Komunia w domu - jak udekorować stół?

Komunia w domu jest sporym wyzwaniem logistycznym. Trzeba pamiętać o wielu kwestiach i szczegółach. Jednym z tematów, jaki trzeba przemyśleć, jest komunijny stół - zarówno menu, jak i koncepcja jego dekoracji. On także powinien podkreślać wyjątkowość chwili i uroczysty charakter rodzinnego spotkania. O co zadbać, na jakie dodatki postawić i o czym pamiętać, by stół zachwycał, a komunia w domu, także w wymiarze estetycznym, była wyjątkowym przeżyciem?

Komunia w domu - jaki wystrój stołu?

Komunia w domu kręci się wokół rodzinnego stołu. Kiedy wiadomo już, jakim menu podjąć gości, warto skupić się na wystroju. Koncepcja zależy przede wszystkim od wielkości samego stołu, ale i od gustu rodziców.

Zobacz wideo

Organizując komunię w domu można iść w kierunku wyrafinowanej elegancji, awangardy czy stylu nowoczesnego, zawsze warto jednak pamiętać, by kierować się wyczuciem i smakiem. Wystrój stołu na komunię nie może przypominać stylizacji weselnych - musi być daleki od nadmiaru.

Jak udekorować stół na komunię w domu?

Jak udekorować stół na komunię w domu? Prosto i skromnie. Warto postawić na biele i pastele - róże, kremy czy błękity. Subtelne dekoracje robią lepsze wrażenie niż przepych.

Komunia w domu kojarzy się z białym obrusem. Jego biel można przełamać bieżnikiem, tak z materiału, jak i z fizeliny. Ten może być ozdobiony symbolami komunijnymi. W tym dniu warto postawić na kwiaty, ale i wprowadzić inne elementy dekoracyjne, takie jak wstążeczki, finezyjne podpięcia z wykorzystaniem organzy czy woalu, a także stroiki, świece czy latarenki. Niezwykle wdzięcznie będą się prezentowały aniołki, serca czy motyle (wykonane z papieru, gipsu, styropianu, drewna), fantazyjnie związane tasiemki czy sznury perełek lub koralików. Na okoliczność komunii w domu przydadzą się również personalizowane wizytówki dla gości - najlepiej by nawiązywały do wzoru zaproszeń na komunię.

Nie wolno zapomnieć o serwetkach. Efektownie będą się prezentować zarówno serwetki uniwersalne, jak i te stworzone z myślą o komunii. Serwetki papierowe można położyć na talerzu bądź zgięte - obok. Ciekawym pomysłem jest obowiązanie ich wstążką. Serwetki z materiału można z kolei nie tylko zrolować i ozdobić na przykład kwiatem (koniecznie współgrającym z komunijnym bukietem lub wystrojem stołu), ale i ułożyć wzór orgiami. Dzieciaki, widząc serwetkowe zwierzątka, z pewnością się ucieszą. Ciekawym rozwiązaniem są serwetki - ażurowe podkładki pod talerze. Wyglądają bardzo oryginalnie.

Komunia w domu - jakie wybrać kwiaty?

Kwiaty, które zadbają o wystrój stołu na komunię, powinny być świeże, najlepiej sezonowe i białe. By podkreślić charakter komunii w domu warto skupić się na takich kwiatach jak: stokrotka, margerytka, konwalia, frezja, róża, bratek, eustoma, tulipan czy bez. Nie należy też kupować kwiatów, które silnie pachną - są to na przykład lilie.

Bukiety kwiatów na stole nie powinny być zbyt wysokie czy szerokie - dzięki temu nie zasłonią ani talerzy z potrawami, ani współbiesiadników. Trzeba mieć na uwadze, że rodzinne spotkanie to przede wszystkim okazja do celebrowaniu wspólnych chwil. Warto pomyśleć o wygodzie i komforcie gości.

Na większych stołach kwiaty i bukiety komunijne można ustawiać dowolnie - jako jedną główną dekorację i kilka mniejszych. Można też zdecydować się na małe wazony bądź kieliszki z pojedynczymi kwiatami, stojące na przykład w szeregu między talerzami.

Komunia w domu. Pomysły na dekorację małego stołu

Na uroczystość komunii w domu udekorować można każdy, nawet najmniejszy stół. Jeśli po wystawieniu zastawy i potraw nie zostało na nim zbyt wiele miejsca, warto wykorzystać małe, ozdobne kamyki (na przykład w kształcie serduszek) - ułożyć je na środku stołu, pomiędzy nakryciami czy umieścić w szklanych wazonikach czy kieliszkach. Dobrym pomysłem są sznury koralików lub perełek, a także małe kwiatki włożone do kieliszków (na przykład bratki) bądź mini bukieciki (wystarczy kilka stokrotek wstawić do małych szklaneczek).

Organizując komunię w domu warto odwiedzić sklep z artykułami komunijnymi - można w nich znaleźć wiele pomysłów i gotowych rozwiązań.

Więcej o: