Kasza bulgur - smaczna, zdrowa i idealna do wielu potraw

Kasza bulgur staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Jest bardzo zdrowa, ma wiele cennych składników i minerałów, które m.in. odpowiadają za obniżenie poziomu cukru we krwi, pomagają w odchudzaniu czy wspomagają pracę serca. Jakie jeszcze właściwości ma kasza bulgur?

Kasza bulgur - ogólna charakterystyka

Kasza bulgur jeszcze niedawno była zupełnie nieznanym produktem w Polsce. Dziś mówi się o niej dużo, wychwalając jej smak i doceniając właściwości odżywcze. Każdy, ktoś choć trochę interesuje się zdrowym odżywianiem i urozmaica swoją dietę, stara się wprowadzić tę odmianę kaszy do swojego menu.

Zobacz wideo

Kasza bulgur uzyskiwana jest z pszenicy, głównie z odmian Triticum durum. Zanim trafi na sklepowe półki, przechodzi przez kilka procesów. W kolejności wyglądają one mniej więcej tak: ziarna zbóż są najpierw gotowane, następnie poddawane suszeniu, potem muszą zostać rozdrobnione, by wyeliminować z niej zarodki i otręby pszenne. W taki oto sposób powstaje smaczna i zdrowa kasza bulgur.

Jeśli chodzi o jej wygląd, to wyróżnia się żółto-brązową barwą, zaś kształtem wywołuje skojarzenia z kaszą kuskus. Występuje w trzech odmianach: drobnoziarnistej, średnioziarnistej i gruboziarnistej, z czego najpopularniejsza jest ta pierwsza. To właśnie ją najczęściej wykorzystuje się do przyrządzania wielu dań. Warto także wspomnieć o smaku bulgur - jest lekko orzechowy, podobnie jak i zapach.

Kasza bulgur - wartości odżywcze

100 gramów ugotowanej kaszy bulgur ma następujące wartości odżywcze:

  • Wartość energetyczna - 83 kcal
  • Białko ogółem - 3,08 g
  • Tłuszcz - 0,24 g
  • Węglowodany - 18,58 g (w tym cukry - 0,10)
  • Błonnik - 4,5 g

Kasza bulgur - jak ją jeść?

Ze względu na cenne właściwości i atrakcyjny smak, kasza bulgur coraz częściej zastępuje w daniach obiadowych najpopularniejsze jak dotąd ziemniaki czy makaron. Stosowana jest również jako zamiennik dla ryżu oraz kuskusu. Można dodawać ją do różnorodnych potraw - idealnie sprawdzi się jako podstawa sałatek, składnik przystawek, dodatek do zup. Z powodzeniem można ją wykorzystywać w przyrządzaniu deserów.

Ze względu na rosnącą popularność tej kaszy, możemy kupić ją już w większości supermarketów oraz w sklepach ze zdrową żywnością.

Kasza bulgur - jak ją gotować?

Przyrządzanie kaszy wygląda zazwyczaj tak samo, jak w przypadku każdej odmiany. Najczęściej stosuje się proporcje: 1 szklankę kaszy na 2 takie same szklanki wody. Przygotowanie bulguru będzie zależało od tego, jaką wybierzemy odmianę. Gruboziarnistą należy gotować około 7 minut, dodając 2 szklanki wody, zaś drobnoziarnistej trzeba poświęcić nieco więcej czasu. Przyrządzenie jej we właściwy sposób zajmie około 20 minut, a zalewa się ją 1,5 szklanki wody. Następnie czekamy aż całkowicie wchłonie wodę.

Kasza bulgur a możliwe alergeny

Dobrze wiedzieć, że bulgur zawiera gluten, więc nie jest wskazana dla osób z nietolerancją lub chorych na celiakię . Dodatkowo może zawierać także śladowe (ale jednak wykrywalne) ilości innych alergenów, takich jak: orzechy, sezam, soja czy mleko. Jest to efekt pakowania żywności w miejscu, gdzie odbywa się paczkowianie innych produktów.

Kasza bulgur - właściwości prozdrowotne

  • Bogactwo witamin i minerałów

Kasza bulgur jest nie tylko bogata w białko - zawiera wiele cennych witamin i minerałów. Stanowi doskonałe źródło błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, mą dużą ilość witamin z grupy B, folianów i minerałów, takich jak: fosfor, cynk, magnez, selen czy chrom.

  • Dla kobiet w ciąży i karmiących piersią

Spożywanie kaszy bulgur zaleca się szczególnie przyszłym mamom. Ze względu na dużą ilość kwasu foliowego, witamin z grupy B, żelaza, magnezu i fosforu doskonale uzupełnia potrzeby organizmu kobiety, noszącej w swoim łonie potomka. Z tego samego powodu bulgur powinny spożywać kobiety karmiące piersią.

  • Dla dbających o linię

Według badań, bulgur ma właściwości pobudzające spalanie komórek tłuszczowych. Dzięki zawartości błonnika na długo pozostawia uczucie sytości, eliminując chęć podjadania. Korzystnie wpływa na poprawę trawienia, zapobiega zaparciom, wzdęciom i nowotworom okrężnicy.

  • Dla cukrzyków

Kaszę bulgur doceniają również osoby, które muszą stosować dietę wykluczającą produkty podnoszące poziom cukru w gwałtowny sposób. Bulgur ze względu na niski indeks glikemiczny (IG = 46) jest pożądanym produktem w takim przypadku. Bez obaw mogą po niego sięgać diabetycy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.