Detektor tętna płodu - czy warto go kupić? Zalety i zagrożenia

Detektor tętna płodu jest urządzeniem, które służy do monitorowania pracy serca dziecka rozwijającego się w łonie matki. Umożliwia wsłuchanie się w akcję serca malucha już w dziesiątym tygodniu ciąży. Jak działa?

Co to jest detektor tętna płodu?

Detektor tętna płodu to uproszczone KTG - nie mierzy tętna i skurczu, a jedynie bicie serca. Wykorzystuje się je podczas ciąży w celu badania akcji serca dziecka rozwijającego się w łonie matki. Urządzenie jest wykorzystywane w praktyce ginekologicznej i położniczej w czasie rutynowych wizyt kontrolnych. Dzięki niemu lekarz może dokonać pomiaru bicia serca dziecka, co pozwala na ocenę prawidłowego wewnątrzmacicznego rozwoju malucha.

KTG jest jednym z badań, które są wykonywane w czasie ciąży. Jakie są inne i kiedy je wykonujemy?

Zobacz wideo

Domowy detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu jest urządzeniem, które jest rutynowo używane w szpitalach i gabinetach lekarskich do oceny stanu zdrowia dziecka w łonie matki, ale może go kupić każdy rodzic. To małe urządzenie, które wykorzystuje fale ultradźwiękowe oraz zjawisko Dopplera, można wykorzystywać także w domu.

Domowe detektory tętna płodu są w stanie dokonać pomiaru (w zależności od modelu) już od 10. tygodnia ciąży. Najczęściej mają wejście słuchawkowe (zwykle są to najprostsze modele. Te umożliwiają odsłuch tętna tylko w ten sposób), także głośnik, głowicę, wyświetlacz, na którym można zobaczyć wykres i liczbę uderzeń serca. Różne modele mają różne funkcje, na przykład możliwość wydruku zapisu bicia serca w formie wykresu. Niektóre umożliwiają sprawdzenie zarówno tętna chwilowego, jak i uśrednionego w konkretnym przedziale czasu. Cena detektora tętna płodu na użytek domowy waha się od około 100 do 300 zł.

Jak działa detektor tętna płodu?

Detektor tętna płodu działa w oparciu o efekt Dopplera i fale ultradźwiękowe. Dzięki nim urządzenie wyłapuje tętno płodu i zamienia je w dźwięki. Jak to działa? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że głowica wysyła fale o wysokiej częstotliwości. Te, gdy na swojej drodze napotykają obiekt, zmieniają częstotliwość. Odbita fala wraca, przetwarzana jest na sygnał elektryczny. Ten po filtracji i wzmocnieniu daje sygnał dźwiękowy. Słyszane efekty dźwiękowe są odzwierciedleniem bicia serca dziecka.

Czy detektor tętna płodu jest szkodliwy?

Fale ultradźwiękowe w diagnostyce medycznej są używane od dawna, bo od lat 60. XX wieku. Jeśli natężenie fali ultradźwiękowych znajduje się w granicach ustalonych przez Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie (AIUM), działanie detektora tętna płodu nie wpływa szkodliwie na organizm matki lub płodu.

W zakresie bezpieczeństwa fal ultradźwiękowych urządzenie nie stanowi zagrożenia ani dla dziecka, ani dla kobiety. Inną kwestią jest to, że nieprawidłowa interpretacja wyniku dokonana przez rodziców może być źródłem stresu, co przekłada się na dobrostan dziecka. Powodem niepokoju może być aktywność dziecka - gdy maluch śpi, jego serce pracuje wolniej, zaś kiedy jest ruchliwe, dużo szybciej.

Samodzielne słuchanie pracy serca dziecka przez matkę czy ojca dziecka nie jest według specjalistów dobrym pomysłem jeszcze z innego względu. Okazuje się, że urządzenie usypia czujność rodziców, którzy zaczynają polegać nie na obserwacjach i przeczuciu, a na sprzęcie (który bywa zawodny). To sprawia, że można przeoczyć ważne różne sygnały, co w sytuacji zagrożenia może opóźnić skorzystanie z fachowej pomocy medycznej.

Rodzice, którzy mimo wszystko zdecydują się na korzystanie z urządzenia w domu powinni traktować detektor tętna wyłącznie jak gadżet, który nie zastąpi wizyt lekarskich, cyklicznych badań oraz obserwowania własnego ciała.

Detektor tętna płodu - o czym warto wiedzieć?

O czym pamiętać, wybierając urządzenie? Kupując detektor tętna płodu należy zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo: stosowne certyfikaty i atesty. Należy wybierać urządzenia z certyfikatem medycznym CE. To dowód, że jest ono przebadane i zarejestrowane.

Wsłuchując się w bicie serca dziecka należy pamiętać, że normalne tętno płodu wynosi nie mniej niż 110 i nie więcej niż 150 uderzeń na minutę. Tym samym zarówno wartości niższe, jak i wyższe, powinny zaniepokoić. Inną sytuacją, która wymaga konsultacji z lekarzem są zaburzenia rytmu serca, które mogą wskazywać na niewydolność łożyska czy zaburzenia przepływu pępowinowego.

Aby pomiary były efektywne, detektora tętna płodu najlepiej używać 30 minut od obudzenia się, w ciągu godziny od zjedzenia posiłku czy na pół godziny przed zaśnięciem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.