Wychowanie - najnowsze artykuły

  • Nie rób scen!

    Nie rób scen!

    Dzieci broją, psocą i psują. Taka ich natura. Od naszych reakcji na ich ?wybryki? zależy, czy nauczą się tego nie robić.

    Joanna Szulc
  • Wychowanie dwujęzyczne? To ma sens

    Wychowanie dwujęzyczne? To ma sens

    Nawet mieszkając tu, w Polsce, możecie zadbać o to, by wasze dziecko od urodzenia miało kontakt z drugim językiem. Efekty są zdumiewające.

    Maja Zawistowska, miesięcznik ?Dziecko?
  • Dobre maniery - uczyć czy nie?

    Dobre maniery - uczyć czy nie?

    Na pytania czytelniczek i czytelników miesięcznika ?Dziecko? odpowiada psycholog.

    Joanna Steinke-Kalembka, psycholog, trener umiejętności psychospołecznych, mama dwóch córek, autorka bloga edukowisko.pl.
  • Jak podać dziecku antybiotyk?

    Jak podać dziecku antybiotyk?

    Czasami lekarz przepisuje dziecku antybiotyk. A rodzic musi dopilnować, aby został przyjęty. "Podać dziecku antybiotyk" - łatwo powiedzieć, trudniej wykonać.

    Joanna Szulc, miesięcznik "Dziecko"
  • Poważne tematy w książkach dla dzieci

    Poważne tematy w książkach dla dzieci

    Z mediów nieustannie docierają do nas informacje o wojnie, uchodźcach, emigracji, biedzie, chorobach, śmierci... Dzieci także je słyszą. Warto z nimi o tym rozmawiać. Jeśli szukacie odpowiednich słów i adekwatnych do wieku historii - sięgnijcie po książki. Czytajcie, oglądajcie, pytajcie, rozmawiajcie, zastanawiajcie się. Pokażcie, że świat nie jest ?czarno-biały?.

    Katarzyna Gliwińska, miesięcznik ?Dziecko?
  • Masturbacja dziecięca

    Masturbacja dziecięca

    Twoje dziecko ma dwa, trzy lata? Przeczytaj ten tekst. Dziecko odkrywa swoją seksualność bardzo wcześnie. Dużo wcześniej niż jesteśmy na to gotowi. Ale to jeszcze nie powód, by wpadać w panikę.

    Tekst Justyna Dąbrowska Konsultacja: prof. dr hab. Maria Beisert, psycholog, seksuolog
  • Małe dziecko, duży strach

    Małe dziecko, duży strach

    Nie uda nam się stworzyć dziecku środowiska, w którym nigdy nie poczuje lęku. Możemy jednak starać się tak je wychowywać, by umiało sobie ze swymi lękami poradzić.

    Justyna Dąbrowska
  • Jak nagrodzić, by nie zaszkodzić?

    Jak nagrodzić, by nie zaszkodzić?

    Zwykle w miesięczniku ?Dziecko? zachęcamy do odejścia od kar i nagród. Ale wiemy, że dla wielu rodziców nagrody są ważne. Poczytajcie o tym, jak je umiejętnie stosować.

    Joanna Steinke-Kalembka, psycholożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, autorka bloga edukowisko.pl
  • Sztuka rozmowy, lekcja tolerancji

    Sztuka rozmowy, lekcja tolerancji

    Nie ma ludzi nietolerancyjnych z natury. Jako rodzice możemy zadbać o to, by dziecko od maleńkości wiedziało, że ludzie różnią się od siebie i że ?inny? nie znaczy gorszy.

    Tekst Katarzyna Gliwińska i Justyna Dąbrowska
  • Wulkan w przedszkolu

    Wulkan w przedszkolu

    Jeśli co dzień przekraczasz próg przedszkola z duszą na ramieniu, a w twojej głowie kołacze jedna myśl: "Co znów zmalowało moje dziecko?" - ten artykuł jest dla ciebie.

    Monika Staniszewska, miesięcznik ?Dziecko?
  • Bunt dwulatka nie istnieje!

    Bunt dwulatka nie istnieje!

    Co miesiąc w rubryce "O tym się mówi" w miesięczniku "Dziecko" psychoterapeutka Justyna Dąbrowska przygląda się tematom ważnym, kontrowersyjnym, inspirującym. Komentuje i... daje do myślenia.

    Opracowała Justyna Dąbrowska - psychoterapeutka, pisarka, babcia
  • Przedszkolny kryzys

    Przedszkolny kryzys

    Czasem dziecku tak ciężko przyzwyczaić się do przedszkola, że rodzice podejmują decyzję o zabraniu go stamtąd. Jak to przeprowadzić, by za jakiś czas dziecko znów chętnie poszło do przedszkola?

    Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh, psycholożki z poznańskiej Pracowni Humani
  • Jak wychować kreatywne dziecko? Pozwól mu działać po swojemu!
  • Wychowanie bezstresowe to mit?

    Wychowanie bezstresowe to mit?

    Co miesiąc w rubryce "O tym się mówi" w miesięczniku "Dziecko" psychoterapeutka Justyna Dąbrowska przygląda się tematom ważnym, kontrowersyjnym, inspirującym. Komentuje i... daje do myślenia.

    Opracowała Justyna Dąbrowska - psychoterapeutka, pisarka, babcia
  • Jak uczyć dziecko samodzielności

    Wbrew obawom rodziców, większość trzylatków potrafi całkiem dobrze zadbać o siebie. Warto jednak wiedzieć, co powinien umieć przedszkolak. I w razie potrzeby jeszcze to i owo potrenować.

    Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
  • Przestrzeń dla dziecka: przedszkole marzeń

    Przestrzeń dla dziecka: przedszkole marzeń

    Mieć w przedszkolu nie tylko wyżywienie i opiekę, ale także piękną przestrzeń do zabawy i relaksu... Czy takie marzenie da się spełnić w polskich realiach?

    Michał Gradowski, Miesięcznik ?Dziecko?
  • Słowa mają moc. Jak rozmawiać z dziećmi?

    Słowa mają moc. Jak rozmawiać z dziećmi?

    Już z małym dzieckiem można i warto rozmawiać. Ważne, by robić to z uwagą i szacunkiem. Bo słowa mogą wiele zbudować, ale i też wiele zburzyć.

    Agnieszka Wrzesień
  • Bunt dwulatka

    Bunt dwulatka

    Ciągłe protesty i wybuchy złości dwulatka są męczące. Na szczęście w wielu wypadkach można je przewidzieć i zapobiec awanturze.

    Beata Ciepłowska-Kowalczyk, miesięcznik Dziecko
  • Wychowanie bez nagród i kar

    Wychowanie bez nagród i kar

    Jak wyobrażamy sobie nasze dziecko w przyszłości? Jakie chcemy, żeby było? Potulne, podporządkowane? A może niezależne, energiczne, radosne? Mające swoje zdanie i determinację, aby realizować plany i marzenia?

    Małgorzata Welman, miesięcznik Dziecko
  • Jak pomóc dziecku w odrabianiu lekcji?

    Sześcio-, siedmiolatki, które same radzą sobie z odrabianiem lekcji, należą do wyjątków. Na ogół młodemu człowiekowi trzeba pomóc. Jak to zrobić?

    Tekst WOJCIECH WIDŁAK i HANNA PINKOWSKA-ZIELIŃSKA, terapeuta rodzinny
  • Wychowanie do równości

    Wychowanie do równości

    Jak wychowujemy chłopców, a jak dziewczynki? Opowiadają nam o tym trzy rodziny. Każda z nich ma na to swój sposób.

    Karolina Oponowicz-Żylik, miesięcznik Dziecko
  • Nocne lęki przedszkolaka

    Nocne lęki przedszkolaka

    Życie przedszkolaka jest pełne przygód, pomysłów i emocji. Wyobraźnia kilkulatka rozkwita, a czasem wręcz wybucha. Bywa, że stworzone w wyobraźni malucha potwory straszą także w nocy, gdy dziecko o nich śni.

    Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh, psycholożki z poznańskiej Pracowni Humani, miesięcznik Dziecko
  • Kiedy dziecko nagle przestaje mówić. Mama córki z mutyzmem wybiórczym: W domu buzia się nie zamyka, w szkole milczy [ROZMOWA]

    Kiedy dziecko nagle przestaje mówić. Mama córki z mutyzmem wybiórczym: W domu buzia się nie zamyka, w szkole milczy [ROZMOWA]

    Moja córka, zanim dostała skierowanie do logopedy, milczała dwa lata w przedszkolu oraz półtora roku w szkole. Zostałam nazwana nadwrażliwą i nadopiekuńczą matką. Obiecywane, cudowne samouzdrowienie nigdy nie nastąpiło. Z Anną Strzelecką, mamą dziecka dotkniętego mutyzmem wybiórczym, pomysłodawczynią i managerką projektu "Mutyzm Wybiórczy - Wchodzę w To! bez gadania!" rozmawia Joanna Biszewska.

    Joanna Biszewska
  • Dlaczego w Polsce nie rodzą się dzieci? Bo kobiety pracują ponad siły.

    Dlaczego w Polsce nie rodzą się dzieci? Bo kobiety pracują ponad siły.

    Widzimy dziecko z brudną buzią. Ciekawe ile osób pomyśli: "matka nie umyła", a ile "rodzice nie umyli". Nadal jest w nas bardzo silnie zakorzenione przekonanie, że mężczyzna jest osobą odpowiedzialną za zdobycie pieniędzy na utrzymanie, a kobieta zajmuje się ogniskiem domowym. Z Anna Zachorowską - Mazurkiewicz, dr ekonomii z Uniwersytetu Jagiellońskiego rozmawia Joanna Biszewska.

    Joanna Biszewska
  • Dziecko z temperamentem

    Dziecko z temperamentem

    Maluchy bawią się w piaskownicy. Ola godzinami może siedzieć i przesypywać piasek z wiaderka do wiaderka - powolutku i dokładnie. Maciek zagaduje dzieci i dorosłych, trochę zbuduje, trochę rozdepcze. Za to Kasia biega dookoła piaskownicy z łopatką, którą przed chwilą zabrała Maćkowi.

    Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh, psycholożki z poznańskiej Pracowni Humani
  • Furia dwulatka

    Furia dwulatka

    Zwykle pojawia się kompletnie nie w porę, gdy jesteście zmęczeni, bardzo zajęci, zdenerwowani, spóźnieni, w środku uwagi, u kresu cierpliwości. Furia dwulatka.

    Joanna Szulc, miesięcznik ?Dziecko?
  • 10 najtrudniejszych pytań dzieci na temat ciała

    Dzieci są bystrymi obserwatorami. Zauważą każdą odmienność, dziwią się, porównują, pytają. Jak odpowiedzieć im sensownie i zrozumiale na trudne pytania związane z ciałem człowieka? Podpowiadamy jak wyjaśnić im różnice w wyglądzie ludzi.

    Joanna Rokicka
  • Dzieci i obowiązki domowe: przewodnik według wieku
  • Figle i psoty, czyli jak się uczą dzieci

    Figle i psoty, czyli jak się uczą dzieci

    Kiedyś dzieliło się dzieci na grzeczne i niegrzeczne. Naturalna ciekawość świata, energia i pomysłowość trafiały do worka z etykietą: ?niegrzeczne zachowanie?. Tymczasem to właśnie poprzez działanie dzieci najlepiej uczą się i rozwijają.

    Joanna Szulc, miesięcznik ?Dziecko?
  • Czy niemowlę naprawdę potrzebuje kredek?

    Czy niemowlę naprawdę potrzebuje kredek?

    Uwielbiam kupować artykuły plastyczne dla dzieci. Niestety co najmniej połowa okazuje się nabyta na wyrost. Dlatego myślę, że warto znać fazy rozwoju plastycznych zainteresowań dzieci w wieku 0-3 lata, żeby przedwcześnie nie uszczęśliwiać ich zestawem akwarelek w 100 kolorach.

    Ania Oka
  • Przesiadka na nocnik

    Przesiadka na nocnik

    Pieluszka to superwygodne rozwiązanie. Do czasu. W końcu przychodzi moment, gdy trzeba się z nią rozstać. O swoich doświadczeniach z odzwyczajaniem dzieci od noszenia pieluch opowiadają rodzice, którzy ten etap mają już za sobą.

    Michał Gradowski, miesięcznik ?Dziecko?
  • Zabawy z przyrodą

    Zabawy z przyrodą

    Rośliny o różnych kształtach, kolorach i zapachach. Niezwykłe zwierzęta. No i przestrzeń, na której wreszcie można wybiegać się do woli. Na łonie natury dziecku nie grozi nuda.

    Agata Kostaniak-Kujawska, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, autorka bloga odkrywczamama.blogspot.com
  • Tego nie przeczytasz w książkowych poradnikach dla rodziców
  • To moje! Jak nauczyć dziecko dzielić się z innymi?

    To moje! Jak nauczyć dziecko dzielić się z innymi?

    Dwulatek garnie się do innych dzieci, ale dzielenia się z nimi zabawkami i współpracy musi się dopiero nauczyć. Co może mu w tym pomóc?

    Ula Malko, psycholożka, trenerka w Fundacji Komeńskiego
  • Przedszkolna grupa mieszana

    Przedszkolna grupa mieszana

    Trzylatek uczy się szybciej, podpatrując pięciolatka, niż słuchając poleceń opiekunki. Starszaki zaś wiele zyskują, wcielając się w role nauczycieli. Ale czy w przedszkolu grupy mieszane wiekowo to tylko korzyści?

    Michał Gradowski
Copyright © Agora SA