MPV: morfologia krwi. Jakie są normy przy badaniu mpv?

MPV morfologia jest badaniem podstawowym, które każdy dorosły człowiek powinien wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz w roku. MPV to parametr, który odnosi się do płytek krwi i na podstawie tego badania możemy stwierdzić występowanie w naszym organizmie małopłytkowości lub nadpłytkowości. Pamiętajmy, że regularne badanie pozwala odkryć wiele schorzeń na etapie, kiedy możemy doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

MPV: badanie krwi należy wykonywać regularnie

MPV i morfologia krwi to jedno z podstawowych badań. Każdy dorosły, zdrowy człowiek w ramach działań profilaktycznych powinien raz w roku wykonywać morfologię. To standardowe, niemal bezbolesne badanie jest w stanie dać nam szybką odpowiedź, co do stanu naszego zdrowia. Jednym z parametrów badanych podczas niego jest MPV, które informuje o stanie naszych płytek krwi, zwanych także trombocytami. Oprócz działań profilaktycznych, badanie MPV warto wykonać w przypadku, kiedy:

  • mamy bardzo obfite miesiączki,
  • mamy skłonność do powstawania sińców i krwiaków,
  • często zdarzają nam się krwotoki z nosa,
  • zauważymy krew w stolcu.

Takie objawy mogą świadczyć o występowaniu problemów właśnie w zakresie produkcji płytek krwi. 

MPV: norma dla osób dorosłych

Norma MPV nie jest jednoznaczna i wynosi między 9-14 fl. Należy jednak pamiętać, że ten parametr jest mocno uzależniony od:

  • naszego wieku,
  • tego czy prowadzimy aktywny tryb życia
  • jaką stosujemy dietę. 

Nieco odmienne wartości MPV mogą występować także u kobiet w ciąży. W przypadku ciąży, wyniki morfologii krwi zwykle odbiegają od norm i nie jest to zjawisko niepokojące. Podczas ciąży m.in. wzrasta liczba leukocytów, a na skutek zwiększonego zapotrzebowania na żelazo obniża się wartość hemoglobiny. Dlatego tak ważne jest, aby kobieta pozostawała pod stałą kontrolą lekarza, który odpowiednio zinterpretuje wyniki i w razie konieczności wprowadzi odpowiednią suplementację.

Zobacz wideo Leki przeciwbólowe w trakcie porodu. Czy z nich korzystać? Jak się przygotować?

MPV: wyniki. Co zrobić, aby wynik morfologii nie był zakłamany?

Aby wyniki MPV były jak najbardziej rzeczywiste i zgodne ze stanem faktycznym, należy pamiętać o starannym przygotowaniu się do badania krwi. Na morfologię powinniśmy się udać rano, będąc na czczo. Ostatni posiłek przed badaniem powinniśmy przyjąć około 12 godzin wcześniej i nie powinien być on bardzo obfity. Pamiętajmy również, że czynniki takie jak miesiączka, dolegliwości wywołujące biegunkę lub wymioty czy intensywny wysiłek fizyczny przed badaniem mogą zafałszować wynik. 

Wyniki badania MPV same w sobie nie wiele mówią o stanie pacjenta. Konieczne jest ich zinterpretowanie w zestawieniu z innymi parametrami odnoszącymi się do płytek krwi, które także badane są w morfologii.

Niezwykle istotne jest, aby interpretacji wyników morfologii dokonywał lekarz. Normy podane przez laboratorium są tylko ogólnymi wytycznymi, natomiast lekarz prócz otrzymanych wartości bierze także pod uwagę naszą płeć, wiek, ogólny stan zdrowia, to czy jesteśmy w ciąży i wiele innych czynników, które wpływają na to, czy nasze wyniki możemy uznać za właściwe lub niepokojące.

MPV niskie. Jak wygląda postępowanie?

Niske MPV może świadczyć o występującej małopłytkowości, czyli inaczej trombocytopenii. Oznacza to, że nastąpił spadek produkowanej liczby płytek krwi. Przyczyną tego stanu może być zaniżona produkcja trombocytów lub ich większe zużycie. Niskie MPV może świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach jak: zaburzenia szpiku kostnego, białaczka czy mocznica. Niskie MPV jest także często wynikiem przebytej antybiotykoterapii. Czasem niska wartość MPV ujawnia niegroźne i łatwe do uzupełnienia braki witamin z grupy B i kwasu foliowego, który jest istotnym składnikiem przy produkcji płytek krwi.

MPV podwyższone. O czym może świadczyć?

Zwiększenie produkcji płytek krwi może być konsekwencją stanu zapalnego tworzącego się w naszym organizmie, przebytej operacji lub urazu. Podwyższone MPV występuje także wtedy, gdy organizm cierpi z powodu niedoboru żelaza. Może ono także świadczyć o zdecydowanie groźniejszych schorzeniach, do których należy m.in. białaczka.

Zobacz też: Toksoplazmoza w ciąży. Czym objawia się toksoplazmoza?

Więcej o: