Wychowanie - najnowsze artykuły

 • Szczęśliwe dziecko? Tych dobrych nawyków mogą nauczyć rodzice
 • Przedszkolakiem być. Jak pomóc dziecku przyzwyczaić się do zmian?

  Minęło kilka dni, odkąd dziecko poszło do przedszkola. Jesteście pełni wrażeń, rozemocjonowani i trochę zmęczeni. Pora uzbroić się w cierpliwość, bo maluch może potrzebować więcej czasu, by oswoić się z nową sytuacją. Na szczęście możecie mu w tym pomóc

  Ula Malko, magazyn Dziecko
 • Kłótnie na placu zabaw

  Kłótnie na placu zabaw

  Wydawałoby się, że na placu zabaw dziecko powinno być zadowolone z licznych atrakcji i towarzystwa rówieśników. Dlaczego więc ciągle wybuchają tam konflikty?

  miesięcznik Dziecko
 • Życie towarzyskie dwulatka

  Życie towarzyskie dwulatka

  Garnie się do dzieci, ale nie potrafi się zgodnie bawić. Chętnie sięga po cudze zabawki, ale swoich broni jak lew. W większej grupie czuje się zagubiony. No cóż - by czerpać radość ze wspólnej zabawy, maluch musi trochę poćwiczyć.

  Beata Ciepłowska-Kowalczyk
 • Skąd się bierze motywacja?

  Skąd się bierze motywacja?

  Pragniemy, aby nasze dzieci czuły się spełnione w życiu, były zaradne, miały własne zdanie... Tymczasem wymagamy od nich podporządkowania się i realizowania naszych oczekiwań. Jak zmienić swoje podejście do dziecka i pomóc mu rozwinąć potencjał?

  Joanna Steine-Kalembka
 • To moje! Sztuka dzielenia się z innymi

  To moje! Sztuka dzielenia się z innymi

  Dwulatek garnie się do innych dzieci, ale dzielenia się z nimi zabawkami i współpracy musi się dopiero nauczyć. Co może mu w tym pomóc?

  Ula Malko, psycholożka
 • Psycholożka o kłótniach rodzeństwa

  Psycholożka o kłótniach rodzeństwa

  Na pytania czytelniczek i czytelników miesięcznika "Dziecko" odpowiada Joanna Steinke-Kalembka - psycholożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, mama dwóch córek, autorka bloga edukowisko.pl.

  Joanna Steinke-Kalembka
 • Podaruj dziecku skrzydła

  Podaruj dziecku skrzydła

  Poczucie własnej wartości dziecko buduje przez wiele lat. My, rodzice, możemy mu w tym bardzo pomóc. Bo poczucie własnej wartości tworzy się wtedy, kiedy towarzyszymy dziecku w przeżywaniu problemów i trudnych emocji.

  Justyna Dąbrowska, psycholożka i psychoterapeutka
 • Jak mówić do dziecka, by nas słuchało?

  Zapewne nieraz zdarzyło się wam zirytować na dziecko, bo nie słuchało tego, co do niego mówiliście, albo nie robiło tego, o co je prosiliście. Jak to się dzieje, że jednego dnia dzieci z nami zgodnie współpracują, a drugiego nie? Jak mówić do dziecka, by nas słuchało?

  Justyna Dąbrowska
 • Jedynak - instrukcja obsługi

  Jedynak - instrukcja obsługi

  Pewnie nie raz to słyszeliście: "rozpieszczony jedynak", "widać od razu, że nie ma rodzeństwa i myśli, że wszystko mu się należy". Czy jedynacy rzeczywiście różnią się od innych ludzi? Co jest ważne w ich wychowaniu?

  Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh, psycholożki z poznańskiej Pracowni Humani
 • 'Wciąż marudzi!' Co na to psycholog?

  "Wciąż marudzi!" Co na to psycholog?

  Na pytania czytelników miesięcznika "Dziecko" odpowiada psycholożka, trenerka umiejętności psychospołecznych, mama dwóch córek, autorka bloga edukowisko.pl.

  Joanna Steinke---Kalembka
 • Nie ulegaj reklamie - jak uchronić dziecko przed jej wpływem?
 • Zanurzeni w drugim języku

  Zanurzeni w drugim języku

  Małe dzieci w sposób naturalny uczą się równolegle dwóch języków. Dzięki temu w przyszłości lepiej się rozwijają. Trzeba tylko dać im na to szansę.

  Agnieszka Wrzesień
 • Skąd się bierze poczucie własnej wartości?

  Skąd się bierze poczucie własnej wartości?

  "Jeśli zwracam uwagę tylko na zachowanie, to ignoruję cały świat myśli, przeżyć i potrzeb dziecka." mówi Agnieszka Stein w rozmowie z Justyną Dąbrowską. Skąd się bierze poczucie własnej wartości i jak je wzmacniać?

  Rozmawia Justyna Dąbrowska
 • Rozgrzewka przed przedszkolem

  Rozgrzewka przed przedszkolem

  Po wakacjach twoje dziecko idzie do przedszkola? Warto wykorzystać najbliższy czas na to, by poćwiczyć kilka umiejętności, które ułatwią mu start.

  Maja Zawistowska, miesięcznik ?Dziecko?
 • Skąd ta złość?

  Gniew jest potrzebnym paliwem w sytuacjach, gdy musimy o coś zawalczyć. Dotyczy to w równym stopniu dorosłych, jak i dzieci.

  Justyna Dąbrowska i Ula Malko, psycholożki
 • Grooming i sexting, czyli seksproblemy, o których dorośli nie mają pojęcia [WYWIAD]
 • Dwulatek: już taki jestem!

  Dwulatek: już taki jestem!

  Odkąd skończyłem dwa lata, coś dziwnego się dzieje z moimi rodzicami: nieustannie biegają za mną, nie pozwalają mi nawet na moment od siebie odpocząć ani mieć własnego zadania. A ja właśnie biegnę przez życie i wyjątkowo mi się spieszy!

  Anna Gil, pedagog
 • Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

  Jak nauczyć dziecko korzystania z nocnika?

  Trening czystości zwykle budzi w rodzicach wiele emocji. To wcale nie pomaga dziecku w opanowaniu umiejętności korzystania z nocnika ani toalety.

  Aleksandra Ksokowska-Robak i Katarzyna Zeh, psycholożki z Pracowni HUMANI
Copyright © Agora SA