Liczba całkowita jest to jeden z rodzajów liczb występujących w matematyce. Nim szczegółowo się jej przyjrzymy, warto określić czym jest sama liczba. Otóż jest to wynik liczenia, który graficznie przedstawiany jest z wykorzystaniem cyfr. Sama liczba jest pojęciem abstrakcyjnym, a w celu jego doprecyzowania konieczne jest zastosowanie przymiotników opisujących liczby. I tak w matematyce mamy do czynienia m.in. z liczbami:
Co to jest liczba całkowita? Poniżej znajdziesz definicję.
Definicja liczby całkowitej mówi nam, że jest to liczba naturalna oraz jej ujemny odpowiednik, a także liczba 0.
Zbiór liczb całkowitych zwyczajowo oznaczamy symbolem C.
C={...−6,−5,−4,−3,−2,−1, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, ...}
Z kolei zbiór liczb całkowitych dodatnich to:
C+={1, 2, 3, 4, 5, 6, ...}
Zbiór liczb całkowitych ujemnych będzie prezentować się następująco:
C−={...−6,−5,−4,−3,−2,−1}
Matematyka na poziomie podstawówki opiera się w znacznej mierze na znajomości definicji i wzorów. Podobnie jest w przypadku rodzajów liczb. Znając ich definicję łatwiej jest wskazać przykłady. I tak przykłady liczby całkowitej możemy znaleźć przede wszystkim w zbiorze liczb naturalnych oraz w zbiorze liczb do nich przeciwnych. Jako liczbę całkowitą uznaje się także zero.
Do przykładów liczb całkowitych zaliczymy więc m.in.: 1, -1, 2, -2, 3, -3... itd.
Cechą zbioru liczb całkowitych jest to, że należą do niego zarówno liczby naturalne jak i ich ujemne odpowiedniki oraz liczba 0. Liczby całkowite ujemne to m.in.: -1, -10, -1000, -5500 etc.
Liczba całkowita, ale nie naturalna to liczba ujemna. Zgodnie z definicją, liczba naturalna to liczba całkowita dodatnia. Jeśli więc chcemy wymienić liczby całkowite, które jednocześnie nie są naturalne, wówczas powinniśmy wymienić liczby całkowite ujemne.
Zobacz też: Pokazał pracę domową uczniów podstawówki. "Czy polska szkoła oszalała?"