Prawo rodzinne - najnowsze artykuły
-
Joanna Krupa prowadzi Ashę na smyczy. "Nie widzę w tym nic złego, to dla bezpieczeństwa dziecka"
Joanna Krupa opublikowała na swoim profilu na Instagramie zdjęcie z rodzinnego spaceru. Okazało się, że mama celebrytki prowadzi Ashę na smyczy dla dziecka. Czy smycz lub szelki dla pociechy to dobre rozwiązanie? Produkt znany jest już od lat, ale cały czas wzbudza kontrowersje.
-
13 emerytura 2021. Kiedy wypłata? W te dni emeryci i renciści mogą spodziewać się zastrzyku gotówki
"13 emerytura, kiedy wypłata?" - zastanawiają się emeryci i renciści, którzy czekają na obiecany zastrzyk gotówki. Dla tych, którzy mają nadzieję na wypłatę świadczenia jeszcze przed Wielkanocą, mamy dobre wiadomości. Poniżej podajemy terminy wypłat 13. emerytury.
-
Ulga na internet 2021 dla kogo? Są trzy ograniczenia
Ulga na internet dla kogo jest dostępna? Dla wielu osób może okazać się dobrą okazją do odzyskania pieniędzy. Niestety nie każdy, kto korzysta z internetu i płaci rachunki, ją otrzyma. Składając PIT za 2020 rok i uwzględniając w nim ulgę na internet, upewnijmy się, że posiadamy odpowiednie dokumenty.
-
Sześciolatek wydał ponad 16 tys. dolarów z karty kredytowej swojej mamy. "Mój syn nie rozumiał, że pieniądze są prawdziwe"
Sześcioletni George Johnson z USA wydał ponad szesnaście tysięcy dolarów na zakupy w aplikacji na iPadzie. Chłopiec za pieniądze z karty kredytowej swojej mamy kupował kolejne dodatki do swojej ulubionej gry "Sonic Forces".
-
Alimenty 2020. Ile wynoszą minimalne alimenty na dziecko?
Wysokość alimentów w 2020 roku - minimalna czy maksymalna - nie jest ściśle określona żadnymi przepisami. Istnieją jednak pewne wytyczne, które wpływają na ustalenie kwoty alimentów.
-
Zasiłek chorobowy. Ile dni się nam należy?
Zasiłek chorobowy przysługuje tylko osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Świadczenie nie należy się więc pracownikom zatrudnionym na umowę zlecenie oraz w przypadku nieopłacania składek na ubezpieczenie chorobowe. Co jeszcze należy wiedzieć o zasiłku chorobowym? Ile dni zasiłku chorobowego wypłaci nam ZUS?
-
500 plus a rozwód. Sąd nie przyznał ojcu świadczenia. Dlaczego?
Świadczenie wychowawcze po rozwodzie przysługuje tylko tym, którzy sprawują władze rodzicielską, mieszkają z dzieckiem, opiekują się nim, pokrywają wydatki związane z jego utrzymaniem i wychowaniem. Decyzję odmowną o przyznanie 500 plus po rozwodzie dostał jeden z rodziców z województwa lubelskiego. Dlaczego?
-
Świadczenie małżeńskie bez podatku? Dobra wiadomość dla Polaków
Dochody, które są przyznawane w formie świadczenia małżeńskiego na podstawie przepisów obowiązujących w Stanach Zjednoczonych, w Polsce mogą być zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Prośba emerytowanej Polki w tej sprawie została przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej rozpatrzona pozytywnie.
-
Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Komu się należy?
Zasiłek chorobowy przysługuje nawet po ustaniu zatrudnienia. Niestety nie dotyczy wszystkich pracowników. Tylko w ściśle określonych warunkach możemy starać się o wypłacenie przez ZUS zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia. Jakie wytyczne należy spełnić?
-
500 plus nie pomogło. W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. W marcu najmniej urodzeń od lat
500 plus nie działa? Z najnowszych danych GUS, podsumowujących pierwszy kwartał 2020 wynika, że obecnie rodzi się mniej dzieci niż przed wprowadzeniem sztandarowego projektu PiS.
- Matka z dzieckiem zamarzali na przystanku. 4-latek nie miał nawet spodni
- Imię polskich władczyń noszą tylko 22 Polki. Kojarzone jest z mądrością
- 5 prostych zmian, dzięki którym sprawisz, że świat będzie czystszy i piękniejszyMATERIAŁ PROMOCYJNY
- Za brak legitymacji dostał mandat. Nauczyciel: System znowu odbił się rykoszetem na uczniach
- Znajoma przyszła z chorym synem. "Córka zaraziła się ospą!"
- "Wiele z nas się ich wstydzi". To zdjęcie Oli Żebrowskiej docenią zwłaszcza matki
- W szkole byłeś mistrzem z chemii? Rozwiąż quiz i złap komplet punktów!
- W szkole byłeś mistrzem z chemii? Rozwiąż quiz i złap komplet punktów!
- Quiz ze znajomości lektur. Komplet punktów zdobędą tylko prymusi!
- Quiz ze znajomości lektur. Komplet punktów zdobędą tylko prymusi!
-
Alimenty na dziecko. RPD apeluje do rządu o pilne zmiany: Dzieci są pozostawione bez środków do życia
Rzecznik Praw Dziecka wskazuje, że do tarczy antykryzysowej należy pilnie wprowadzić zapis o alimentach natychmiastowych. Zdaniem Mikołaja Pawlaka tylko tak dzieci będą mogły otrzymać wsparcie finansowe: "Dzieci (...) nie wolno skazywać na czekanie, aż minie pandemia" - apeluje rzecznik.
-
500 plus zawieszone? Andrzej Duda uspokaja. Zaraz potem apeluje: Jeśli komuś wystarcza niech nie pobiera
500 plus ciągle będzie wpierało polskie rodziny? Andrzej Duda zapewnia, że program zasiłków nie przestanie istnieć. Zaraz potem jednak zaapelował, by "nie pobierać 500 plus, jeśli komuś wystarcza środków do funkcjonowania".
-
Urlop wychowawczy. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek? Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?
Urlop wychowawczy mogą na określonych warunkach wziąć osoby zatrudnione, poświęcające się wychowaniu dzieci. Wzajemne prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika ulegają zawieszeniu, ale warto poznać uregulowania prawne tej sytuacji.
-
Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do lat 12
Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do lat 12 był miał być rozwiązaniem zawartym w specustawie przyjętej w ramach działań związanych ze stanem epidemii w Polsce. Tak się jednak nie stało. Co nam zatem przysługuje, kiedy mamy dziecko starsze niż 8 lat?
-
Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do 8 lat. Komu przysługuje i jak go otrzymać?
Zasiłek opiekuńczy na opiekę nad dzieckiem do 8 lat przysługuje rodzicowi lub opiekunowi, posiadającemu ubezpieczenie chorobowe nie tylko wtedy, kiedy dziecko jest chore. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek.
-
Zasiłek opiekuńczy w związku z epidemią COVID-19. Komu przysługuje? Jak złożyć wniosek?
Zasiłek opiekuńczy związany z epidemią COVID-19 przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dziecka do lat 8, którzy są objęci ubezpieczeniem chorobowym. Kiedy złożyć wniosek o taki zasiłek? Jak wypełnić wniosek? Podpowiadamy.
-
PIT 2020 a 500 plus. Czy świadczenie wychowawcze musimy wliczać do dochodów?
PIT 2020. 500 plus musimy wliczać do dochodów, podczas rozliczania podatku? To pytanie co roku zadają sobie ci, którzy pobierają świadczenie wychowawcze.
-
500 plus dla obcokrajowców. Najwięcej uprawnionych wśród obywateli Ukrainy
500 plus mogą otrzymywać także obcokrajowcy. Najliczniejszą grupę uprawnionych do pobierania świadczenia w 2019 roku stanowiły dzieci z Ukrainy.
-
Alimenty na dziecko. Wyższy próg dochodowy ułatwi pozyskiwanie środków z funduszu alimentacyjnego
Alimenty, które osoby uprawnione do ich otrzymywania pobierają z funduszu alimentacyjnego, wkrótce będą dostępne dla większej grupy osób. Wszystko za sprawą zwiększenia progu dochodowego.
-
PIT 2020. Ulga na dziecko to coś, o czym warto pamiętać, wypełniając zeznanie podatkowe
PIT 2020. Ulga na dziecko to coś, dzięki czemu zapłacimy niższy podatek. Kto może uzyskać ulgę na dziecko i jaka jest jej wysokość?
-
300 plus. Będą zmiany w programie "Dobry start" - gwarancja ustawą, nowy termin składania wniosków
300 plus to potoczna nazwa programu "Dobry start". 300 zł ma być wsparciem na początku roku szkolnego, gdy trzeba skompletować wyprawkę. Niebawem 300 plus ma być gwarantowane ustawą.
-
Urlop wypoczynkowy 2020 - przed nami zmiany? Związkowcy chcą, aby został wydłużony
Urlop wypoczynkowy to obecnie 20 lub 26 dni, w zależności od stażu pracy. Związkowcy postulują, aby został wydłużony dla wszystkich pracowników. Gdyby tak się stało, rodzice mogliby choć trochę odetchnąć. Dni wolnych od szkoły jest o wiele więcej niż tych wolnych od pracy.
-
Zmiany w 500+: zajrzą ci pod kołdrę, sprawdzą przeszłość. Resort: Problem mogą mieć ci, którzy skłamali wcześniej
Nowe przepisy 500+ mają na celu tylko oszczędności? Zdaniem prawników to też furtka do inwigilacji obywateli i piętnowania "niepoprawnych" rodzin. A urzędnicy dodają: wiele wniosków złożono nieprawidłowo. Głównie tych na drugie dziecko.
-
Prawa i przywileje rodziców
Kobietom w ciąży i rodzicom małych dzieci należą się szczególne przywileje. Dodatkowe urlopy, ulgi, ochrona w pracy, ale też różne formy pomocy finansowej. Nie jest łatwo się w tym wszystkim połapać. Zwłaszcza, że teraz wiele się zmieniło. Podpowiadamy wam po kolei, kiedy i jak o to się starać.
-
Czy wiesz ile osób boi się swoich bliskich? Mocna kampania społeczna [WIDEO]
Obejrzyjcie wideo. Nie epatuje przemocą, nie operuje stereotypami, ale zmusza do zastanowienia się: A może to ja doświadczam przemocy? A może to ja jestem oprawcą?
-
Akcja Szpital przyjazny rodzicom: głos rodziców
Pobyt w szpitalu to ogromne przeżycie i dla dziecka, i dla jego rodziców. Wraz z wami chcemy zastanowić się, co można zmienić w polskich szpitalach pediatrycznych, by były one bardziej przyjazne dla małych pacjentów i ich rodziców.
-
Pomoc medyczna. Co, gdzie, kiedy?
Mamy nadzieję, że większość tych informacji nigdy wam się nie przyda. Jednak warto, abyście wiedzieli, jak w nagłych wypadkach szybko uzyskać pomoc lekarską dla dziecka.
-
Dobry szpital dziecięcy. Po prostu
Szpital przyjazny rodzicom - to się marzy każdemu z nas Jak się czują opiekunowie, którzy towarzyszą dziecku w szpitalu? Czy prawa małych pacjentów są szanowane? Czy znacie oddziały, na których można w ludzkich warunkach spędzić noc, czuwając przy chorym dziecku? Zapraszamy was do dyskusji.
-
Szpitalna trauma. List czytelniczki