Komunia w domu 2021. Ile kosztuje? Jak się przygotować? Czy warto zdecydować się na catering? Przykładowe menu

Komunia w domu to oczywiście wydatek, ale w przypadku szybko zmieniających się zasad co do obostrzeń, może być jedyną szansą spędzenia tego dnia w rodzinnym gronie. Na jaki wydatek trzeba się nastawić?

Komunie 2021 a koronawirus. Trudności w planowaniu przyjęć

W tym roku bardzo ważna uroczystość w życiu dzieci i ich rodziców będzie się znów odbywać w cieniu obostrzeń wprowadzonych z powodu pandemii. Oczywiście wiadomo, że istotą jest tutaj wymiar duchowy i  to, że dziecko po raz pierwszy przystępuje do sakramentu Eucharystii. Jednak przygotowanie przyjęcia dla rodziny także jest ważnym tematem, który nierzadko spędza sen z powiek rodzicom. Jak zaplanować komunię 2021 w dobie koronawirusa?

Uroczystość I Komunii Św. w kościele farnym w Brodnicy w 2013 rokuPierwsza komunia święta z limitem osób i na świeżym powietrzu. Rodzice mają dylemat. "Powinnam już zaprosić gości, czy czekać?"

Komunia 2021 - obostrzenia. Musisz się do nich stosować

Jak powinna zostać zaplanowana pierwsza komunia 2021? Obostrzenia to pierwszy element, który trzeba uwzględnić. Niestety pecha mają te osoby, których dzieci przystąpią do pierwszej komunii przed 15 maja 2021 r. Dopiero od tej daty wolno będzie organizować w plenerze przyjęcia do 25 osób. Większe spotkania (do 50 osób) w zamkniętych obiektach mogą być możliwe od 29 maja, jednak i wtedy będzie konieczne zachowanie bezpiecznego dystansu pomiędzy stolikami. Zadecyduje to, jak będzie się prezentowała liczba zachorowań w tym czasie. 

Jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu?

Sytuacja, którą mamy w tym roku, nie szczędzi więc rodzicom dodatkowego stresu przy planowaniu rodzinnej uroczystości. Jak zorganizować przyjęcie komunijne w domu? Przede wszystkim trzeba dobrze zaplanować budżet, którym będziemy dysponować. Od tego będą zależały:

  • lista gości
  • menu
  • dekoracje komunijne

Sama organizacja pierwszej komunii w domu pozwoli prawdopodobnie zaoszczędzić nieco pieniędzy. Z drugiej strony będziemy jednak zmuszeni do tego, żeby samemu przygotować miejsce uroczystości, wystrój pomieszczenia, zaproszenia i przede wszystkim zdecydować co do tego, jak będzie wyglądało menu. Dania można przygotować samemu, poprosić o pomoc rodzinę lub też zdecydować się na skorzystanie z usług firmy cateringowej. Będzie to rozsądna opcja zwłaszcza wtedy, gdy gości nie będzie zbyt wielu.

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Komunia w domu - catering. Ile kosztuje? Przykładowe menu

Jak może wyglądać komunia w domu? Ile kosztuje catering? Przykładowe menu może w tym przypadku kosztować ok. 50-100 zł za osobę, ale znajdziemy zarówno tańsze, jak i znacznie droższe opcje. W takiej cenie powinniśmy móc zamówić dość bogatą ofertę, która zawiera pierwsze i drugie danie, deser i zimny bufet. 

Co może składać się na przykładowe menu? Tradycyjnie serwowane zupy to najczęściej rosół lub flaki. Coraz częściej spotyka się jednak inne - np.  krem z porów lub brokułów. Wśród drugich dań królują ziemniaki bądź ryż, pierś z kurczaka, kotlet schabowy lub devolay z zestawem surówek. Na deser warto zaserwować łatwe w przechowaniu ciasto. Zimny bufet może zaś występować pod postacią talerza z wędlinami. Serwuje się do niego marynowane grzybki, paprykę lub sałatki. Ważnym elementem jest często także komunijny tort.

Obostrzenia na maj. Komunie święte dozwolone? Piotr Müller komentuje (zdjęcie ilustracyjne)I komunia święta pod znakiem zapytania. Rodzice: Nie rozumiem tego, że decyzja należy do parafii

Komunia w domu - dekoracje. Jak udekorować stół?

Istnieje jeszcze jedna rzecz, którą musi zawierać udana komunia w domu. Chodzi oczywiście o dekorację. Jak udekorować stół w tym wyjątkowym dla dziecka i rodziny dniu? Wersja minimum to klasyczny biały obrus i zastawa, której używamy na specjalne okazje. Można jednak postawić na bardziej pierwszokomunijne przybranie stołu: biel można połączyć ze złotymi lub srebrnymi dodatkami. Ważne, żeby obrus nieco zwisał z każdej strony. Idealnym dodatkiem będą niewielkie bukiety z polnych kwiatów. Poleca się też raczej płócienne serwetki, które są bardziej eleganckie od papierowych. Niekiedy stawia się też na udekorowanie pomieszczenia kolorowymi girlandami czy balonami. 

Zobacz też: Prezent na komunię, czyli poradnik zakupowy dla zdezorientowanych

Więcej o: