Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

To, jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy często stanowi problem. Wcześniej czy później zmagają się z nim niemal wszyscy rodzice. Budowanie silnej relacji musi opierać się o szczere rozmowy.

Jak rozmawiać z dzieckiem, aby nas słuchało?

Rozmowa to bardzo istotny element w procesie wychowawczym. Brak szczerej pogadanki dość szybko skutkować może oziębieniem relacji między rodzicem a dzieckiem. Jednak, jak rozmawiać z dzieckiem, żeby nas słuchało w każdej sytuacji? Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Dzieci łatwo się rozpraszają, a opiekunom trudno rozpocząć dyskusję z maluchem, który nie może ustać w jednym miejscu dłużej niż dwie minuty. Jest jednak kilka zasad, mogących ułatwić stworzenie odpowiedniej atmosfery, pozwalającej nawiązać satysfakcjonujący dialog. Oto one:

 1. Jak skutecznie rozmawiać z dzieckiem? Przede wszystkim musisz poświęcić mu swoją uwagę. Rozpoczynając rozmowę z pociechą nie można zajmować się innymi rzeczami - zmywaniem naczyń czy oglądaniem telewizji. Należy wyciszyć wszystkie inne sprawy i maksymalnie skoncentrować się na dziecku - dać mu poczucie, że jego sprawy są najważniejsze.
 2. O czym rozmawiać z dzieckiem? O wszystkim, co je interesuje. Jeśli jakiś temat jest dla dorosłych trudny i zostawią oni malucha z niczym, wówczas mogą być pewni, że z kolejnym problemem nie przyjdzie do nich. Zwróci się do kogoś innego, kto niekoniecznie udzieli informacji jakich oczekiwaliby rodzice. Dlatego nawet najtrudniejsze sprawy warto "wziąć na klatę", by mieć pewność, że to rodzice zawsze będą pierwszym źródłem wiedzy dla dziecka.
 3. Jak rozmawiać z dzieckiem nadwrażliwym? Kiedy mamy do czynienia z nastolatkiem lub młodszym maluchem, który jest bardzo wrażliwy, musimy uzbroić się w cierpliwość. Nie powinno się go "odstraszać", poddając nieustannej ocenie lub narażać na rodzicielskie wybuchy emocji. Wrażliwiec wymaga dużo wyrozumiałości, łagodności i cierpliwości - tylko wtedy będzie w stanie się otworzyć.
 4. Jak rozmawiać z dwulatkiem? Otóż większość dzieci w tym wieku przechodzi okres tzw. buntu. Wtedy rodzic musi wykazać się dużą dozą zrozumienia. Zmiany psycho-fizyczne zachodzące w dziecku potęgują narastanie napięcia, które wyładowywane może być poprzez płacz, krzyk, tupanie itp. Niestety maluch w tym wieku nie ma innej możliwości okazania swoich emocji, więc rodzicom nie pozostaje nic innego, jak przeczekanie tego okresu.
 5. Jak rozmawiać z siedmiolatkiem? Nieco starsze dzieci często nie przejawiają chęci do  rozmowy "twarzą w twarz". Krępuje je taka sytuacja, więc uciekają w "swój świat". Wtedy warto spróbować podjąć z nimi dialog podczas wykonywania jakiejś czynności, np. zabawy, malowania itp. Nie jest bowiem nowością, że kiedy robimy coś wspólnie, łatwiej jest nam otworzyć się i rozmawiać, nawet na trudne tematy. Dla rodziców, którzy sami mają problemy z nieśmiałością może to być doskonały sposób na udaną konwersację z dzieckiem.
 6. Jak rozmawiać z dzieckiem 10 letnim, które wszystko neguje? Nie będę czytać, nie lubię zielonego, nie zjem brukselki... Nie, nie i nie. Okres kiedy dziecko zaczyna komunikować swoje emocje w wyraźny sposób, to czas próby dla rodziców. Z częścią z nich muszą się pogodzić. Jeśli na siłę będziemy próbować przekonać dziecko do czegoś, uzyskamy odwrotny skutek. 
 7. Jak rozmawiać z dzieckiem autystycznym? Rozmowa z dzieckiem ze spektrum autyzmu wymaga od opiekunów jeszcze większego zaangażowania i pozytywnego nastawienia. Dzieci te bowiem mają często kłopoty z komunikacją werbalną, dlatego ważne jest, aby podtrzymywać kontakt w takiej formie w jakiej jest on dla nich akceptowalny w danym momencie. Wymaga to dużej łagodności i cierpliwości, zwłaszcza wobec agresywnych zachowań, które się takim maluchom przytrafiają. 

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Nie da się ukryć, że dzieci bardzo szybko rozwijają się i zaczynają interesować wszystkim tym, co je otacza. Im starsza pociecha tym podejmowana przez nią tematyka może okazać się coraz trudniejsza do przebrnięcia dla rodziców, którzy też często mają kłopoty z przełamaniem tabu. Jak rozmawiać z małym dzieckiem, aby i ono i rodzic czuli się komfortowo? Przede wszystkim musimy traktować je, jak partnera do rozmowy, nie stawiać go w pozycji niższej i słabszej od naszej. Musi ono mieć poczucie, że uzyskuje informacje pełne i rzetelne, wtedy zyskamy pewność, że z każdym problemem będzie chciało przyjść najpierw do rodziców. Testem dla relacji rodzicielskiej są przeważnie rozmowy na trudne tematy. Jak rozmawiać z dziećmi o nich? Wszystko zależy od sytuacji.

 1. Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci - ten dylemat najczęściej pojawia się, gdy odchodzą ukochani dziadkowie. Dziecku trudno jest pogodzić się z tym, że babcia czy dziadek już nigdy nie spotkają się z nimi. W tym przypadku nie należy jednak dawać maluchowi złudnych nadziei - lepiej wytłumaczyć mu, że śmierć jest nieodłącznym elementem życia, niż pozostawiać go w przekonaniu, że uda mu się jeszcze spotkać ze zmarłym.
 2. Jak rozmawiać z dzieckiem o rozwodzie - to również dość powszechny problem, wynikający z coraz częstszego rozpadu małżeństw. Dziecko w takiej sytuacji musi mieć świadomość, że nie jest winne zaistniałej sytuacji. Powinno też zostać utwierdzone w przekonaniu, że oboje rodzice kochają je i zawsze będą wspierać i pomagać, bez względu na to, czy sami będą razem czy nie.

Jeśli masz wątpliwości jak zainicjować rozmowę z maluchem, warto sięgnąć po tematyczną książkę z serii: "Jak rozmawiać z dzieckiem?", która może cię zainspirować i pomóc przełamać trudności w nawiązaniu otwartej relacji ze swoją pociechą. Na rynku znajduje się sporo propozycji nawiązujących do tego tematu, są to między innymi:

 • "Jak rozmawiać z dzieckiem. Proste odpowiedzi na trudne pytania", Justyna Korzeniewska;
 • "Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły", Adele Faber Elaine Mazlish;
 • "Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały", Julie King, Joanna Faber.

Rozmowy o seksie, czyli jak rozmawiać "o tym" z dzieckiem?

To, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, aby dostarczyć mu rzetelnej wiedzy, a jednocześnie dostosować informacje do wieku, jest nie lada sztuką. Na szczęście temat szeroko pojętej edukacji seksualnej nie od dziś interesuje psychologów, pedagogów i innych specjalistów w  dziedzinie wychowania dzieci. Dlatego przygotowując się do takiego tematu, rodzice śmiało mogą skorzystać z różnych pomocy, jak: filmy, książki, bajki, które mają na celu ułatwienie zapoznania się z problematyką płciowości ludzkiej.

Jeśli zastanawiasz się jak rozmawiać z trzylatkiem o "tych sprawach" to pamiętaj, że dziecko w tym wieku raczej nie przejawia zainteresowania samym seksem, co raczej różnicami występującymi między płciami, a o tym możesz rozmawiać z nim właśnie posiłkując się dostosowanymi do wieku książeczkami. W ten sam sposób możesz rozmawiać z czterolatkiem czy dziesięciolatkiem.

Jak rozmawiać z nastoletnim dzieckiem o sexie? W tym przypadku sprawa nieco się komplikuje, gdyż przeważnie posiadają one już pewną wiedzę na temat seksualności człowieka, a rozmowa z rodzicami na ten temat jest dla większości krępująca. Tu jednak warto postawić na szczerość i otwartość ze strony dorosłych, która może zachęcić młodzież do podzielenia się swoimi pytaniami, rozterkami i problemami. 

Zobacz wideo Ćwiczenia z dzieckiem to dobry moment na szczerą rozmowę
Więcej o: