Wychowanie - najnowsze artykuły
-
Wiedzieliście o wszystkich dzieciach Donalda Trumpa? Doczekał się gromadki z trzema partnerkami
Donald Trump najpewniej zostanie 47. prezydentem USA. I chociaż wszyscy czekamy na jego pierwsze kroki i decyzje polityczne, to równie ciekawym tematem jest życie prywatne 78-latka. Mało kto wie, że doczekał się piątki dzieci z trzema różnymi kobietami.
-
To dziewczęce imię było dawniej na każdej porodówce. W Polsce sławę zawdzięcza Janowi Pawłowi II
Moda na imiona kołem się toczy i to, co było popularne jeszcze kilka dekad temu, dziś odchodzi do lamusa. Tak jest i też w tym przypadku. Renata to imię niegdyś popularne w Polsce, a obecnie nieco zapomniane i rzadko nadawane. Co oznacza i jaką tajemnicę w sobie kryje?
-
Była pierwszą regentką i ponoć usiłować zabić króla. Dziś historia nie pamięta "niemieckiej piękności"
O tej polskiej regentce mówi się mało, a właściwie pomija się ją bardzo często w podręcznikach do historii. Powód? Tu może być ich kilka, a jednym z nich jest z pewnością plotka, jakoby druga żona Mieszka I chciała zabić jego syna-Bolesława. Oda, bo o niej mowa, była nie tylko piękna i mądra, ale również przebiegła.
-
Czy Kamala Harris ma dzieci? Oponenci wypominali jej, że nie jest matką, prawda nie jest oczywista
W czasie jednej z przedwyborczych debat, startująca w wyborach prezydenckich w USA, Kamala Harris usłyszała zarzut, że nie ma biologicznych dzieci i nigdy nie była matką. Jednak prawda jest zupełnie inna. Kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta jest macochą dla dwojga pociech swojego męża z wcześniejszego małżeństwa.
-
Lekarze uznali, że studentka stresuje się uczelnią. Przeoczyli śmiertelne objawy
Isabel miała 19 lat i całe życie przed sobą. Kiedy zaczęła studia, snuła wielkie plany o swoim dorosłym życiu. Sielanka została przerwana przez chorobę. Wtedy jeszcze nie wiedziała, jak bardzo zagrożone jest jej życie. Kołatanie serca, nocne poty i ciągłe zmęczenie zostały zbagatelizowane przez lekarzy. Specjaliści uważali, że to nic innego, jak stres związany ze studiami. Prawda okazała się zupełnie inna.
-
W klasie nazwali dziewczynkę "grubą". 6-latka odpowiedziała oprawcom w punkt
Ta dziewczynka miała dość złego traktowania i tego, że jedna z koleżanek z klasy nazywa ją "grubasem" i wciąż się z niej śmieje. 6-latka wzięła sprawy w swoje ręce.
-
Idą do łóżka, a po chwili wstają z płaczem. Psycholożka: Ważne co, działo się za dnia
Przespana noc to w rodzicielskiej rzeczywistości coś na kształt Świętego Graala. Każdy kiedyś słyszał, że istnieje, ale nikt nigdy nie doświadczył. Przynajmniej na początku. Z czasem (niestety dość długim) noce stają się spokojniejsze. Ale tu znów pojawia się pułapka. Chodzi o złe sny, koszmary i lęki nocne, które nawet u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym spędzają sen z powiek i nie jest to tylko przenośnia.
-
Po tym poznasz, że miałeś surowych rodziców. 7 rzeczy, które znają tylko dzieci z takich rodzin
Sposób wychowywania, jakiego doświadczyliśmy w dzieciństwie, ma ogromny wpływ na to, jakimi rodzicami jesteśmy dla naszych dzieci. Jeśli mieliśmy surowych rodziców, z pewnością wybierzemy odmienny styl rodzicielski, bo zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele skutków ubocznych dla dziecka niesie ten rodzaj wychowywania. Po czym poznasz, że miałeś surowych rodziców?
-
Twoje wysoko wrażliwe dziecko chciałoby, żebyś wiedział o tych 4 ważnych rzeczach. Znasz je?
Coraz więcej mówi się o wysoko wrażliwych dzieciach, ale często nadal, stereotypowo, postrzega się je przede wszystkim jako nieśmiałe, wycofane, nadmiernie emocjonalne. Wrażliwe dzieci mogą czasem wykazywać te cechy, ale nie zawsze tak jest. Są jednak rzeczy, na które koniecznie zwróć uwagę, gdy wychowujesz małego "wrażliwca".
-
Jak wychować silne dziecko? Rodzice często nieświadomie popełniają 5 błędów
Staramy się wychowywać nasze dzieci tak, by przyszłości jak najlepiej poradziły sobie w życiu. Chcemy, by były pewne siebie, wierzyły w swoje możliwości, potrafiły nawiązywać i utrzymywać zdrowe relacje z innymi. Jednak według znanej psychoterapeutki jest jeszcze jeden ważny czynnik, na który rodzice powinni zwrócić uwagę - chodzi o budowanie siły psychicznej u dziecka.
- Zadanie, które podzieliło dorosłych. Dzieci nie mają z tym problemu
- Ból był tak silny, że dzieci nie mogły się uczyć. Zadziała magia talerza
- 14 lutego będzie wolne od szkoły i pracy? Uczniowie już zacierają ręce
- Dziadek Wiesław: Człowieku, jaki ty byłeś głupi, żeby karać dziecko
- Zdał maturę z chemii na 100 proc. Zdradza "przepis na sukces"
- Ferie 2025. Policjanci ostrzegają rodziców: Mandaty do 3000 zł
- Koniec z maturą z matematyki? "Moje dziecko jest humanistą"
- Ma 28 lat i nie ma dzieci. "Czy jest odpowiedni wiek na ich posiadanie?"
- "Matematyka, fizyka, chemia - spokojnie do ogarnięcia. Polski? To jest dramat!"
- Od matki słyszał, że mogła go wyskrobać, od ojca, że jest bękartem
-
Mają dość, uciekają. "Po kłótni z rodzicami po prostu wyszedł z domu"
- Telefon jest wyłączony, w komputerze, który został w domu, wyczyszczona historia. Z każdą kolejną ucieczką nastolatki są coraz lepiej przygotowani. Wiedzą już, jak działa policja, jakich błędów nie powtarzać - o tym dlaczego i dokąd uciekają nastolatki, mówi koordynatorka linii wsparcia w Fundacji ITAKA, psycholog Aleksandra Inatowicz-Łubiańska.
-
Katarzyna Zielińska ubrała synów w identyczny sposób. Okazje się, że takie posunięcie nie zawsze jest dobrym pomysłem
Katarzyna Zielińska pokazała zdjęcie synów spacerujących na tle gór. Fakt, że chłopcy są identycznie ubrani, rozczulił internautów. Fanka: Podoba mi się, jak są jednakowo ubrani. Ja mam bliźniaki, wiec też ubieram je tak samo i kocham na nich patrzeć
-
Schemat działania pedofila. "Dziecko napastowane na ulicy będzie krzyczeć. W domu trudno takiej reakcji oczekiwać"
- Osoby, które dopuszczają się aktu pedofilskiego, mogły w przeszłości być ofiarami przemocy. Często też są ludźmi samotnymi i skrzywdzonymi. (...) To ich jednak nie usprawiedliwia. Nie zdejmuje z nich winy za wyrządzone dzieciom krzywdy. Sprawia nawet, że są jeszcze groźniejsi, bo autentyczni - tłumaczy psycholożka, Dorota Minta.
-
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?
To, jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy często stanowi problem. Wcześniej czy później zmagają się z nim niemal wszyscy rodzice. Budowanie silnej relacji musi opierać się o szczere rozmowy.
-
Pierwsze tygodnie w przedszkolu
Czas robi swoje. Ta zasada idealnie sprawdza się w sytuacji, gdy dziecko zaczyna chodzić do przedszkola.
-
"Moje dziecko nie ma obowiązku dzielić się z twoim". Mama bez ogródek o tym, czego uczy swojego syna
Alanya Kolberg ma swoje zasady dotyczące wychowywania dzieci i się ich trzyma. Po wizycie z synem w parku naszła ją refleksja, którą postanowiła się podzielić publicznie. O tym, że poruszyła ważną kwestię, świadczy odzew, jaki wywołał jej post.
-
Jak nie wychować narcyza? "Nie dopuść do sytuacji, kiedy dziecko chce być tylko chwalone"
Powszechnie narcyzm kojarzony jest z pewnością siebie i przekonaniem o własnej wyjątkowości. Jednak pod tą maską kryje się zazwyczaj lęk i bardzo niska samoocena. Dobrze jest, gdy rodzice mają świadomość, co wpływa na rozwój tego zaburzenia i jakie są jego najczęstsze objawy.
-
Bunt czterolatka? "Kiedy wpadnie w szał, krzyczy, gryzie, kopie, brzydko mówi, płacze"
Moja córka ma 4 lata. Kiedy wpadnie w szał, krzyczy, gryzie, kopie, brzydko mówi, płacze... Nie wiem, co wówczas robić i co do niej mówić?
-
Dzieci dorosłe ponad miarę. Psychoterapeutka: Matka pokłóci się z partnerem i dziecko zaprasza do łóżka
"Pamiętam opowieść kobiety, która kiedyś szła z matką drogą i nagle z naprzeciwka wjechał na nie samochód. Mama jej nie ochroniła, tylko się za nią schowała". Prof. dr hab. Katarzyna Schier opowiada o Dorosłych Dzieciach, czyli ludziach, którzy jako dzieci musieli "rodzicować" dorosłym w rozmowie z dziennikarką Justyną Dąbrowską.
-
Jak w codziennym pośpiechu nie zdławić dziecięcej ciekawości świata? [RADY DLA RODZICÓW]
Już dwulatki uporczywie pytają: "A co to?", a przedszkolaki zawzięcie dopytują: "Dlaczego?". Jak w codziennym pośpiechu nie zdławić dziecięcej ciekawości świata?
-
Ciekawi świata
Nie musimy rozbudzać w dziecku ciekawości - ono jest ciekawe z natury. Musimy za to zrobić wszystko, aby tej ciekawości nie uśpić.
-
Dzieci wysoko wrażliwe - sprawdź, czy ta cecha dotyczy także twojej pociechy
Niektóre dzieci ze względu na swoją konstytucję psychiczną potrzebują od rodziców szczególnie dużego wsparcia.
-
Przedszkolne konflikty okiem psychologa
Nasze dziecko spotyka na swojej drodze nie tylko miłych kolegów i uśmiechnięte koleżanki - każdy może mieć gorszy dzień, kiepski humor. Może się zdarzyć, że rówieśnik swoim zachowaniem lub słowami sprawi przykrość. I dziecko musi sobie z tym poradzić.
-
Problemy z nocnikiem? W jaki sposób możemy pomóc dziecku? [PYTAMY EKSPERTA]
Na pytania czytelniczek i czytelników miesięcznika "Dziecko" odpowiada Joanna Steinke-Kalembka, psycholożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, mama dwóch córek, autorka bloga edukowisko.pl.
-
Pozwól dziecku na samodzielność. Czasami warto odpuścić i pozwolić maluchowi patrzeć na świat własnymi oczami
Chcemy, żeby dzieci były twórcze i spontaniczne. Tymczasem często próbujemy narzucić im swój sposób widzenia.
-
Dobry początek przedszkola - jak pomóc maluchowi odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
Maluch chodzi do przedszkola codziennie na kilka godzin. Zna już trochę swoją panią, rozpoznaje dzieci w grupie, jednak wciąż trudno rozstać mu się z rodzicami. Jak pomóc dziecku odnaleźć się w przedszkolnej rzeczywistości?
-
Skąd właściwie pomysł, że dziecko ma nas zawsze słuchać? [WYWIAD z Jesperem Juulem]
Język osobisty bardzo pomaga w komunikacji z dziećmi. A to dlatego, że dzieci kochają was bezwarunkowo. Wierzą, że mają najlepszych rodziców na świecie. Ufają wam w 250 proc. I chcą was szanować - mówi Jesper Juul, duński pedagog i terapeuta.
-
Śmierć Kacpra przypomniała o ważnym problemie. Jak wygląda życie młodych gejów i lesbijek? [WYWIAD]
Z badań wynika, że większość młodzieży homoseksualnej miewa myśli samobójcze i czuje się osamotniona. O ich niełatwym położeniu przypomniała samobójcza śmierć 14-letniego Kacpra.
-
Szczęśliwe dziecko? Tych dobrych nawyków mogą nauczyć rodzice
Chcesz, żeby twoje dziecko umiało żyć w szczęściu i harmonii? Spróbuj je tego nauczyć.
-
Przedszkolakiem być. Jak pomóc dziecku przyzwyczaić się do zmian?
Minęło kilka dni, odkąd dziecko poszło do przedszkola. Jesteście pełni wrażeń, rozemocjonowani i trochę zmęczeni. Pora uzbroić się w cierpliwość, bo maluch może potrzebować więcej czasu, by oswoić się z nową sytuacją. Na szczęście możecie mu w tym pomóc
-
Kłótnie na placu zabaw
Wydawałoby się, że na placu zabaw dziecko powinno być zadowolone z licznych atrakcji i towarzystwa rówieśników. Dlaczego więc ciągle wybuchają tam konflikty?
-
Życie towarzyskie dwulatka
Garnie się do dzieci, ale nie potrafi się zgodnie bawić. Chętnie sięga po cudze zabawki, ale swoich broni jak lew. W większej grupie czuje się zagubiony. No cóż - by czerpać radość ze wspólnej zabawy, maluch musi trochę poćwiczyć.
-
Skąd się bierze motywacja?
Pragniemy, aby nasze dzieci czuły się spełnione w życiu, były zaradne, miały własne zdanie... Tymczasem wymagamy od nich podporządkowania się i realizowania naszych oczekiwań. Jak zmienić swoje podejście do dziecka i pomóc mu rozwinąć potencjał?
-
To moje! Sztuka dzielenia się z innymi
Dwulatek garnie się do innych dzieci, ale dzielenia się z nimi zabawkami i współpracy musi się dopiero nauczyć. Co może mu w tym pomóc?
-
Psycholożka o kłótniach rodzeństwa
Na pytania czytelniczek i czytelników miesięcznika "Dziecko" odpowiada Joanna Steinke-Kalembka - psycholożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, mama dwóch córek, autorka bloga edukowisko.pl.
-
Podaruj dziecku skrzydła
Poczucie własnej wartości dziecko buduje przez wiele lat. My, rodzice, możemy mu w tym bardzo pomóc. Bo poczucie własnej wartości tworzy się wtedy, kiedy towarzyszymy dziecku w przeżywaniu problemów i trudnych emocji.
-
Jak mówić do dziecka, by nas słuchało?
Zapewne nieraz zdarzyło się wam zirytować na dziecko, bo nie słuchało tego, co do niego mówiliście, albo nie robiło tego, o co je prosiliście. Jak to się dzieje, że jednego dnia dzieci z nami zgodnie współpracują, a drugiego nie? Jak mówić do dziecka, by nas słuchało?
-
Jedynak - instrukcja obsługi
Pewnie nie raz to słyszeliście: "rozpieszczony jedynak", "widać od razu, że nie ma rodzeństwa i myśli, że wszystko mu się należy". Czy jedynacy rzeczywiście różnią się od innych ludzi? Co jest ważne w ich wychowaniu?
-
"Wciąż marudzi!" Co na to psycholog?
Na pytania czytelników miesięcznika "Dziecko" odpowiada psycholożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, mama dwóch córek, autorka bloga edukowisko.pl.
-
Nie ulegaj reklamie - jak uchronić dziecko przed jej wpływem?
Przed wszechobecnymi reklamami nie da się dziecka uchronić. Można jednak uczyć je, czym są reklamy, i tym samym uodporniać na ich wpływ. Tylko trzeba zacząć od dziś.