka. Jak wygląda nieodrealniony obraz macierzyństwa? Zobaczcie sami.
-
Przyszła mama ćwiczy jogę i pokazuje, jak stoi na głowie. "To najtrudniejsze ćwiczenie"
Znana aktorka zaprezentowała bardzo trudną asanę - stanie na głowie. Jej mąż czuwał nad bezpieczeństwem kobiety i dziecka, które niebawem przyjdzie na świat.
-
Bezpłatne leki dla ciężarnych. "Lista C jest dużym krokiem naprzód w opiece zdrowotnej nad kobietami w ciąży"
Bezpłatne leki dla ciężarnych - ich lista powstała we wrześniu 2020 roku. Ciąża nie zawsze przebiega tak, jak życzyliby sobie przyszli rodzice i lekarz prowadzący. Ryzyko komplikacji lub powikłań jest wysokie zwłaszcza wtedy, gdy u kobiety występowały wcześniej poważne schorzenia. Dlatego dla przyszłych mam kluczowa jest odpowiednia opieka zdrowotna, w tym farmakoterapia.
-
Seks w ciąży. Czy jest bezpieczny? Jakie są ewentualne przeciwwskazania?
Seks w ciąży można i warto uprawiać! Jednocześnie, mimo zapewnień specjalistów, przyszli rodzice mają w łóżku wiele wątpliwości. Boją się, że współżycie zaszkodzi dziecku. Niepotrzebnie. Wyjaśniamy dlaczego.
-
Brittany Noonan pokazała brzuch po dwóch cięciach cesarskich. "Każdy poród jest cudem"
Kobieta opublikowała na Instagramie zdjęcie swojego brzucha po dwukrotnym cięciu cesarskim. Napisała: Moje ciało. Moje dziecko. Moje narodziny. Mój wybór.
-
Ciąża przenoszona. Co robić, gdy termin porodu minął?
Ciąża przenoszona to nie to samo co ciąża przeterminowana. Choć pojęcia te są wciąż mylone, warto wiedzieć, że ciąża przenoszona występuje o wiele rzadziej - pojawia się tylko w 5 proc. wszystkich przypadków. Ciąża przenoszona ma miejsce, gdy zbyt wcześnie dochodzi do niewydolności łożyska. Co jeszcze trzeba wiedzieć o ciąży przenoszonej?
-
Historia porodu, gdzie wszystko poszło "nie tak". "Decydując się na cięcie cesarskie, dokonałam najlepszego wyboru dla mojego dziecka"
Amerykańska mama opowiada o swoim porodzie: "Jest brudny (dosłownie i w przenośni), przerażający i często nie wszystko idzie tak, jak się spodziewasz".
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy to 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla dziecka, ale świadczenie oznaczałoby wyższe podatki
-
Komunia w pandemii. Rodzic: Sakrament można przełożyć na dogodniejszy czas. To nie jest koniec świata
-
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Rodzice: "To taki żart, tak? Nauczyciele zaszczepieni? To otwierać szkoły i do roboty"
-
Kiedy koniec roku szkolnego? Tegoroczne wakacje będą krótsze niż dwa lata temu
-
Kiedy klasy I-III wrócą do szkoły? Nieoficjalnie 26 kwietnia, ale nie w całej Polsce. Jest pomysł na regionalizację
- Dieta i suplementacja poprawiająca płodność. Co działa, a co nie?
- Agnieszka Kaczorowska rozczula się nad córką. "Tak wiele i tak niewiele się zmieniło. Miłość jeszcze większa"
- Ulga na dzieci - limit dochodu. Nie wszyscy rodzice mogą liczyć na pieniądze
- Hilary Duff rodziła w domu, w wodzie. Syn był obecny przy porodzie i patrzył "jak silne są kobiety"
- "Mama 4 plus" może wynosić nawet tyle, ile emerytura minimalna. Kto może wnioskować o świadczenie?
-
Wiele ciężarnych nie ma o tym pojęcia. Dietetyk wyjaśnia czego im nie wolno
Kawa? Z umiarem. Pikantne dania? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i tolerancji na ostre przyprawy. Dietetyk obala kolejne mity związane z jadłospisem ciężarnych kobiet.
-
Tęczowa mama: Leżałam na sali z kobietami czekającymi na poród. To była tortura
Kasia straciła pierwszą ciążę. Już pogodziła się ze stratą, ale wciąż płacze, gdy słyszy kołysankę "Okruszek". - Nic nie dzieje się bez powodu - mówi.
-
Jej trzymiesięczny synek zmarł nagle 10 miesięcy temu. Teraz powitała na świecie tęczowe dziecko
Znana youtuberka Brittani Boren przeżyła dramat utraty dziecka. Zaskakująco szybko na świecie pojawił się jej kolejny syn. Z dumą pokazała jego zdjęcie na Instagramie.
-
Najpopularniejsze imiona 2020. Już nie Zuzia jest najpopularniejszym imieniem dla dziewczynki
Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwą sprawą. Rodzice spędzają mnóstwo czasu i analizują swoje wybory. Jakie imię nadać? Okazuje się, że od lat wśród najpopularniejszych imion królują te same imiona. Wśród najpopularniejszych imion 2020 roku zaskakują raczej dalsze pozycje rankingu.
-
Jak liczyć tygodnie ciąży? Sprawdź, czy robisz to prawidłowo
Jak liczyć tygodnie ciąży? To pytanie pojawia się zaraz po pozytywnym wyniku testu. Sprawdź skuteczne sposoby na obliczenie wieku ciąży i dowiedz się, jak podzielić ten czas na trymestry.
-
Imiona na bierzmowanie - jak wybrać imię, które będzie odpowiednie? [Lista imion damskich i męskich]
Imię na bierzmowanie jest wybierane samodzielnie przez każdego przystępującego do tego sakramentu. Jest jeden warunek - musi to być imię świętego. Czym kierować się przy wyborze patrona i które imiona na bierzmowanie cieszą się największym zainteresowaniem? Sprawdzamy.
-
Tureckie imiona dla dzieci i ich znaczenia. Jakie są najpopularniejsze?
Tureckie imiona dla dzieci są uniwersalne, krótkie i dla Polaków mogą brzmieć egzotycznie. Szukasz oryginalnego imienia dla dziecka? Sprawdź z nami tureckie propozycje, które Cię zaskoczą.
-
Nowe badania na temat depresji poporodowej. "Może się zacząć rok po urodzeniu dziecka albo i później"
Do tej pory naukowcy uważali, że zaburzenia nastroju zwane depresją poporodową trwają około cztery tygodnie po urodzeniu dziecka. Nowe badania pokazują, że jest zupełnie inaczej.
-
Poroniła w siódmym tygodniu ciąży. "Dla jednych to nic, bo nic tam nie było. Dla mnie to było dziecko"
Anna poroniła swoja pierwszą ciążę. - Nie miałam pojęcia, że samoistne poronienia zdarzają się tak często. A ja, jadąc do szpitala, myślałam, że coś jest ze mną nie tak - opowiada.
-
Kalkulator tygodnia ciąży. Nie każda metoda liczenia jest wiarygodna
Kalkulatory tygodnia ciąży bazują na różnych metodach. Warto wiedzieć, że wiele z tych internetowych kalkulatorów tygodnia ciąży bazuje na metodzie Naegelego. A nie jest to do końca precyzyjny sposób liczenia i określania tygodnia ciąży. Jak działa kalkulator tygodnia ciąży?
-
Japońskie imiona żeńskie i japońskie imiona męskie. Każdemu imieniu jest przypisane ważne znaczenie
Zarówno japońskie imiona żeńskie, jak i japońskie imiona męskie są bardzo długo wybierane przez rodziców. Japończycy wierzą bowiem, że imiona oznaczają różne cechy charakteru, a nawet wyglądu dziecka. Co oznaczają japońskie imiona?
-
Wady letalne - definicja. Co to są wady letalne? Jakie są choroby letalne płodu?
Wady letalne to uszkodzenia płodu. Na tyle poważne, że nie można ani nim zapobiec, ani wyleczyć. Są to wady genetyczne, które skutkują śmiercią dziecka albo w życiu płodowym, albo tuż po jego narodzinach. Jakie są choroby letalne płodu?
-
Ciąża bliźniacza jednokosmówkowa. Przyczyny, powikłania, zagrożenia
Ciąża jednokosmówkowa zawsze występuje w przypadku ciąży mnogiej. Do podziału pojedynczej zygoty dochodzi po 72 godzinach od zapłodnienia komórki jajowej. Kosmówka jest wtedy uformowana i nie dochodzi do rozdzielenia. W przypadku ciąży bliźniaczej oba płody mają więc wspólne łożysko. Czy ciąża jednokosmówkowa niesie ze sobą jakieś zagrożenia?
-
Program ciąża plus. Lista refundowanych leków się wydłuża
Od listopada obowiązuje nowa lista leków refundowanych i zaszły duże zmiany w preparatach dla kobiet w ciąży. Jak wygląda lista leków w programie ciąża plus? Czy kobiety w ciąży mają powód do zadowolenia?
-
Poród trumienny, inaczej poród pośmiertny. Co to za zjawisko? Kiedy może mieć miejsce?
Poród trumienny to - zgodnie z naukową definicją - wydalenie martwego płodu w następstwie śmierci ciężarnej matki, gdy jej zwłoki są w trakcie rozkładu. Poród pośmiertny następuje zazwyczaj od 48 do 72 godzin po zgonie kobiety.
-
Umowa na zlecenie a ciąża. Kobieta musi zadbać o składki na ubezpieczenie chorobowe
Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, kwestia zatrudnienia staje się jeszcze ważniejsza niż wcześniej. Wiadomo, że kobiety zatrudnione w oparciu o umowę o pracę są chronione przez prawo i przysługuje im zasiłek macierzyński. A jak wygląda kwestia umowy zlecenia i ciąży? Sprawdzamy?
-
Olga Frycz pokazała wyjątkową fotkę: "A to ja. Dzień po przyjściu na świat mojej córeczki"
Olga Frycz, podobnie jak inne celebrytki, w odpowiedzi na wczorajsze postanowienie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie całkowitego zakazu aborcji, opublikowała swoje zdjęcie zaraz po porodzie.
-
Poród francuski. Mamy mogą wyjść ze szpitala 12 godzin po porodzie
Poród francuski to nowa metoda w Polsce. Poród francuski jest też nazywany porodem brzusznym lub porodem FAUCS. Pierwszy raz został przeprowadzony w Polsce w Olsztynie - 7 marca 2020 roku. Ale pierwsze porodu francuskie odbywały się już w latach 90. Ubiegłego wieku. Wymyślili go francuscy specjaliści. Czym jest poród francuski? Jak przebiega poród francuski?
-
Fazy porodu. Przygotuj się odpowiednio wcześnie do porodu
Poród zbliża się wielkimi krokami. Brzuch staje się coraz większy, masz wrażenie, że rośnie z godziny na godzinę. Pozostaje przygotować się do porodu. Torbę do szpitala pewnie już spakowałaś dawno, ale czy na pewno wiesz, co cię czeka? I jakie fazy porodu dzielą cię od przyjścia na świat wyczekiwanego dziecka?
-
Przedwczesny poród - objawy. Czy można zatrzymać przedwczesny poród?
Przedwczesny poród jest obawą chyba wszystkich przyszłych mam. Nawet jeśli data porodu się zbliża, to wszystkie kobiety chcą rodzić w wyznaczonym terminie. Warto wiedzieć, że około 10 proc. kobiet doświadcza skurczów związanych z przedterminowym porodem. Są one odmienne od skurczy Braxtona-Hicksa i są poważną sprawą. Jakie są objawy przedwczesnego porodu?
-
Modlitwa o szczęśliwy poród. Najważniejsze, aby płynęła prosto z serca
Kobiety w ciąży są narażone na wielki stres. Martwią się o zdrowie dziecka, niepokoją je każde odstępstwa od normy. U większości stres narasta w miarę zbliżającego się porodu. Zebraliśmy najpopularniejsze modlitwy o szczęśliwy poród, które pomogą uspokoić się i, oczywiście w przypadku wierzących mam, zaniosą ich prośby do Boga.
-
Cukrzyca ciążowa a poród. Są dwa powody wystąpienia cukrzycy w ciąży
Cukrzyca ciążowa pojawia się w przypadku zaburzeń gospodarki węglowodanowej wywołanych przez ciążę albo z powodu choroby, która rozwinęła się jeszcze przed zajściem w ciążę. Mogło się bowiem zdarzyć, że matka miała już cukrzycę, jednak ta nie została wcześniej rozpoznana. Jak wpływa cukrzyca ciążowa na poród?
-
Kiedy jechać do szpitala? Poród zaczyna się od dwóch sygnałów
Poród to jedno z najpiękniejszych, lecz także najbardziej stresujących wydarzeń w życiu każdej kobiety. W dziewiątym miesiącu może się w zasadzie rozpocząć w każdej chwili. Wiele kobiet boi się, że nie zdąży dojechać na porodówkę. Kiedy jechać do szpitala? Poród rozpoznasz po dwóch sygnałach.
-
"Ona cierpi! Pomóżcie jej!" Ojciec na bloku porodowym to nie zawsze dobry pomysł
Dawniej kobietom w czasie porodu towarzyszyły mamy, siostry, przyjaciółki. Dziś zastąpił je ojciec dziecka. Rodząca czuje się bezpieczniej, a mężczyzna uczestniczy w życiu swojego malucha dosłownie od samego początku.
-
32-latka była w śpiączce farmakologicznej przez COVID-19. Po wybudzeniu urodziła bliźnięta
32-letnia Danielle z Belfastu w Irlandii Północnej była w 9. tygodniu ciąży, gdy zaczęła mieć objawy COVID-19. Trafiła do szpitala, gdzie lekarze wprowadzili ją w stan śpiączki farmakologicznej. Po wybudzeniu dowiedziała się, że urodzi bliźnięta.
-
Czop śluzowy a poród. Jak wygląda czop śluzowy i kiedy odchodzi?
Czop śluzowy to nieodłączony element ciąży i porodu, o którym rzadko się mówi. A jest on postrzegany jako pierwszy z symptomów porodu. Wiele kobiet jednak nie wiele, jak wygląda czop śluzowy, więc obawiają się, że nie zauważą, gdy ten wypadnie. Jak wygląda czop śluzowy?
-
Co przyspiesza poród? Niewiele kobiet rodzi w terminie
Data porodu już minęła? Spokojnie, naprawdę niewiele kobiet rodzi w wyznaczonym terminie. Statystycznie tylko cztery-sześć na sto kobiet rodzi w dniu wyliczonym przez lekarzy ginekologów. Nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak zastanawiasz się, co przyspiesza poród, mamy kilka wskazówek.
-
Największy noworodek w Polsce 2020 roku ważył prawie siedem kilogramów. Maja ma już dwa miesiące
W Piekarach Śląskich przyszła na świat Maja. Urodziła się 3 sierpnia 2020 roku zaskakując przy tym swoich rodziców oraz lekarzy i położną. Dziewczynka w dniu narodzin ważyła 6,680 g. Taka waga sprawiła, że Maja została okrzyknięta największym noworodkiem w Polsce 2020 roku.
-
Koronawirus a ciąża. Czy jest się czego obawiać? O czym muszą pamiętać przyszłe mamy?
Zgodnie z wynikami badania opublikowanymi w informatorze RCOG-Coronavirus (COVID-19) Infection in Pregnancy kobiety w ciąży nie są w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na koronawirusa. Nie powinny jednak tracić czujności. Koronawirus a ciąża - o czym należy pamiętać?
-
Poród rodzinny a koronawirus. Jak pandemia wpłynęła na przebieg najważniejszego wydarzenia w życiu rodziny?
Zakazu porodów rodzinnych w szpitalach nie było. Mimo to w marcu w wstrzymano je ze względu na bezpieczeństwo rodzących i personelu medycznego. Ministerstwo zdrowia opublikowało też zalecenia. Jeśli przyszłym rodzicom bardzo zależało na rodzinnym porodzie, ojciec dziecka musiał dostarczyć aktualny wyniku testu PCR w kierunku COVID-19.