500 plus nie pomogło. W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. W marcu najmniej urodzeń od lat

500 plus nie działa? Z najnowszych danych GUS, podsumowujących pierwszy kwartał 2020 wynika, że obecnie rodzi się mniej dzieci niż przed wprowadzeniem sztandarowego projektu PiS.

500 plus nie działa? Dzieci coraz mniej

500 plus to flagowy program PiS, który w dużej mierze zapewnił partii wyborczy sukces. Wprowadzenie dodatkowego świadczenia na dziecko w kwietniu 2016 pierwotnie miało zachęcić polskie rodziny do powiększania się - comiesięczną wypłatę 500 zł otrzymywali początkowo jedynie rodzice przynajmniej dwojga dzieci. Z czasem program rozszerzono i dodatkowe pieniądze zaczęły przysługiwać praktycznie każdej rodzinie, która złoży wniosek. Zniesiono bowiem kryterium dochodowe i ograniczenie świadczenia dla rodziców z jednym dzieckiem. 

Okazuje się jednak, że pierwotne założenia rządzących, jakoby 500 plus miałoby znacząco podwyższyć przyrost naturalny, nie sprawdziły się. Liczba urodzeń zaczęła sukcesywnie spadać, aż w pierwszym kwartale 2020 - jak można wyczytać w raporcie GUS - wyniosła 88 tysięcy, czyli o prawie 3 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłym roku oraz prawie 12 tys. mniej niż w pierwszym kwartale 2017 roku. Wówczas liczba urodzin była najwyższa od siedmiu lat, a rząd obwieszczał sukces 500 plus.

Zgodnie z przewidywaniami specjalistów wzrost urodzeń trzy lata temu to pokłosie lepszej sytuacji materialnej - raczej widzieli w tym ograniczony w czasie sukces niż stałą tendencję. Nowe dane to potwierdzają. W Polsce z rodzi się coraz mniej dzieci, co najdobitniej obrazuje sytuacja z marca tego roku. W trzecim miesiącu 2020 roku przyszło na świat 27 tys. dzieci, co daje najgorszy miesięczny wynik od grudnia 2015 roku, czyli na cztery miesiące przed wprowadzeniem 500 plus - zwraca uwagę OKO.press.

Zobacz wideo Co oprócz 500 plus rodzicom oferuje państwo?

500 plus nie działa, ale nie według rządu

500 plus nie podwyższa liczby urodzeń - najnowsze dane tylko udowadniają tezę, którą już w zeszłym roku wysuwali demografowie (zobacz: 500 plus jest łatwiej dostępne, ale poziom ubóstwa rośnie. A liczba urodzeń? Zaskoczenie). Wówczas rząd w opublikował sprawozdanie, w którym spadek liczby urodzeń tłumaczył spadkiem liczby kobiet w wieku rozrodczym. Ten jednak malał również w poprzednich latach, także wtedy, gdy liczba urodzeń rosła, jednak o tym nie wspomnieli już autorzy sprawozdania. 

Specjaliści wskazują też, że 500 plus nie ma zastosowania jeśli chodzi o poprawę sytuacji materialnej Polaków, ponieważ wcale nie obniżyło poziomu ubóstwa (zobacz: 500 plus miało obniżyć poziom ubóstwa. Dane temu przeczą. Rząd odpowiada: Trzeba znać kontekst).

500 plus zostanie zawieszone?

Choć już kolejny raz kolejne dane podają w wątpliwość zasadność utrzymywania 500 plus, rząd nie zamierza rezygnować ze świadczenia. Rządzący nie komentują też najnowszych danych GUS. Nawet w obliczu spowolnienia gospodarczego wywołanego przez pandemię koronawirusa, PiS nie zamierza zawieszać wypłaty 500 plus. Prezydent Andrzej Duda zobowiązał się nawet, że dopóki on jest prezydentem, 500 plus będzie wypłacane (zobacz: 500 plus zawieszone? Andrzej Duda uspokaja. Zaraz potem apeluje: Jeśli komuś wystarcza niech nie pobiera). Deklaracja dobrze brzmi, przypomnijmy jednak, że kadencja Dudy oficjalnie trwa 6 sierpnia. Co dalej z 500 plus? 

Jak wyjaśnił w rozmowie z nami prawnik dr Mateusz Radajewski, nie ma konstytucyjnych gwarancji, że 500 plus będzie w kontynuowane bez zakłóceń.

Więcej o przyszłości 500 plus dowiesz się z naszego tekstu: 500 plus a koronawirus. Czy świadczenie może zostać zawieszone?

Więcej o: