Wychowanie - najnowsze artykuły
-
Mają dość, uciekają. "Po kłótni z rodzicami po prostu wyszedł z domu"
- Telefon jest wyłączony, w komputerze, który został w domu, wyczyszczona historia. Z każdą kolejną ucieczką nastolatki są coraz lepiej przygotowani. Wiedzą już, jak działa policja, jakich błędów nie powtarzać - o tym dlaczego i dokąd uciekają nastolatki, mówi koordynatorka linii wsparcia w Fundacji ITAKA, psycholog Aleksandra Inatowicz-Łubiańska.
-
Katarzyna Zielińska ubrała synów w identyczny sposób. Okazje się, że takie posunięcie nie zawsze jest dobrym pomysłem
Katarzyna Zielińska pokazała zdjęcie synów spacerujących na tle gór. Fakt, że chłopcy są identycznie ubrani, rozczulił internautów. Fanka: Podoba mi się, jak są jednakowo ubrani. Ja mam bliźniaki, wiec też ubieram je tak samo i kocham na nich patrzeć
-
Schemat działania pedofila. "Dziecko napastowane na ulicy będzie krzyczeć. W domu trudno takiej reakcji oczekiwać"
- Osoby, które dopuszczają się aktu pedofilskiego, mogły w przeszłości być ofiarami przemocy. Często też są ludźmi samotnymi i skrzywdzonymi. (...) To ich jednak nie usprawiedliwia. Nie zdejmuje z nich winy za wyrządzone dzieciom krzywdy. Sprawia nawet, że są jeszcze groźniejsi, bo autentyczni - tłumaczy psycholożka, Dorota Minta.
-
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?
To, jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy często stanowi problem. Wcześniej czy później zmagają się z nim niemal wszyscy rodzice. Budowanie silnej relacji musi opierać się o szczere rozmowy.
-
Pierwsze tygodnie w przedszkolu
Czas robi swoje. Ta zasada idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola.
-
"Moje dziecko nie ma obowiązku dzielić się z twoim". Mama bez ogródek o tym, czego uczy swojego syna
Alanya Kolberg ma swoje zasady dotyczące wychowywania dzieci i się ich trzyma. Po wizycie z synem w parku naszła ją refleksja, którą postanowiła się podzielić publicznie. O tym, że poruszyła ważną kwestię, świadczy odzew, jaki wywołał jej post.
-
Jak nie wychować narcyza? "Nie dopuść do sytuacji, kiedy dziecko chce być tylko chwalone"
Powszechnie narcyzm kojarzony jest z pewnością siebie i przekonaniem o własnej wyjątkowości. Jednak pod tą maską kryje się zazwyczaj lęk i bardzo niska samoocena. Dobrze jest, gdy rodzice mają świadomość, co wpływa na rozwój tego zaburzenia i jakie są jego najczęstsze objawy.
-
Bunt czterolatka? "Kiedy wpadnie w szał, krzyczy, gryzie, kopie, brzydko mówi, płacze"
Moja córka ma 4 lata. Kiedy wpadnie w szał, krzyczy, gryzie, kopie, brzydko mówi, płacze... Nie wiem, co wówczas robić i co do niej mówić?
-
Dzieci dorosłe ponad miarę. Psychoterapeutka: Matka pokłóci się z partnerem i dziecko zaprasza do łóżka
"Pamiętam opowieść kobiety, która kiedyś szła z matką drogą i nagle z naprzeciwka wjechał na nie samochód. Mama jej nie ochroniła, tylko się za nią schowała". Prof. dr hab. Katarzyna Schier opowiada o Dorosłych Dzieciach, czyli ludziach, którzy jako dzieci musieli "rodzicować" dorosłym.
-
Jak w codziennym pośpiechu nie zdławić dziecięcej ciekawości świata? [RADY DLA RODZICÓW]
Już dwulatki uporczywie pytają: "A co to?", a przedszkolaki zawzięcie dopytują: "Dlaczego?". Jak w codziennym pośpiechu nie zdławić dziecięcej ciekawości świata?
-
Mama nagrywała komunię syna. Gdy wracał od ołtarza, jej uwagę przykuł jeden szczegół
-
"Uznano po reklamacji rodzica". Zero punktów za zadanie matematyczne
-
Jak w naturalny sposób zadbać o czyste drogi oddechowe i odporność? Pomogą ekstrakty ziołowe i witaminyMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Kiedyś takie imię nosiły nasze babcie. Teraz wraca do łask i staje się popularne. Nadane 1072 razy
-
Podkarpackie czworaczki "mogą już przytulać" rodziców. Niestety, mama wylądowała na wózku
- Przyszły tata w czasie porodu. "Tylko dwa razy widziałam, żeby facet zemdlał"
- 500 plus. Powoli mija termin składania wniosku o przyznanie świadczenia
- Matka odmówiła zabrania dziecka z ospą z przedszkola, "bo miała spotkanie". To nie koniec absurdów
- Komunia jak wesele i rewia mody. "Robi się cyrk. Gdzie jest wartość duchowa?"
- Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Jest wiadomość od szefa MEiN
-
Ciekawi świata
Nie musimy rozbudzać w dziecku ciekawości - ono jest ciekawe z natury. Musimy za to zrobić wszystko, aby tej ciekawości nie uśpić.
-
Dzieci wysoko wrażliwe - sprawdź, czy ta cecha dotyczy także twojej pociechy
Niektóre dzieci ze względu na swoją konstytucję psychiczną potrzebują od rodziców szczególnie dużego wsparcia.
-
Przedszkolne konflikty okiem psychologa
Nasze dziecko spotyka na swojej drodze nie tylko miłych kolegów i uśmiechnięte koleżanki - każdy może mieć gorszy dzień, kiepski humor. Może się zdarzyć, że rówieśnik swoim zachowaniem lub słowami sprawi przykrość. I dziecko musi sobie z tym poradzić.
-
Problemy z nocnikiem? W jaki sposób możemy pomóc dziecku? [PYTAMY EKSPERTA]
Na pytania czytelniczek i czytelników miesięcznika "Dziecko" odpowiada Joanna Steinke-Kalembka, psycholożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, mama dwóch córek, autorka bloga edukowisko.pl.
-
Pozwól dziecku na samodzielność. Czasami warto odpuścić i pozwolić maluchowi patrzeć na świat własnymi oczami
Chcemy, żeby dzieci były twórcze i spontaniczne. Tymczasem często próbujemy narzucić im swój sposób widzenia.
-
Dobry początek przedszkola - jak pomóc maluchowi odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
Maluch chodzi do przedszkola codziennie na kilka godzin. Zna już trochę swoją panią, rozpoznaje dzieci w grupie, jednak wciąż trudno rozstać mu się z rodzicami. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w przedszkolnej rzeczywistości?
-
Skąd właściwie pomysł, że dziecko ma nas zawsze słuchać? [WYWIAD z Jesperem Juulem]
Język osobisty bardzo pomaga w komunikacji z dziećmi. A to dlatego, że dzieci kochają was bezwarunkowo. Wierzą, że mają najlepszych rodziców na świecie. Ufają wam w 250 proc. I chcą was szanować - mówi Jesper Juul, duński pedagog i terapeuta.
-
Śmierć Kacpra przypomniała o ważnym problemie. Jak wygląda życie młodych gejów i lesbijek? [WYWIAD]
Z badań wynika, że większość młodzieży homoseksualnej miewa myśli samobójcze i czuje się osamotniona. O ich niełatwym położeniu przypomniała samobójcza śmierć 14-letniego Kacpra.
-
Szczęśliwe dziecko? Tych dobrych nawyków mogą nauczyć rodzice
Chcesz, żeby twoje dziecko umiało żyć w szczęściu i harmonii? Spróbuj je tego nauczyć.
-
Przedszkolakiem być. Jak pomóc dziecku przyzwyczaić się do zmian?
Minęło kilka dni, odkąd dziecko poszło do przedszkola. Jesteście pełni wrażeń, rozemocjonowani i trochę zmęczeni. Pora uzbroić się w cierpliwość, bo maluch może potrzebować więcej czasu, by oswoić się z nową sytuacją. Na szczęście możecie mu w tym pomóc
-
Kłótnie na placu zabaw
Wydawałoby się, że na placu zabaw dziecko powinno być zadowolone z licznych atrakcji i towarzystwa rówieśników. Dlaczego więc ciągle wybuchają tam konflikty?
-
Życie towarzyskie dwulatka
Garnie się do dzieci, ale nie potrafi się zgodnie bawić. Chętnie sięga po cudze zabawki, ale swoich broni jak lew. W większej grupie czuje się zagubiony. No cóż - by czerpać radość ze wspólnej zabawy, maluch musi trochę poćwiczyć.
-
Skąd się bierze motywacja?
Pragniemy, aby nasze dzieci czuły się spełnione w życiu, były zaradne, miały własne zdanie... Tymczasem wymagamy od nich podporządkowania się i realizowania naszych oczekiwań. Jak zmienić swoje podejście do dziecka i pomóc mu rozwinąć potencjał?
-
To moje! Sztuka dzielenia się z innymi
Dwulatek garnie się do innych dzieci, ale dzielenia się z nimi zabawkami i współpracy musi się dopiero nauczyć. Co może mu w tym pomóc?
-
Psycholożka o kłótniach rodzeństwa
Na pytania czytelniczek i czytelników miesięcznika "Dziecko" odpowiada Joanna Steinke-Kalembka - psycholożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, mama dwóch córek, autorka bloga edukowisko.pl.
-
Podaruj dziecku skrzydła
Poczucie własnej wartości dziecko buduje przez wiele lat. My, rodzice, możemy mu w tym bardzo pomóc. Bo poczucie własnej wartości tworzy się wtedy, kiedy towarzyszymy dziecku w przeżywaniu problemów i trudnych emocji.
-
Jak mówić do dziecka, by nas słuchało?
Zapewne nieraz zdarzyło się wam zirytować na dziecko, bo nie słuchało tego, co do niego mówiliście, albo nie robiło tego, o co je prosiliście. Jak to się dzieje, że jednego dnia dzieci z nami zgodnie współpracują, a drugiego nie? Jak mówić do dziecka, by nas słuchało?
-
Jedynak - instrukcja obsługi
Pewnie nie raz to słyszeliście: "rozpieszczony jedynak", "widać od razu, że nie ma rodzeństwa i myśli, że wszystko mu się należy". Czy jedynacy rzeczywiście różnią się od innych ludzi? Co jest ważne w ich wychowaniu?
-
"Wciąż marudzi!" Co na to psycholog?
Na pytania czytelników miesięcznika "Dziecko" odpowiada psycholożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, mama dwóch córek, autorka bloga edukowisko.pl.
-
Nie ulegaj reklamie - jak uchronić dziecko przed jej wpływem?
Przed wszechobecnymi reklamami nie da się dziecka uchronić. Można jednak uczyć je, czym są reklamy, i tym samym uodporniać na ich wpływ. Tylko trzeba zacząć od dziś.
-
Zanurzeni w drugim języku
Małe dzieci w sposób naturalny uczą się równolegle dwóch języków. Dzięki temu w przyszłości lepiej się rozwijają. Trzeba tylko dać im na to szansę.
-
Skąd się bierze poczucie własnej wartości?
"Jeśli zwracam uwagę tylko na zachowanie, to ignoruję cały świat myśli, przeżyć i potrzeb dziecka." mówi Agnieszka Stein w rozmowie z Justyną Dąbrowską. Skąd się bierze poczucie własnej wartości i jak je wzmacniać?
-
Rozgrzewka przed przedszkolem
Po wakacjach twoje dziecko idzie do przedszkola? Warto wykorzystać najbliższy czas na to, by poćwiczyć kilka umiejętności, które ułatwią mu start.
-
Skąd ta złość?
Gniew jest potrzebnym paliwem w sytuacjach, gdy musimy o coś zawalczyć. Dotyczy to w równym stopniu dorosłych, jak i dzieci.
-
Grooming i sexting, czyli seksproblemy, o których dorośli nie mają pojęcia [WYWIAD]
"Za naszych czasów" było inaczej. Z innych źródeł czerpaliśmy wiedzę na temat seksu, a część z nas w ogóle nie była przygotowana przez rodziców i szkołę do inicjacji. Czasy się zmieniły, ale trudności w rozmowie o seksie pozostały bez zmian.
-
Dwulatek: już taki jestem!
Odkąd skończyłem dwa lata, coś dziwnego się dzieje z moimi rodzicami: nieustannie biegają za mną, nie pozwalają mi nawet na moment od siebie odpocząć ani mieć własnego zadania. A ja właśnie biegnę przez życie i wyjątkowo mi się spieszy!
-
Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?
Trening czystości zwykle budzi w rodzicach wiele emocji. To wcale nie pomaga dziecku w opanowaniu umiejętności korzystania z nocnika ani toalety.
-
Nie rób scen!
Dzieci broją, psocą i psują. Taka ich natura. Od naszych reakcji na ich ?wybryki? zależy, czy nauczą się tego nie robić.
-
Wychowanie dwujęzyczne? To ma sens
Nawet mieszkając tu, w Polsce, możecie zadbać o to, by wasze dziecko od urodzenia miało kontakt z drugim językiem. Efekty są zdumiewające.
-
Dobre maniery - uczyć czy nie?
Na pytania czytelniczek i czytelników miesięcznika ?Dziecko? odpowiada psycholog.