Kasza gryczana - dlaczego jest tak dobra dla zdrowia?

Kasza gryczana ze względu na swój smak stanowi świetny dodatek do wielu potraw. Jednak nie tylko z tego względu jest tak doceniana przez dietetyków. Warto poznać jej pozostałe zalety i wartości zdrowotne.

Kasza gryczana - opis i charakterystyka

Zdrowotne właściwości kaszy gryczanej są znane już od bardzo dawna - poznali ją już Hunowie, ale ze względu na to, że byli koczownikami, nie zaczęli jej uprawiać w Europie. W czasach postkomunistycznych kojarzyła się bardziej z barami mlecznymi. Dziś jednak znów świeci triumfy na stołach i docenia się zarówno jej walory smakowe, jak i zdrowotne. Popularna jest w polskiej kuchni, tak samo zresztą jak u naszych sąsiadów na Wschodzie: na Ukrainie, Litwie, Białorusi i w Rosji.

Zobacz wideo

Kasza gryczana pozyskiwana jest z gryki - rośliny, którą zalicza się do rodziny rdestowatych. Okres jej kwitnięcia przypada na wakacje - głównie w lipcu oraz w sierpniu. Ma wiele cennych właściwości zdrowotnych i stanowi  jeden z najbardziej wartościowych produktów zbożowych. Z tego względu warto ją jeść regularnie.

Kasza gryczana - rodzaje

Jest kilka rodzajów kaszy gryczanej, do których zalicza się przede wszystkim dwa główne: kaszę gryczaną prażoną i nieprażoną. Ta pierwsza (nieprażona) jest bardziej naturalna, ma łagodny posmak i biały kolor. Prażona kasza gryczana ma dość charakterystyczny, intensywnie orzechowy smak i zapach. Po ugotowaniu ta odmiana kaszy jest sypka i mniej lekkostrawna niż kasza nieprażona. Poza tymi głównymi odmianami, istnieje także drobna, łamana kasza, znana także pod nazwą kaszy krakowskiej. Idealnie sprawdza się jako dodatek do mięs i sosów.

Którą kaszę zatem lepiej spożywać? Zdecydowanie białą kaszę gryczaną nieprażoną, ponieważ proces palenia gryki nie jest korzystny - wpływa na zmniejszenie przyswajalności białka i utraty części witamin oraz niektórych składników mineralnych.

Kasza gryczana i jej wartości odżywcze

Kasza gryczana jest bardzo zdrowa, ma wiele witamin i minerałów. Poniżej wartości odżywcze kaszy przypadające na 100 gramów ugotowanego produktu.

Wartość kaloryczna - 92 kcal

  • Białko - 3.38 g
  • Tłuszcze - 0.62 g, w tym:





      • kwasy tłuszczowe nasycone - 0.134 g







      • kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 0.188 g







      • kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0.188 g





  • Węglowodany - 19.94 g (w tym cukry proste 0.90 g)
  • Błonnik - 2.7 g

Minerały

Witaminy

Kasza gryczana - cenne dla zdrowia właściwości

  • Stanowi źródło białka

Kasza gryczana to doskonałe źródło białka - szacuje się, ze może zawierać go nawet 16%. Ma podobną wartość, co białko pochodzące z roślin strączkowych i jest zdecydowanie lepiej przyswajalne niż to ze zbóż.

  • Poprawia perystaltykę jelit

Kasza gryczana ma bardzo dużą zawartość błonnika - jest go dwukrotnie więcej niż w makaronach czy ryżach - w 100 gr znajdziemy 6 gr błonnika. Błonnik zaś korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit, likwiduje zaparcia i usprawnia pracę układu pokarmowego.

  • Odchudza

Kasza gryczana podczas gotowania pęcznieje, nabierając objętości. Dzięki temu, a także dzięki zawartości błonnika, po jej zjedzeniu przez dłuższy czas czujemy się nasyceni. Kasza ta ma bardzo mało kalorii, więc zaleca się włączenie jej do diety osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy.

  • Poprawia urodę

Kasza z gryki jest także w pewnym sensie naturalnym lekarstwem na pojawiające się problemy ze skórą. Skutecznie minimalizuje trądzik, a także przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza ryzyko powstawania nowych.

  • Pomaga w leczeniu cukrzycy

Spożywanie kaszy gryczanej pomaga również utrzymać na właściwym poziomie cukier we krwi, dlatego jest szczególnie polecana osobom chorującym na cukrzycę.

W przeciwieństwie do tradycyjnych makaronów, kasza gryczana nie ma w sobie ani grama glutenu. To dobra wiadomość dla osób, które są zmuszone wykluczyć z diety ten składnik, ponieważ ich organizm źle go toleruje.

Kasza gryczana - jak ją dobrze ugotować?

Aby ugotować kaszę we właściwy sposób, trzeba się trzymać kilku zasad. Po pierwsze, kaszę przed ugotowaniem powinniśmy starannie wypłukać w zimnej wodzie. Następnie odsączyć ją z nadmiaru wody i zagotować wodę. By kasza nie wyszła zbyt twarda powinno się zastosować proporcje 2:1, oznaczającą 2 szklanki wody na 1 szklankę kaszy. Możemy również dodać odrobinę oleju, by podczas gotowania ziarenka się nie posklejały. Kaszę należy gotować na małym ogniu, używając pokrywki. Gotujemy ją tak długo aż ziarna wchłoną całą wodę. Zazwyczaj trwa to około 15 minut, ale potem można jeszcze pozostawić kaszę na kilkanaście minut, by "doszła do siebie".

Więcej o:
Copyright © Agora SA